12.03.2025 / Xarici səfərlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Türkiyəyə səfər çərçivəsində Qars vilayətinin müftisi Yavuz Yıldız ilə görüşüb.
Nümayəndə heyətini salamlayan müfti ölkəmizin İslam həmrəyliyinə, müxtəlif mədəniyyətlər və dinlər arasında əlaqələrin genişlənməsinə yönəlik təşəbbüslərini, qarşılıqlı etimad mühitinin yaradılması işinə töhfələrini yüksək qiymətləndirib. Eyni zamanda Qarsda təşkil edilən iftar süfrəsinin həmrəyliyi və yardımsevərliyi daha da gücləndirmək baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığı bildirilib.
Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Azərbaycan və Türkiyənin tarix boyunca bir-birinə yaxın, dost və qardaş ölkələr olduğunu vurğulayıb. Azərbaycan və Türkiyə prezidentlərinin uğurlu siyasəti nəticəsində ikitərəfli münasibətlərin möhkəmləndiyini bildirib. İki xalqı birləşdirən dəyərlər sırasında ortaq mədəniyyətimizin, dilimizin və dinimizin mühüm rol oynadığını qeyd edib. Həmçinin Azərbaycanın mədəniyyətlər və dinlərarası dialoq və əməkdaşlıq məsələlərinə daim böyük qayğı ilə yanaşdığını, dinlərarası dialoq və multikulturalizm ideyalarının dünyanın və bəşəriyyətin ümumi sərvətlərindən biri kimi qorunmasının vacibliyini vurğulayıb.

Chairman of the State Committee met with Kars mufti
As part of their visit to Türkiye, the delegation led by Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations of Azerbaijan, met with Yavuz Yıldız, the Mufti of Kars Province.
In his welcome address, the Mufti commended Azerbaijan’s initiatives aimed at fostering Islamic solidarity and expanding relations among different cultures and religions, highlighting the country’s contributions to creating an environment of mutual trust. He emphasized that the iftar gathering organized in Kars holds particular significance for further strengthening unity and promoting a spirit of charity.
Chairman Mammadov underscored that Azerbaijan and Türkiye have historically been close, friendly, and fraternal nations. He noted that, under the successful policies of the presidents of both countries, bilateral relations have been further consolidated. Among the values uniting the two peoples, he highlighted the pivotal role of their shared culture, language, and religion. Furthermore, he emphasized that Azerbaijan consistently approaches issues of intercultural and interfaith dialogue with great care and stressed the importance of safeguarding the ideals of interfaith dialogue and multiculturalism as part of the common heritage of the world and humanity.