21.09.2024 / Xarici səfərlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov “Sülh yolu: dialoq harmoniyalı birgəyaşayışın əsası kimi” mövzusunda XX Beynəlxalq Müsəlman Forumunda çıxış edib.
Dövlət Komitəsinin sədri Azərbaycanın hər zaman dinlərarası dialoqa və qarşılıqlı hörmətə əsaslanan unikal yanaşma nümayiş etdirdiyini bildirib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan dünyada dini tolerantlığın və multikulturalizmin dövlət siyasəti səviyyəsində dəstəkləndiyi ölkə qəbul edilir. Dini qurumlarla bağlı dövlət siyasəti dini etiqad azadlığının təmin edilməsinə və dini icmaların fəaliyyəti üçün əlverişli şəraitin yaradılmasına yönəlib. Azərbaycanda müxtəlif dini konfessiyaları təmsil edən 950-dən çox dini icma fəaliyyət göstərir.
Ramin Məmmədov işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə dağıntı, təhqirlərə məruz qalan məscidlərin və digər dini məbədlərin bərpası və yenidən qurulması istiqamətində aparılan işlər haqqında məlumat verib. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun tarixi abidələrin bərpa və konservasiyası missiyasını uğurla həyata keçirdiyini vurğulayıb.
Azərbaycan ilə Rusiya arasındakı dostluq münasibətləri haqqında danışan Dövlət Komitəsinin sədri 2022-ci ildə imzalanan mütəffiqlik bəyannaməsinin, habelə Rusiya Federasiyası Prezidentinin ötən ay Bakıya etdiyi səfərin əlaqələrin daha da genişləndirilməsinə xidmət edən mühüm addımlar olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, ikitərəfli münasibətlərin pozitiv ruhu bütün sahələrdə, o cümlədən dini qurumlar arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsinə yaxşı zəmin yaradır.
Bakının ev sahibliyi edəcəyi COP29 konfransı çərçivəsində Dünya Dini Liderlərinin Sammitinin keçiriləcəyini bildirən Ramin Məmmədov bu platformanın din xadimlərinin birgə fəaliyyət və dialoqunun vacibliyini bir daha sübut edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Dövlət Komitəsinin sədri dini icmalar arasında dialoqun, qarşılıqlı anlaşmanın və əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində müzakirələrin aparıldığı forumun işinə uğurlar arzulayıb.

21.09.2024 / Foreign Visits
Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations spoke at the 20th International Muslim Forum on the topic "The way of peace: dialogue as the basis of harmonious coexistence".
The Chairman of the State Committee said that Azerbaijan has always demonstrated a unique approach based on interreligious dialogue and mutual respect. He noted that under the leadership of President Ilham Aliyev, Azerbaijan is recognized in the world as a country where religious tolerance and multiculturalism are supported at the level of state policy. The state policy regarding religious institutions is aimed at ensuring freedom of religious belief and creating favorable conditions for the activity of religious communities. More than 950 religious communities representing various religious confessions operate in Azerbaijan.
Ramin Mammadov gave information about the works carried out in the direction of restoration and reconstruction of mosques and other religious temples that were destroyed and insulted in our territories freed from occupation. He stressed that the Heydar Aliyev Foundation, led by First Vice-President Mrs Mehriban Aliyeva, has successfully carried out the mission of restoration and conservation of historical monuments.
Speaking about the friendly relations between Azerbaijan and Russia, Chairman of the State Committee said that the declaration of alliance signed in 2022, as well as the visit of the President of the Russian Federation to Baku last month, are important steps that serve to further expand relations. He noted that the positive spirit of bilateral relations creates a good basis for the development of relations in all fields, including religious institutions.
Stating that the Summit of World Religious Leaders will be held within the framework of the COP29 conference, which will be hosted by Baku, Ramin Mammadov expressed his confidence that this platform will once again prove the importance of the joint action and dialogue of religious leaders.
The Chairman of the State Committee wished success to the work of the forum where discussions were held in the direction of strengthening dialogue, mutual understanding and cooperation between religious communities.