Dövlət Komitəsi ABŞ Beynəlxalq Dini Azadlıqlar Komissiyasının çağırışına münasibət bildirib
“Son günlər dövlətimizin din siyasəti ilə bağlı bəzi xarici kütləvi informasiya vasitələri tərəfindən yayılmış qərəzli məlumatlarla əlaqədar qeyd etmək istərdik ki, Azərbaycan mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, öz dini-mədəni irsinə tarixən formalaşmış birgəyaşayış ənənələri, eləcə də beynəlxalq hüquq normalarına uyğun olaraq hörmətlə yanaşır”.
Bunu APA-ya açıqlamasında Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Əli Həziyev ABŞ Beynəlxalq Dini Azadlıqlar Komissiyasının sədrinin çağırışına münasibət bildirərkən deyib.
“Əlbəttə ki, bu, böhtan xarakteri daşıyır. Hamımız bilirik və dünya ictimaiyyəti də xəbərdardır ki, Azərbaycan daim dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, bütün dini-tarixi abidələri qoruyub, onların orjinallığını saxlayıb. Azərbaycan əhalisinin əksəriyyətinin müsəlman olmasına baxmayaraq, burada tarixən formalaşmış kilsələrin qalması buna sübutdur. Xristianlığın bütün cərəyanlarına aid olan, o cümlədən də Erməni Qriqoryan kilsəsi minlərlə qədim əlyazma ilə birlikdə uzun illər davam etmiş münaqişəyə rəğmən Bakının mərkəzində qorunub saxlanılır. Vaxtilə Bakıda səfərdə olmuş ermənilərin katalikosu da bunun şahidi olub. Azərbaycanın dövlət siyasəti multikulturalizm, tolerantlıq prinsiplərinə söykənir”, - o bildirib.
Şöbə müdirinin sözlərinə görə, Azərbaycanın müstəqillik tarixində heç bir dini-mədəni abidənin dağıdılması və ya dəyişdirilməsi faktı qeydə alınmayıb: “44 günlük Vətən müharibəsi müddətində belə Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən düşmənin mülki obyektlərinə, habelə dini təyinatlı binalara hər hansı hücum əməliyyatı həyata keçirilməyib. Bu faktı xarici jurnalistlər də dəfələrlə təsdiqləyiblər.
Təəssüf ki, nədənsə Azərbaycanı ittiham edənlər Ermənistanın 30 ilə yaxın müddət ərzində işğal altında saxladığı və BMT tərəfindən tanınan Azərbaycan ərazilərində, eləcə də bugünkü Ermənistan ərazisində etnik təmizləmə və soyqırımı həyata keçirməsi, Azərbaycan toponimlərini erməniləşdirməsi, yüzlərlə tarixi-mədəni abidələrlə yanaşı, məscid və ziyarətgahları dağıtması və yarıuçuq məscidlərdə heyvan saxlamaqla dini dəyərləri təhqir etməsi, eləcə də Qafqaz Albaniyası mədəni irsinə və pravoslav kilsəsinə aid olan xristian məbədlərində saxtalaşdırma işləri görərək qriqoryanlaşdırmasına göz yumurlar”.
Əli Həziyev diqqətə çatdırıb ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə vaxtilə 67 məscid olub, lakin onun sadəcə 2-si qalıb: “Biri nisbətən salamat vəziyyətdədir, digərini də fars məscidi adı altında təmir etdiriblər. Bu da bir növ Azərbaycan irsinin silinməsi, tarixin saxtalaşdırılması aktıdır.
