Dövlət Komitəsinin sədri ABŞ-də Yuta Senatının prezidenti ilə görüşüb
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Amerika Birləşmiş Ştatlarına səfəri çərçivəsində Yuta Senatının prezidenti Adam Stüart ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan-ABŞ münasibətlərinin keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyduğu vurğulanıb. Bu il avqust ayının 8-də Vaşinqtonda Azərbaycan, ABŞ və Ermənistan rəhbərlərinin imzaladıqları Birgə Bəyannamənin sülh prosesində tarixi dönüş nöqtəsi olduğu, eyni zamanda dinlərarası harmoniya, tolerantlıq və birgəyaşayış ənənələrinin möhkəmlənməsində mühüm rol oynayacağına əminlik ifadə edilib.
Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov bildirib ki, Azərbaycandakı tolerantlıq mühitinin inkişafı dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir. Bu siyasətin əsasında milli-mənəvi dəyərlərin qorunması və müxtəlif dinlərə mənsub insanların birgə, sülh şəraitində yaşamasını təmin etmək məqsədi dayanır. Ramin Məmmədov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə dini tolerantlıq, multikulturalizm və qarşılıqlı hörmət prinsiplərinə əsaslanan cəmiyyət modelinin formalaşdığını qeyd edib. Vurğulayıb ki, Azərbaycanda bütün konfessiyaların, o cümlədən xristian dini icmalarının azad və təhlükəsiz şəkildə fəaliyyət göstərməsi üçün dövlət tərəfindən hərtərəfli şərait yaradılıb. Bunun bariz nümunəsi kimi İsa Məsihin Sonuncu Gün Müqqəddəsləri Kilsəsinin Azərbaycanda rəsmi qeydiyyatı, dövlətin dinlərarası tolerantlıq və bərabər münasibət prinsipinə sadiqliyinin praktik təzahürüdür. Komitə sədri Azərbaycan-ABŞ əlaqələrinin inkişafına töhfə verəcək qarşılıqlı təmasların əhəmiyyətini vurğulayaraq, Senat prezidentini Azərbaycana səfərə dəvət edib.
Səfər dəvətini minnətdarlıqla qəbul edən Adam Stüart əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq, ölkəmizdəki multikultural dəyərlərin və dinlərarası harmoniyanın təqdirəlayiq olduğunu bildirib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tolerantlıq və dinlərarası həmrəylik mühitinin qorunmasına mühüm töhfələr verdiyini qeyd edib. O, Azərbaycan cəmiyyətində dini dözümlülük və mədəni müxtəlifliyin qorunması istiqamətində həyata keçirilən siyasəti yüksək qiymətləndirdiyini vurğulayıb.
Azərbaycan - ABŞ arasında dinlər və mədəniyyətlərin dialoqu sahəsində əməkdaşlığın perspektivləri ətrafında fikir mübadiləsinin aparıldığı görüşdə Yuta Ştatının senatorları Kirk Kollimor, Mayk Makkel də iştirak ediblər.

Chairman of the State Committee met with the President of the Utah Senate in the United States
Within the framework of his visit to the United States, Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, held a meeting with Stuart Adams, President of the Utah Senate.
The meeting emphasized that Azerbaijan–U.S. relations have entered a qualitatively new phase. It was noted that the Joint Declaration signed on 8 August this year in Washington by the leaders of Azerbaijan, the United States, and Armenia represents a historic turning point in the peace process, and will play a significant role in strengthening interreligious harmony, tolerance, and coexistence.
Chairman Mammadov stressed that fostering a tolerant environment in Azerbaijan is a priority of state policy grounded in the preservation of national and spiritual values while ensuring that people of different religions can live together peacefully. He highlighted that, under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, has established a model society based on principles of religious tolerance, multiculturalism, and mutual respect. He further emphasized that the state provides comprehensive support for all religious communities, including Christian denominations, to operate freely and safely. As a notable example, the official registration of the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints in Azerbaijan serves as a notable example of the state’s commitment to interreligious tolerance and equality.
Chairman Mammadov underlined the importance of mutual contacts in advancing Azerbaijan–U.S. relations and extended an invitation to the Senate President to visit Azerbaijan. Stuart Adams accepted the invitation with gratitude, emphasizing the importance of expanding cooperation and expressing admiration for the country’s multicultural values and interreligious harmony. He acknowledged President Ilham Aliyev’s contributions to maintaining an environment of tolerance and interfaith solidarity, and praised Azerbaijan’s policies promoting religious tolerance and cultural diversity.
The meeting, which also included Utah Senators Kirk Kollimor and Mike McKel, focused on prospects for cooperation in interreligious and cultural dialogue between Azerbaijan and the United States.