18.07.2024 / Açıqlama
Biz heç şübhəsiz ki, İslam dünyasının bir parçasıyıq. Azərbaycan tarixdə qazandığı nailiyyətləri ilə bir çox ilklərə imza atıb. Biz bu gün haqlı olaraq ilk dəfə qadınlara səsvermə hüququ verilən ölkənin vətəndaşları olmaqdan qürur duyuruq.
Bu fikirləri Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov “İslam dünyasında qadınlar: ənənələr və çağırışlar” mövzusunda konfrans çərçivəsində keçirilən panel iclasda səsləndirib.
Şərqdə ilk qadın opera bəstəkarının, ilk təyyarəçi xanımın, ilk qadın kinorejissorun azərbaycanlı olduğunu xatırladan komitə sədri bunun Azərbaycan qadınının İslam dünyasında mütərəqqi ənənələrin inkişafına önəmli töhfələr verdiyini təsdiqləyən faktların yalnız bir hissəsi olduğunu bildirib. Deyib ki, bu, həmçinin xalqımızın böyüklüyünü, müdrikliyini, ümumbəşəri dəyərlərə bağlılığını göstərir.
İşğala son qoyduqdan sonra dövlətimiz azad olunmuş torpaqlarda xariqələr yaratdığını söyləyən R.Məmmədov Qarabağda həyata keçirilən bərpa və quruculuq işlərində ən həssas istiqamətlərdən birinin tarixi, dini və mədəniyyət abidələrinin bərpası olduğunu söyləyib. Heydər Əliyev Fondu tərəfindən Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda tarixi və mədəniyyət abidələrinin bərpası işlərinin uğurla həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.

18.07.2024 / Statement
We are undoubtedly a part of the Islamic world. Azerbaijan has signed many firsts with its achievements in history. Today we are rightfully proud to be citizens of a country where women were first given the right to vote.
Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations of the Republic of Azerbaijan, voiced these views at a panel meeting held within the framework of the conference on "Women in the Islamic world: traditions and challenges".
Reminding that the first female opera composer in the East, the first female aviator, and the first female film director were Azerbaijanis, the chairman of the committee said that this is only part of the facts that confirm that Azerbaijani women make important contributions to the development of progressive traditions in the Islamic world. He said that this also shows the greatness, wisdom and attachment to universal values of our people.
R. Mammadov, who said that after ending the occupation, our state created miracles in the liberated lands, said that one of the most sensitive directions in the reconstruction and construction works in Karabakh is the restoration of historical, religious and cultural monuments. He drew attention to the successful implementation of restoration works of historical and cultural monuments in Karabakh and East Zangezur by the Heydar Aliyev Foundation.