03.03.2025 / Xarici səfərlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədovun başçılığı ilə Rumıniyada səfərdə olan nümayəndə heyəti dini ibadət yerlərini ziyarət edib.
Nümayəndə heyətinin üzvləri martın 2-də Sinaya şəhərində Rumıniya pravoslav kilsəsinə məxsus Sinaya, Buşteni şəhərində "Müqəddəs Xaç" Karayman monastırlarını və Braşov şəhərində yerləşən Augsburg Konfessiyası Yevangelist kilsəsinə məxsus "Qara kilsə"ni ziyarət edib.
Ziyarət zamanı Azərbaycan nümayəndə heyətinə Rumıniyanın dini icmalarının fəaliyyəti və kilsələrin tarixi barədə geniş məlumat verilib.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri dini ibadət yerləri ilə tanışlıq zamanı dini icma rəhbərlərinə ölkəmizdə dini etiqad azadlığının təmin edilməsi üçün yaradılan şərait, Azərbaycanda mövcud olan uğurlu dövlət-din münasibətləri modeli, habelə ölkəmizin konfessiyalararası anlaşma və dinlərarası dialoqun təşviqi sahəsindəki beynəlxalq təşəbbüslərindən bəhs edib. Azərbaycanla Rumıniya arasında bütün digər sahələrdə olduğu kimi dini məsələlər və multikulturalizm ənənələrinin təşviqi istiqamətində əməkdaşlıq üçün geniş imkanların mövcud olduğunu bildirib.

03.03.2025 / Foreign Visits
A delegation led by Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, visited several places of worship in Romania.
On March 2, the delegation members toured the Sinaia Monastery of the Romanian Orthodox Church in the city of Sinaia, the “Holy Cross” Caraiman Monastery in the city of Busteni, as well as the “Black Church”, which belongs to the Evangelical Church of the Augsburg Confession in the city of Brasov.
During the visits, the Azerbaijani delegation received detailed information about the activities of religious communities in Romania and the historical background of the churches and monasteries.
While visiting these sites, Chairman Mammadov briefed the leaders of the religious communities on the conditions in Azerbaijan that ensure freedom of religion, the country’s successful model of state–religion relations, and Azerbaijan’s international initiatives aimed at promoting interfaith dialogue and interconfessional understanding. He noted that there are broad opportunities for cooperation between Azerbaijan and Romania in religious affairs and the promotion of multicultural traditions, as in other fields.