22.11.2024 / Xarici səfərlər
Dövlət Komitəsinin sədri Beynəlxalq Tolerantlıq və Sülh Parlamentinin 11-ci plenar sessiyasında iştirak edəcək
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Kamboca Krallığının Parlamenti ilə Qlobal Tolerantlıq və Sülh Şurasının (QTSŞ) birgə evsahibliyi etdiyi Beynəlxalq Tolerantlıq və Sülh Parlamentinin (BTSP) “Sülh, Barışıq və Tolerantlıq Axtarışı” mövzusunda keçiriləcək 11-ci plenar sessiyasında iştirak edəcək.
Kamboca Krallığının paytaxtı Pnompen şəhərində noyabrın 23-dən 26-dək keçiriləcək tədbirdə sülh, tolerantlıq, birgəyaşayış ilə bağlı ümumi narahatlıq doğuran qlobal məsələlər müzakirə ediləcək. İki plenar sessiyadan ibarət tədbirin sonunda sülh, barışıq və tolerantlıq axtarışı üzrə Pnompen Bəyannaməsinin qəbul edilməsi nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, ayrı-seçkilik və ekstremizmə qarşı mübarizədə tolerantlıq və sülh mədəniyyətini təbliğ etmək məqsədi daşıyan Qlobal Tolerantlıq və Sülh Şurası müasir dünyada bu anlayışların təşviqi istiqamətində əməkdaşlığın müzakirə olunduğu platformadır.

22.11.2024 / Foreign Visits
The Chairman of the State Committee will participate in the 11th plenary session of the Parliament of International Tolerance and Peace
Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations will participate in the 11th plenary session of the International Tolerance and Peace Parliament (ITPP), which will be held jointly with the Parliament of the Kingdom of Cambodia and the Global Tolerance and Peace Council (GTPC), which will be held on the theme "Peace, Reconciliation and Tolerance".
Global issues of common concern related to peace, tolerance and coexistence will be discussed at the event, which will be held in Phnom Penh, the capital of the Kingdom of Cambodia, from November 23 to 26. At the end of the event, which consists of two plenary sessions, it is planned to adopt the Phnom Penh Declaration on the search for peace, reconciliation and tolerance.
It should be noted that the Global Tolerance and Peace Council, which aims to promote the culture of tolerance and peace in the fight against discrimination and extremism, is a platform for discussing cooperation in the direction of promoting these concepts in the modern world.