Hərbi əməliyyatlar bitdikdən dərhal sonra Azərbaycan hökuməti tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərdəki Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən dağıdılmış bütün dini abidələrin bərpa ediləcəyi bəyan edilib, həmin ərazilərin sosial-iqtisadi inkişaf planının hazırlanması üçün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırıqlarına əsasən, “Böyük Qayıdış” proqramı əsasında bərpa prosesi başladılıb. Eyni zamanda, Azərbaycan tərəfindən müxtəlif kürsülərdən ən yüksək səviyyədə dəfələrlə bildirilib ki, bütün ölkə miqyasında olduğu kimi, Ermənistan işğalından azad edilmiş ərazilərimizdəki tarixi-dini abidələr Azərbaycan irsinə aiddir və onların qorunması Azərbaycan dövlətinin öhdəliyidir. Bu baxımdan hazırda azad edilmiş ərazilərdəki məscidlər və kilsələrin bərpa və yenidənqurma işlərinin aparılması qeyd edilənlərin əyani təcəssümüdür. Misal olaraq, Şuşada məscidlərlə yanaşı iki kilsənin bərpasına başlanılıb. Bu, Azərbaycanın abidələrə qarşı fərq qoymadığını, əksinə müxtəlif mədəniyyətlərə və dinlərə hörmətini, bütün dini nümunələri milli-mənəvi dəyərlərinin bir parçası kimi gördüyünü göstərir. Ümumiyyətlə isə hesab edirik ki, mənsubiyyətindən asılı olmayaraq dini-mədəni irs bütöv bəşəriyyətə məxsusdur.
Lakin bütün bunlara dünya ictimaiyyəti göz yumub, bunun əvəzində isə Ermənistana xidmət edən kampaniyalara qoşulurlar”.
Dövlət Komitəsinin rəsmisi qeyd edib ki, ermənilərin törətdiyi bu cinayətlər təkcə işğaldan azad edilmiş zona ilə kifayətlənməyib: “Tarixi Azərbaycan torpağı olan indiki Ermənistan ərazisində də yüzlərlə tarixi bina dağıdılıb və ya saxtalaşdırılaraq başqa bir məbəd kimi təqdim olunmaqdadır. Məsələn, Sərdar məscidi, Şah Abbas məscidi və digər məscidləri göstərmək olar. İrəvandakı Göy Məscid isə bu gün fars məscidi kimi təqdim olunur. Halbuki, o da tarixi Azərbaycan məscididir.
Bir sözlə, Azərbaycan Ermənistandan fərqli olaraq, tarixi-mədəni irsinə dini və etnik zəmində ayrı-seçkilik etmir və Silahlı münaqişə zamanı mədəni sərvətlərin qorunması haqqında 1954-cü il Haaqa Konvensiyası da daxil olmaqla, beynəlxalq konvensiyalar üzrə öhdəliklərinə sadiqdir. Təəssüf ki, eyni fikri təcavüzkar və inkar siyasəti yürüdən qarşı tərəf barədə demək olmur. Çünki onlar uzun illər ərzində tarixi-mədəni irsimiz üzərində dəyişikliklər etmək və onun mənşəyini saxtalaşdırmaqla sözügedən Konvensiya ilə bərabər “Mülki və Siyasi Hüquqlar haqqında Beynəlxalq Pakt”, “Arxeoloji irsin mühafizəsi haqqında” 1992-ci il Avropa Konvensiyası və “Ümumdünya mədəni və təbii irsin mühafizəsi haqqında” UNESCO-nun 1972-ci il Konvensiyası və s. beynəlxalq norma və standartların tələblərini kobud surətdə pozublar. Lakin beynəlxalq ictimaiyyətin bu vəziyyətə həssaslıq göstərməməsi məyusluq doğurur”.
Xatırladaq ki, ABŞ Beynəlxalq Dini Azadlıqlar Komissiyasının sədri Azərbaycan hökumətinə ibadət yerlərini, digər dini və mədəni obyektləri qoruyub saxlamağa dair çağırış edib.

10.02.2022 / Statement
"Regarding the recent biased information spread by some foreign media outlets about the religious policy of our state, we would like to note that Azerbaijan, regardless of its affiliation, respects its religious and cultural heritage in accordance with historical traditions of coexistence, as well as international law," Ali Haziyev, Head of the Foreign Relations Department of the State Committee on Religious Associations told APA commenting on the call of the chairman of the US Commission on International Religious Freedom.
