06.05.2025 / Xarici səfərlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov mayın 6-da Vyetnama səfəri çərçivəsində Vyetnam Sosialist Respublikasının Etnik Azlıqlar və Dini İşlər naziri Dao Nqok Zunq ilə görüşüb.
Komitə sədri qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi və qayğısı ilə xalqımızın milli-mənəvi dəyərlər sisteminin, tolerantlıq, multikulturalizm ənənələrinin inkişaf etdirilməsi və təbliği istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir. R.Məmmədov Azərbaycandakı dövlət-din münasibətləri, dini sahədəki mövcud vəziyyət və reallıqlar, eyni zamanda ölkəmizin dinlərarası dialoq istiqamətində həyata keçirdiyi tədbirlər barədə məlumat verib. Ölkəmizdə tarixi-mədəni irsin, milli-mənəvi dəyərlərin qorunması, o cümlədən dini abidələrin, maddi-mədəniyyət abidələrinin bərpası və mühafizəsinin daim diqqət mərkəzində saxlanıldığı diqqətə çatdırılıb. Azərbaycanın çoxmillətli və çoxkonfessiyalı ölkə olduğunu vurğulayan Dövlət Komitəsinin sədri dinlərarası harmoniyanın, birgəyaşayış ənənəsinin xalqımızın səciyyəvi xüsusiyyəti olduğunu bildirib və Etnik Azlıqlar və Dini İşlər naziri Dao Nqok Zunqu Azərbaycana dəvət edib.
Vyetnam Sosialist Respublikasının Etnik Azlıqlar və Dini İşlər naziri Dao Nqok Zunq dəvəti məmnuniyyətlə qəbul etdiyini bildirib və  dinlərarası dialoq fəaliyyətləri üçün tolerantlıq və dözümlülük ənənələri zəngin olan ölkələrin təcrübəsinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib. Azərbaycanın sivilizasiyalar arasında dialoq, əməkdaşlıq və tərəfdaşlığı alternativi olmayan bir istiqamət  kimi inkişaf etdirməsini yüksək qiymətləndirən nazir, həmçinin dini sahədə əməkdaşlığın perspektivlərinə toxunub.
Görüş zamanı qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb, beynəlxalq aləmdə tolerantlıq və dinlərarası dialoqun, birgəyaşayışın təşviq  olunması istiqamətində əməkdaşlığın hər iki qurumun ümumi məqsədlərinə uyğun olduğu vurğulanıb.

Chairman of the Committee met with Vietnam’s Minister of Ethnic Minorities and Religious Affairs
During his visit to Vietnam on May 6, Ramin Mammadov met with Dao Ngoc Dung, Minister of Ethnic Minorities and Religious Affairs of the Socialist Republic of Vietnam.
The Chairman highlighted that under the leadership of President Ilham Aliyev, Azerbaijan consistently implements measures to develop and promote national moral values, traditions of tolerance, and multiculturalism. He shared information on the state-religion relationship, the current situation in the religious sphere, and Azerbaijan’s efforts in fostering interfaith dialogue. He noted that historical and cultural heritage, national and moral values, as well as religious and cultural monuments, are carefully preserved and restored in the country. Emphasizing Azerbaijan as a multiethnic and multi-confessional state, Ramin Mammadov stated that interfaith harmony and traditions of peaceful coexistence are characteristic features of the Azerbaijani people. He also extended an invitation to Minister Dao Ngoc Dung to visit Azerbaijan.
Minister Dao Ngoc Dung expressed his pleasure in accepting the invitation, noting the significance of experiences from countries with traditions of tolerance and interfaith dialogue. He commended Azerbaijan’s advancement of dialogue and partnership among civilizations and discussed prospects for cooperation in the religious field. The discussions also covered other mutually interesting topics, with both sides agreeing that promoting tolerance, interfaith dialogue, and peaceful coexistence internationally aligns with their common goals.