20.02.2025 / Xarici səfərlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov  19-20 fevral tarixlərində Bəhreyn Kralı Həməd bin İsa Əl Xəlifənin himayəsi altında  Manama şəhərində keçirilən İslamdaxili Dialoq konfransında iştirak edib.
"Bir ümmət, ortaq tale" mövzusuna həsr olunmuş konfrans Əl-Əzhərin Böyük İmamı, Müsəlman Ağsaqqallar Şurasının sədri, Əl-Əzhər Şeyxi Əhməd Əl-Tayyibin təşəbbüsü, Əl-Əzhər Əl-Şərif, İslam Məsələləri üzrə Ali Şura (Bəhreyn) və Müsəlman Ağsaqqalları Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib.
Tədbirə dünyanın bir çox ölkələrindən dövlət rəsmiləri, dini qurumların rəhbərləri, elm və ictimaiyyət nümayəndələri, din xadimləri qatılıblar.
Dialoq, məsləhətləşmələr və ümumi prinsiplər üzrə qarşılıqlı anlaşmanın təşviq edilməsi, İslam həmrəyliyini inkişaf etdirmək, müsəlman dünyası, eləcə də bəşəriyyətin gələcəyi naminə birgə təşəbbüslərin ortaya qoyulması məqsədi ilə təşkil olunan konfrans 8 sessiyadan ibarət olub.
Konfransın gündəliyində həmrəylik dəyərlərinin təbliği, fanatizm və xurafata qarşı mübarizə istiqamətində anlaşma və əməkdaşlığın gücləndirilməsi,  konstruktiv İslam dialoqu mədəniyyətinin formalaşdırılması və digər məsələlər yer alıb.
Qeyd edək ki, konfrans çərçivəsində Bəhreyn Kralı Həməd bin İsa Əl Xəlifə müxtəlif ölkələrdən gələn nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri ilə görüşüb. Görüşlərdə konfransın əhəmiyyəti vurğulanaraq, müsəlman xalqları arasında əlaqələrin, birliyin möhkəmləndirilməsi və İslam həmrəyliyinin gücləndirilməsinin zəruriliyi barədə müzakirələr aparılıb.

Chairman of the Committee participated in Intra-Islamic Dialogue conference in Bahrain
Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, participated in the Intra-Islamic Dialogue Conference held in Manama, Bahrain, on February 19-20, under the patronage of His Majesty King Hamad bin Isa Al Khalifa.
The conference, titled “One Ummah, Shared Destiny,” was organized by Sheikh Ahmed Al-Tayyib, Grand Imam of Al-Azhar and Chairman of the Council of Muslim Elders, in cooperation with the Al-Azhar Al-Sharif, the Higher Council for Islamic Affairs (Bahrain), and the Council of Muslim Elders.
Participants included state officials, religious leaders, scholars, and representatives of civil society from numerous countries. The conference featured eight sessions aimed at promoting dialogue, consultation, and mutual understanding; strengthening Islamic solidarity, and developing joint initiatives for the future of the Muslim world and humanity.
The agenda included promoting the values of solidarity, combating fanaticism and superstition, fostering a constructive culture of Islamic dialogue, and addressing other related issues.
During the conference, His Majesty King Hamad bin Isa Al Khalifa held meetings with delegation heads from various countries, emphasizing the importance of the conference in strengthening relations among Muslim peoples, promoting unity, and enhancing Islamic solidarity.