25.06.2025 / Xarici səfərlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Almaniya Federativ Respublikasına səfəri çərçivəsində iyunun 24-də Almaniya Bundestaqının Xarici siyasət Komitəsinin sədri Armin Laşetlə görüşüb.
Görüş zamanı dinlərarası dialoq, birgəyaşayış ənənəsinin təşviqi ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub. Azərbaycan və Almaniya arasında bu sahədə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Komitə sədri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə dini sahəyə qayğı, dini icmalara dövlət tərəfindən göstərilən dəstək və həyata keçirilən layihələr barədə ətraflı məlumat verib. İrqçiliyin və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınmasında tolerantlıq ənənələrinin  mühüm rol oynadığını vurğulayan Ramin Məmmədov ölkəmizdə dinlərarası harmoniyanın unikal nümunəsinin mövcud olduğunu bildirib. Azərbaycanda xristian almanların irsinə göstərilən diqqətin multikulturalizm siyasətini təcəssüm etdirdiyini qeyd edib.
Bundestaqın Xarici siyasət Komitəsinin sədri Armin Laşet ölkəmizə səfərini xatırladaraq, bütün dinlərin nümayəndələrinin Azərbaycanda bir ailə kimi yaşamasının şahidi olduğunu vurğulayıb. Ölkəmizdə alman irsinə qayğını yüksək qiymətləndirdiyini diqqətə çatdırıb. A.Laşet bu faktı Azərbaycanın multikulturalizm və tolerantlıq ənənələrinə əsaslanan birgəyaşayış modelinin ən yaxşı nümunələrindən birini təqdim edən ölkə olduğunun təsdiqi kimi dəyərləndirildiyini  deyib.
Azərbaycan Respublikasının Almaniya Federativ Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nəsimi Ağayev səfərin məqsədi barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd edib ki, iki ölkə arasında yüksək səviyyəli siyasi əlaqələr bütün sahələrdə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə imkan yaradır. Səfir bildirib ki, Azərbaycan müxtəlif konfessiyaların qarşılıqlı anlaşma şəraitində yaşadığı ölkələrdən biri kimi tanınır.
ABŞ-nin Simon Vizental Mərkəzinin sədr müavini ravvin Abraham Kuper isə dinlər və mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafının əhəmiyyəti barədə fikirlərini bildirib. Dini tolerantlığın təşviqi məqsədilə qarşılıqlı əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacib olduğunu diqqətə çatdırıb.

Chairman of the Committee met with German Bundestag representatives
On June 24, the delegation led by Ramin Mammadov met with Armin Laschet, Chairman of the Foreign Affairs Committee of the German Bundestag.
The meeting focused on interfaith dialogue and the promotion of traditions of peaceful coexistence. The importance of expanding cooperation in this field between Azerbaijan and Germany was emphasized.
Chairman Mammadov provided detailed information about state support for religious communities, the projects implemented in Azerbaijan, and the role of tolerance traditions in preventing racism and discrimination. He highlighted Azerbaijan’s unique model of interfaith harmony and its attention to the German-Christian heritage in the country.
Armin Laschet recalled his visit to Azerbaijan, noting that all religious communities in the country coexist as one family. He praised the care for German heritage in Azerbaijan and recognized the country as a leading example of multicultural coexistence.
Azerbaijan’s Ambassador to Germany, Nasimi Agayev, detailed the purpose of the visit, emphasizing that strong political relations enable cooperation across all fields. He highlighted Azerbaijan as a place where various religious communities coexist in mutual understanding.
Rabbi Abraham Kuper, Deputy Chair of the Simon Wiesenthal Center, underscored the significance of interfaith and intercultural dialogue and stressed the importance of strengthening mutual collaboration to promote religious tolerance.