14.05.2024 / Xarici səfərlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri KAICIID-in təşkilatçılığı ilə keçirilən Qlobal Dialoq Forumunda iştirak edəcək
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov 15-16 may tarixlərində Lissabonda Beynəlxalq Dinlərarası və Mədəniyyətlərarası Dialoq Mərkəzinin (KAICIID) təşkilatçılığı ilə “Transformativ dialoq: sürətlə dəyişən dünyada sülh naminə alyansların qurulması” mövzusunda keçiriləcək Qlobal Dialoq Forumunda iştirak edəcək.
Qeyd edək ki, KAICIID dünyanın bütün əsas dinlərinin nümayəndələri tərəfindən idarə olunan yeganə hökumətlərarası təşkilatdır. Təşkilatın missiyası müxtəlif dinlərə və mədəniyyətlərə malik insanlar arasında sülh, tolerantlıq və anlaşmanı təşviq etməkdir. Qlobal Dialoq Forumunun məqsədi isə BMT-nin 2030-cu il Gündəliyində təsbit edilən ümumi məqsədlərə doğru transformativ dialoq proseslərinin qurulması üçün yol xəritəsi haqqında qərar qəbul etməkdir. Tədbirdə sabiq hökumət başçıları, nüfuzlu beynəlxalq dini və siyasi təşkilatların, QHT, dini mərkəz və elmi institutların nümayəndələri iştirak edəcəklər.
7 panel sessiyanı əhatə edəcək Forumda dialoq və etimadın yaradılması, münaqişə və müharibənin əsas səbəblərinin aradan qaldırılması, davamlı sülhün yaradılması prosesi, o cümlədən təbii resursların mühafizəsi və iqlim dəyişikliyi problemlərinin həllində dini və dünyəvi tərəfdaşlığın rolu barədə müzakirələr aparılacaq.

THE CHAIRMAN OF THE STATE COMMITTEE ON AFFAIRS WITH RELIGIOUS ASSOCIATIONS WILL TAKE PART IN THE GLOBAL DIALOGUE FORUM ORGANIZED BY KAICIID
The Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, Ramin Mammadov, will be participating in the Global Dialogue Forum organized by the International Center for Interreligious and Intercultural Dialogue (KAICIID) in Lisbon on May 15-16. The forum, themed "Transformative Dialogue: Building Alliances for Peace in a Rapidly Changing World," aims to formulate a roadmap for fostering transformative dialogue processes aligned with the objectives outlined in the UN 2030 Agenda. KAICIID, as the sole intergovernmental organization managed by representatives from all major religions globally, is dedicated to promoting peace, tolerance, and understanding among people of diverse religious and cultural backgrounds.
The event will bring together former heads of government, representatives of influential international religious and political organizations, NGOs, religious centers, and scientific institutes. The agenda includes seven panel sessions focusing on topics such as fostering dialogue and trust, the role of religious and secular partnerships in addressing the root causes of conflict and warfare, the establishment of sustainable peace, and the conservation of natural resources and mitigation of climate change.