Komitə sədri Almaniya Federal Hökumətinin Dini Azadlıq üzrə Komissarı ilə görüşüb
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti iyunun 25-də Almaniya Federal Hökumətinin Dini Azadlıq üzrə Komissarı Tomas Raxel ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə Almaniya arasında dinlərarası dialoq və qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Komitə sədri ölkəmizdə dövlət-din münasibətləri, dini tolerantlıq və multikulturalizm ənənələri barədə ətraflı məlumat verib. Azərbaycanın müxtəlif dinlərin və etnik qrupların sülh şəraitində birgəyaşayışına önəm verdiyini vurğulayıb və bu sahədə dövlət siyasətinin əsas istiqamətləri haqqında danışıb. Bildirib ki, ölkəmiz vicdan azadlığının və multikultural mühitin təmin edilməsinə, yüzilliklər ərzində formalaşmış tolerantlıq ənənələrinin, eləcə də tarixi-dini abidələrin bərpasına və qorunmasına xüsusi diqqət və həssaslıqla yanaşır.
Almaniya Federal Hökumətinin Dini Azadlıq üzrə Komissarı Tomas Raxel Azərbaycanda dini müxtəlifliyə və dinlərarası harmoniyaya göstərilən diqqətin yüksək qiymətləndirildiyini bildirib. Almaniya ilə Azərbaycan arasında bu istiqamətdə əməkdaşlığın genişləndirilməsində hər iki ölkənin maraqlı olduğunu vurğulayıb.

25.06.2025 / Foreign Visits
On June 25, the delegation led by Ramin Mammadov met with Thomas Rachel, Germany’s Federal Commissioner for Religious Freedom.
Discussions focused on prospects for interfaith dialogue and cooperation between Azerbaijan and Germany.
Chairman Mammadov provided detailed information on Azerbaijan’s state-religion relations, traditions of religious tolerance, and multiculturalism, emphasizing the country’s commitment to peaceful coexistence among different faiths and ethnic groups. He highlighted the protection of freedom of conscience, the preservation of long-standing traditions of tolerance, and the restoration of historical-religious monuments.
Thomas Rachel praised Azerbaijan’s attention to religious diversity and interfaith harmony, noting both countries’ interest in expanding cooperation in this field. Other mutually interesting topics were also discussed.