Dövlət Komitəsinin nümayəndə heyəti Türkiyə Böyük Millət Məclisində olub
Mayın 29-da Türkiyə Respublikasına səfər çərçivəsində Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Türkiyə Böyük Millət Məclisində (TBMM) olub.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Bir millət, iki dövlət”, Mustafa Kamal Atatürkün “Azərbaycanın kədəri kədərimiz, sevinci sevincimizdir” kəlamlarının iki qardaş ölkə arasında münasibətlərin təməl prinsipləri olduğunu bildirən Ramin Məmmədov qeyd edib ki, Türkiyə-Azərbaycan əlaqələri bütün dünyada qardaşlığın, birliyin, həmrəyliyin nümunəsi kimi qəbul edilir. O, Azərbaycan və Türkiyə Prezidentlərinin rəhbərliyi altında strateji müttəfiqlik münasibətlərinin yeni bir səviyyəyə yüksəldiyini vurğulayıb.
Dövlət Komitəsinin sədri bütün istiqamətlərdə olduğu kimi, dini sahədə də hökumətlərarası əlaqələrin davamlı şəkildə inkişaf etdirilməsinin hər iki ölkə üçün faydalı olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, bəzi coğrafiyalarda islamofobiya meyillərinin güclənməsi, dini məsələlərin tənzimlənməsi sahəsində meydana çıxan çağırışlar qarşılıqlı məsləhətləşmələrin və təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsini zərurətə çevirir.
Azərbaycanla Türkiyə arasında qardaşlıq münasibətlərinin mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu, qarşılıqlı səfərlərin əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə xidmət etdiyini qeyd edən Türkiyə-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Şamil Ayrım bu cür görüşlərin ölkələrimiz arasında daha səmərəli əməkdaşlığın qurulmasına töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.

29.05.2024 / Foreign Visits
On May 29, within the framework of a visit to the Republic of Türkiye, the delegation led by the Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations Ramin Mammadov visited the Grand National Assembly of Türkiye.
Stating the words of National Leader Heydar Aliyev "One nation, two states" and Mustafa Kemal Atatürk's "Azerbaijan's sorrow is our sorrow, its joy is our joy" are the basic principles of relations between the two brotherly countries Ramin Mammadov noted that Türkiye-Azerbaijani relations are considered as an example of brotherhood, unity, and solidarity symbol all over the world. He emphasized that under the leadership of the Presidents of Azerbaijan and Türkiye, strategic alliance relations have reached to a new level.
The chairman of the State Committee noted that the continuous development of intergovernmental relations in the religious realm, as in all areas, is beneficial for both countries. It was accentuated that the strengthening of Islamophobic tendencies in some geographies, emerging challenges in the field of religious issues regulation make it necessary to expand mutual consultations and exchange of experience.
Shamil Ayrim, head of the Türkiye-Azerbaijani inter-parliamentary friendship group, noted that the fraternal relations between Azerbaijan and Türkiye are of great importance, mutual visits serve to further strengthen relations, and expressed his confident that such meetings will contribute to the emerging of more effective cooperation between our countries.