06.05.2025 / Xarici səfərlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov mayın 6-da Vyetnam Sosialist Respublikasının Ho Şi MİN şəhərində "20-ci BMT Vesak Günü" münasibətilə keçirilən tədbirin açılış mərasimində iştirak edib.
Vyetnam Sosialist Respublikasının prezidenti Lıonq Kıonq, Şri-lanka Demokratik Sosialist Respublikasının prezidenti Anura Kumara Dissanayake, Kamboca Krallığının Baş nazirinin müavini Net Savoenun çıxış etdikləri tədbirdə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Baş katibi Antonio Quterreşin videomüraciəti təqdim olunub.
Dövlət Komitəsinin sədri dinin ictimai həyatdakı və beynəlxalq münasibətlərdəki rolunun düzgün müəyyənləşdirilməsi, dinin siyasi məqsədlər üçün istifadəsinin qarşısının alınması və sivilizasiyalararası əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyi barədə danışıb. Bildirib ki, müasir dünyada mürəkkəb sosial və siyasi proseslər baş verir. Etnik və dini zəmində qarşıdurmalar, irqçilik, dini radikalizm və ksenofobiya kimi hallar artmaqdadır. Belə təhlükələrə qarşı dinlərin sülh və həmrəylik çağırışları, sivilizasiyalararası dialoqa xidmət edən təşəbbüslər mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Azərbaycanın multikulturlizm modelinə diqqət çəkən Ramin Məmmədov ölkəmizin dini müxtəliflik və qarşılıqlı hörmət əsasında formalaşan unikal yanaşma nümayiş etdirdiyini deyib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda tolerantlıq və multikulturalizm dini sahədə dövlət siyasətinin prioritetləri kimi qəbul edilir. Tarix boyu vicdan azadlığını uca tutan Azərbaycan xalqı müxtəlif dini inanclara sahib insanlarla birgəyaşayış ənənələrini zənginləşdirərək, bütün dünyaya nümunə ola biləcək tolerantlıq modeli yaradıb. Müasir dövrdə bu modelin beynəlxalq miqyasda təşviqi Azərbaycanın dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən birinə çevrilib.
R.Məmmədov qeyd edib ki, Bakıda keçirilən ənənəvi Dünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu, Beynəlxalq Humanitar Forum və Dünya Dini Liderlərinin Zirvə Toplantısı kimi nüfuzlu tədbirlər mədəniyyətlərarası münasibətlərin inkişafında mühüm rol oynayır. Komitə sədri ölkəmizin qlobal sülh, insan hüquqları və davamlı inkişaf sahəsində beynəlxalq səylərə sadiq tərəfdaş olduğunu vurğulayıb.

06.05.2025 / Foreign Visits
On May 6, Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, attended the opening ceremony of the event dedicated to the “20th UN Vesak Day” in Ho Chi Minh City, Vietnam.
The event featured speeches by the President of Vietnam, Nguyen Xuan Phuc; President of the Democratic Socialist Republic of Sri Lanka, Anura Kumara Dissanayake; Deputy Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, Net Savoeun; and a video address from the UN Secretary-General, Antonio Guterres.
In his speech, Chairman Mammadov highlighted the importance of defining the role of religion in public life and international relations, preventing the use of religion for political purposes, and strengthening inter-civilizational cooperation. He noted that complex social and political processes, ethnic and religious conflicts, racism, religious radicalism, and xenophobia are on the rise in today’s world. In light of these threats, the messages of peace and solidarity promoted by religions and initiatives fostering inter-civilizational dialogue are of great significance.
Ramin Mammadov emphasized Azerbaijan’s unique model of multiculturalism, which is founded on religious diversity and mutual respect. He stated that under President Ilham Aliyev’s leadership, tolerance and multiculturalism are recognized as priority state policies in the religious sphere. Azerbaijan has historically upheld freedom of conscience, cultivated traditions of peaceful coexistence among people of different faiths, and created a model of tolerance that can serve as an example for the world. Promoting this model internationally has become a key component of Azerbaijan’s state policy.
He also noted that prestigious events such as the World Intercultural Dialogue Forum, International Humanitarian Forum, and the Summit of World Religious Leaders, held in Baku, play a significant role in advancing intercultural relations. The Chairman emphasized that Azerbaijan is a committed partner in international efforts related to global peace, human rights, and sustainable development.