28.11.2024 / Xarici səfərlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov  noyabrın 27-də Portuqaliyanın Kaşkay şəhərində keçirilən Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Sivilizasiyalar Alyansının 10-cu Qlobal Forumu çərçivəsində Dini Abidələrin Qorunması üzrə Qlobal Konfransda çıxış edib.
Dövlət Komitəsinin sədri Azərbaycanın mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqa verdiyi töhfələrdən söhbət açaraq, ölkəmizin BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı tərəfindən həyata keçirilən bir çox mötəbər tədbirlərə evsahibliyi etdiyini xatırladıb. BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının (COP29) Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası çərçivəsində “Dünya Dinləri Yaşıl Planet naminə” mövzusunda təşkil edilmiş Dini Liderlərin Qlobal Sammitindən bəhs edən R. Məmmədov vurğulayıb ki,  keçirilən tədbir vasitəsilə dünyanın üzləşdiyi ekoloji problemlərin aradan qaldırılmasında müxtəlif konfessiyaların zəngin mənəvi potensialı, nüfuzlu dini liderlərin qlobal məsələlərin həllində mühüm rol oynamaq imkanları dünya ictimaiyyətinin diqqətinə çatdırıldı.
R.Məmmədov bütün dinlərin və etnik qrupların nümayəndələrinin bir ailə kimi mehriban, dinc şəraitdə yaşadıqları ölkəmizdəki 2000-dən çox məscidin, 16 kilsə, 7 sinaqoqun və digər dini ibadət yerlərinin Azərbaycanın zəngin irsinin tərkib hissəsi olduğunu deyib. Bildirib ki, Ermənistan 30 ilə yaxın müddətdə işğal altında saxladığı ərazilərimizdə Azərbaycan mədəni irsinin ayrılmaz hissəsi olan qədim Alban abidələrinin tarixinin təmir-bərpa adı altında saxtalaşdırılması, 67 məsciddən 65-nin tamamilə, 2-nin qismən məhv edilərək yararsız hala salınması, 200 qəbiristanlığın darmadağın edilməsi və bu kimi digər əməlləri törətməklə mədəni dəyərlərin qorunmasına aid bir sıra beynəlxalq konvensiyanın tələblərini kobud şəkildə pozub.
Komitə sədri deyib ki, çoxmillətli, çoxkonfessiyalı ölkəmizdə tarixi-mədəni irsin, milli-mənəvi dəyərlərin qorunması, o cümlədən dini ibadət yerləri və maddi-mədəniyyət abidələrinin bərpası, mühafizəsi daim diqqət mərkəzində saxlanılır. Prezident İlham Əliyev dini icmalara və onların rəhbərlərinə ardıcıl olaraq maddi və mənəvi dəstək göstərərək, eləcə də işğaldan azad edilmiş ərazilərdə məscid və kilsələrin bərpasına nail olmaqla Azərbaycanın dövlət-din münasibətlərində nümunəvi təcrübəsini nümayiş etdirir. Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən dinlərarası dialoq və əməkdaşlığın gücləndirilməsi sahəsində çoxsaylı layihələr həyata keçirilir, “Tolerantlığın ünvanı-Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində ölkədəki məscid, kilsə və sinaqoqlar təmir və bərpa edilir.
Ramin Məmmədov ölkəmizin ümumbəşəri maraqlara uyğun olaraq qlobal problemlərin həllinə töhfə verməyə hazır olduğunu vurğulayıb.

28.11.2024 / Foreign Visits
The Chairman of the State Committee spoke at the Global Conference on the Protection of Religious Monuments
Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, spoke at the Global Conference on the Protection of Religious Monuments within the framework of the 10th Global Forum of the United Nations Alliance of Civilizations held in Cascais, Portugal on November 27.
Speaking about Azerbaijan's contributions to intercultural and interreligious dialogue, Chairman of the State Committee reminded that our country hosts many prestigious events organized by the UN Alliance of Civilizations. Speaking about the Global Summit of Religious Leaders organized under the theme "World Religions for a Green Planet" within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), R. Mammadov emphasized that the event was aimed at eliminating various environmental problems faced by the world. the rich spiritual potential of confessions, the ability of influential religious leaders to play an important role in solving global issues were brought to the attention of the world community.
R. Mammadov said that more than 2,000 mosques, 16 churches, 7 synagogues and other religious places of worship in our country, where representatives of all religions and ethnic groups live in friendly and peaceful conditions as a family, are part of the rich heritage of Azerbaijan. He said that in the territories occupied by Armenia for nearly 30 years, the history of ancient Albanian monuments, which are an integral part of the cultural heritage of Azerbaijan, were falsified under the name of repair and restoration, 65 out of 67 mosques were completely destroyed, 2 were partially destroyed and rendered useless, 200 cemeteries were destroyed, and by committing other similar acts, grossly violated the requirements of a number of international conventions related to the protection of cultural values.
The Chairman of the Committee said that in our multi-ethnic, multi-confessional country, the protection of the historical-cultural heritage, national-spiritual values, including the restoration and protection of religious places of worship and material-cultural monuments is always in the center of attention. President Ilham Aliyev demonstrates Azerbaijan's exemplary experience in state-religion relations by consistently providing financial and moral support to religious communities and their leaders, as well as restoring mosques and churches in the territories liberated from occupation. The Heydar Aliyev Foundation, headed by the First Vice-President Mehriban Aliyeva, implements numerous projects in the field of strengthening interreligious dialogue and cooperation, within the framework of the "Address of Tolerance-Azerbaijan" project, mosques, churches and synagogues in the country are repaired and restored.
Ramin Mammadov emphasized that our country is ready to contribute to solving global problems in accordance with universal interests.