"Of course, it is slander. We and the world community are aware that Azerbaijan has always preserved all religious and historical monuments, regardless of their religious affiliation. Despite the fact that the majority of the population of Azerbaijan is Muslim, the remainings of the historically formed churches here are proof of this fact. The Christian Gregorian Church with thousands of ancient manuscripts, as well as the churches belonging to all sects of Christianity are preserved in the center of Baku despite a long-running conflict. The Catholicos of Armenians, who once visited Baku, also witnessed this. Azerbaijan's state policy is based on the principles of multiculturalism and tolerance," he said.
According to the head of the department, any fact of destruction or replacement of any religious and cultural monument in the history of Azerbaijan's independence has not been recorded: "Even during 44 days of Patriotic war, any attack operation to the civilian objects of the enemy, as well as religious buildings has not been carried out by the Armed Forces of Azerbaijan. This fact has been reapproved by foreign journalists.
Unfortunately, those who blame Azerbaijan, turn blind eye to ethnic cleansing and genocide carried out by Armenia in the territories of Azerbaijan occupied by Armenia for almost 30 years and recognized by the UN, as well as in the territory of present-day Armenia, Armenianization of Azerbaijani toponyms, destruction of hundreds of historical and cultural monuments, mosques and pilgrimages, and humiliation of religious values by keeping animal in the mosques, as well as Gregorianization of the Christian temples belonging to the cultural heritage of Caucasian Albania and Orthodox Church by carrying out the falsification works there".
Ali Haziyev noted that there have been 67 mosques in the liberated territories from the occupation once upon a time, but only 2 of them have left: "One of them is partially safe, another has been repaired under the name of the Persian mosque. This is a kind of act of erasing the heritage of Azerbaijan, falsifying history.
Immediately after the end of military operations, the Azerbaijani government stated that it will restore all religious monuments destroyed by the Armenian Armed Forces in the liberated territories from the occupation. In order to develop the socio-economic development plan of these territories, according to the instructions of Azerbaijani President Ilham Aliyev, a restoration process has been launched on the basis of the “Big Return” program. At the same time, Azerbaijan has repeatedly stated at the highest level from various posts that as in all countries, historical religious monuments in our liberated lands from Armenian occupation belong to Azerbaijani heritage and their protection is the responsibility of the Azerbaijani state. In this regard restoration and reconstruction works of mosques and churches in the liberated territories is a visual reflection of all the mentioned.
For instance, along with mosques, the restoration of two churches has also been launched in Shusha. This shows that Azerbaijan does not discriminate against monuments, on the contrary, its respects various cultures and religions and that it sees all religious examples as part of its national-moral values.
In general, we consider that regardless of affiliation, religious and cultural heritage belongs to all mankind.
However, the international community turned a blind eye to all these, instead, they join campaigns serving Armenia.”
The official of the State Committee noted that these crimes committed by Armenians have not been limited to the liberated zone: “Hundreds of historical buildings were also destroyed in historical Azerbaijani land, present-day Armenia or falsified and presented as another temple. For example, we can say Sardar mosque, Shah Abbas mosque, and other mosques. Blue Mosque in Irevan is presented as a Persian mosque today. However, it is also a historical Azerbaijani mosque.
In short, unlike Armenia, Azerbaijan does not discriminate on the basis of religion or ethnicity in its historical and cultural heritage, and is committed to international conventions, including the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict. Unfortunately, the same cannot be said of the other side, which pursues a policy of aggression and denial. Because they have been making changes to our historical and cultural heritage for many years and falsifying its origins, along with the Convention on the International Covenant on Civil and Political Rights, the 1992 European Convention for the Protection of Archaeological Heritage and the Protection of the World Cultural and Natural Heritage. UNESCO Convention on Human Rights, 1972, etc. grossly violated the requirements of international norms and standards. However, it is disappointing that the international community is not sensitive to this situation. "
recall that the President of the US International Religious Freedom Commission called on the Azerbaijani government to protect places of worship and other religious and cultural sites.