18.12.2024 / Xarici səfərlər
Dekabrın 17-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Rabata səfəri çərçivəsində Mərakeş Krallığının Dini Vəqflər və İslam İşləri naziri Əhməd Toufiq, Mərakeşin Kralı Əlahəzrət VI Məhəmmədin müşaviri Andre Azuley ilə görüşüb.
Komitə sədri Azərbaycanın müxtəlif dinlər arasında həmrəyliyin gücləndirilməsi istiqamətində böyük səylər göstərdiyini qeyd edərək, keçirilən tədbirlərin, ikitərəfli görüşlərin daha möhkəm qarşılıqlı əlaqələrin qurulmasına, sülhün və dialoqun inkişafına xidmət etdiyini deyib. Ölkəmizin dinlər və mədəniyyətlər arası münasibətlərin inkişafına verdiyi töhfələrdən danışan Komitə sədri Azərbaycanda tarixən müxtəlif konfessiyaların nümayəndələrinin bir ailənin üzvləri kimi mehriban şəraitdə yaşadıqlarını xatırladıb.
R.Məmmədov ölkəmizin Ermənistan tərəfindən işğal və hərbi təcavüzlə üzləşdiyi 28 ildən artıq müddətdə maddi-mədəniyyət nümunələri, həmçinin İslam və Xristianlıq dininə aid ibadət ocaqlarının darmadağın edilməsindən danışıb. Vətən müharibəsindən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilən bərpa-quruculuq işləri barədə də məlumat verib.
Hər iki görüşdə iştirakçılar Azərbaycanın dünyada birliyin bərqərar olunması istiqamətində irəli sürdüyü təşəbbüsləri yüksək qiymətləndirərək mədəniyyətlər və dinlər arası əlaqələrin, multikultural dəyərlərin möhkəmlədilməsinə verdiyi töhfələrdən danışıblar. Bildirilib ki, Azərbaycanın bu sahədə nailiyyətləri dünyada uğurlu örnək kimi qəbul edilir.
Qeyd edək ki, dekabrın 17-də “Dinlərarası harmoniya: dinc birgəyaşayışın təşviqi” mövzusunda keçiriləcək beynəlxalq konfransda iştirak məqsədilə Mərakeş Krallığının Rabat şəhərinə səfər etmiş nümayəndə heyətinin tərkibində Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin rəhbər şəxsləri, deputatlar və ölkəmizdə fəaliyyət göstərən müxtəlif konfessiyaların nümayəndələri yer alır.

18.12.2024 / Foreign Visits
On December 17, during his visit to Rabat, the Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, Ramin Mammadov, met with the Minister of Religious Endowments and Islamic Affairs of the Kingdom of Morocco, Ahmed Toufig, and Andre Azouley, adviser to His Majesty Mohammed VI of Morocco.
The Chairman of the Committee noted that Azerbaijan has made great efforts in the direction of strengthening solidarity between different religions, and said that the events and bilateral meetings serve to establish stronger mutual relations and the development of peace and dialogue. Speaking about our country's contributions to the development of inter-religious and inter-cultural relations, the Chairman of the Committee reminded that representatives of different denominations lived in friendly conditions in Azerbaijan historically as members of one family.
R. Mammadov spoke about the destruction of material and cultural examples, as well as the places of worship of Islam and Christianity during the more than 28 years of occupation and military aggression by Armenia. He also informed about the restoration and construction works carried out in our territories freed from occupation after the Patriotic War.
In both meetings, the participants appreciated the initiatives put forward by Azerbaijan in the direction of establishing unity in the world and talked about the contributions to the strengthening of intercultural and religious relations and multicultural values. It was stated that the achievements of Azerbaijan in this field are considered as a successful example in the world.
It should be noted that the delegation that visited the city of Rabat, Kingdom of Morocco in order to participate in the international conference on "Interreligious harmony: promoting peaceful coexistence" on December 17, includes the leaders of the State Committee on Affairs with Religious Associations, deputies and representatives of various denominations operating in our country.