08.10.2024 / Xarici səfərlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Briqam Yanq Universitetinin Beynəlxalq Hüquq və Din Araşdırmaları Mərkəzi və Stirlinq Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə ABŞ-nin Provo şəhərində keçirilən “Dini etiqad azadlığı sülh quruculuğunda vasitədir” mövzusunda 31-ci Beynəlxalq Hüquq və Din Simpoziumunda çıxış edib.
Dövlət Komitəsinin sədri çıxışında ölkəmizdəki dini tolerantlıq və dialoq mühiti,  dini etiqad azadlığının yüksək səviyyədə təmin olunması,  eyni zamanda Prezident İlham Əliyev tərəfindən bu dəyərlərin möhkəmləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən dövlət siyasəti barədə danışıb. Bildirib ki, Azərbaycan tarixən xristianların, yəhudilərin və başqa dinlərə mənsub insanların heç bir maneəyə rast gəlmədən qarşılıqlı anlaşma şəraitində yaşadığı,  öz etnik-mədəni dəyərlərini qorumaları üçün hər zaman geniş imkanlar yaradıldığı məkan olub. Bakıda yerləşən məscid, sinaqoq və kilsələr bu müxtəlifliyin təzahürüdür. Ramin Məmmədov vurğulayıb ki, Azərbaycanda  dini etiqad azadlığı ölkə Konstitusiyasında da təsbit olunub. Möhkəm hüquqi baza dini plüralizmi gücləndirərək, geniş spektrli dini icmalara qeydiyyatdan keçməyə və müdaxiləsiz fəaliyyət göstərməyə imkan verir. Bu hüquqi açıqlığın ən diqqətəlayiq nümunələrindən biri İsa Məsihin Sonuncu Gün Müqəddəsləri Kilsəsinin dövlət qeydiyyatına alınmasıdır.
Komitə sədri, həmçinin deyib ki, Azərbaycanın dünyəvi dövlət modeli müxtəlifliyə, inklüzivliyə, neytrallığa sadiqlik və inancından asılı olmayaraq bütün vətəndaşlara xidmət prinsiplərinə əsaslanır. Ölkəmiz təxminən otuz illik işğaldan sonra Qarabağı, onun mədəni sərvətlərini bərpa edərək, dini və etnik müxtəlifliyə sadiqliyini bir daha təsdiqləyir, gələcək nəsillərə qarşılıqlı hörmət və tolerantlığın hökm sürdüyü irs miras qoyur.
Çıxışının sonunda tədbirə evsahibliyi edən Yuta ştatında mövcud dini birgəyaşayış modelinin bir çox cəhətdən Azərbaycanın inklüziv və tolerantlıq modeli ilə oxşarlıq təşkil etdiyini vurğulayan Ramin Məmmədov qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin bundan sonra da uğurla inkişaf edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Qeyd edək ki, 1994-cü ildən etibarən keçirilən Beynəlxalq Hüquq və Din Simpoziumu dini etiqad azadlığı prinsiplərinin müzakirə edilməsi və bu prinsiplərin daha yaxşı həyata keçirilməsi mexanizmlərinin araşdırılmasına həsr olunan mühüm beynəlxalq platformalardan biridir. 31-ci Beynəlxalq Hüquq və Din Simpoziumunda müvafiq dövlət qurumları və beynəlxalq dini qurumların rəhbər və nümayəndələri, nüfuzlu elmi-tədqiqat mərkəzlərinin mütəxəssisləri, habelə ictimai təşkilatların üzvləri iştirak edirlər. 6-8 oktyabr tarixlərində keçirilən simpoziumun açılışında Briqam Yanq Universitetinin Prezidenti Şeyn Ris, dekanı David Mur,  Beynəlxalq Hüquq və Din Araşdırmaları Mərkəzinin direktoru Bret Şarfz çıxış ediblər.

The Chairman of the State Committee spoke at the Symposium on International Law and Religion in the United States
Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, spoke at the 31st International Law and Religion Symposium on "Freedom of Religion as a Tool for Peacebuilding" topic held in Provo, USA, jointly organized by Brigham Young University's Center for International Law and Religion Studies and the Stirling Foundation.
In his speech, Chairman of the State Committee talked about the state policy implemented by President Ilham Aliyev in the direction of the religious tolerance and dialogue environment, ensuring the freedom of religious belief at a high level in our country, and at the same time strengthening these values. He said that Azerbaijan has historically been a place where Christians, Jews and people belonging to other religions lived in conditions of mutual understanding without encountering any obstacles, where ample opportunities were always created for them to protect their ethnic and cultural values. Mosques, synagogues and churches located in Baku are a manifestation of this diversity. Ramin Mammadov emphasized that the freedom of religious belief in Azerbaijan is also established in the Constitution of the country. A strong legal framework fosters religious pluralism, allowing a wide range of religious communities to register and operate without interference. One of the most notable examples of this legal openness is the state registration of the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints.
The Chairman of the Committee also said that Azerbaijan's secular state model is based on the principles of diversity, inclusion, loyalty to neutrality and service to all citizens regardless of their faith. After nearly thirty years of occupation, our country restores Karabakh and its cultural resources, reaffirms its commitment to religious and ethnic diversity, and leaves a legacy of mutual respect and tolerance to future generations.
At the end of his speech, Ramin Mammadov emphasized that the current model of religious coexistence in the state of Utah, which hosted the event, is in many ways similar to the inclusive and tolerant model of Azerbaijan, and expressed confidence that mutual cooperation relations will continue to develop successfully.
It should be noted that the International Symposium on Law and Religion, held since 1994, is one of the important international platforms dedicated to discussing the principles of freedom of religion and investigating mechanisms for better implementation of these principles. The 31st International Symposium on Law and Religion is attended by leaders and representatives of relevant state institutions and international religious institutions, experts of prestigious scientific research centers, as well as members of public organizations. Brigham Young University President Shane Rees, Dean David Moore, Director of the International Law and Religion Research Center Bret Scharfz spoke at the opening of the symposium held on October 6-8.