Azərbaycan və Özbəkistan arasında dini sahədə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Özbəkistana səfəri çərçivəsində aprelin 30-da Özbəkistan Respublikası Prezidentinin müşaviri Ruslanbek Davletov, Dini İşlər Komitəsinin sədri Sodik Toşboyev, Özbəkistan Müsəlmanları İdarəsinin sədri, müfti Şeyx Nuriddin Kholiqnazar ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan və Özbəkistanın sıx dostluq münasibətlərinin əhəmiyyəti, iki qardaş ölkə arasında çoxşaxəli əlaqələrin bütün sahələrdə uğurla inkişaf etməsi məmnunluqla vurğulanıb. Din sahəsində əlaqələrin daha da genişlənməsi, bu istiqamətdə təcrübə mübadiləsinin vacibliyi barədə müzakirələr aparılıb.
Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov ölkəmizdəki dini mühit haqqında danışaraq Azərbaycanın dövlət-din münasibətləri modelinin güclü dövlət, vətəndaş kimliyi, milli-mənəvi dəyərlər və multikulturalizm ənənələrinə əsaslandığını bildirib. Qeyd edib ki, bu modelin formalaşmasının əsası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulub, Prezident İlham Əliyevin siyasəti nəticəsində daha da təkmilləşdirilib.
Ölkəmizdə dini sahəyə daim diqqət və qayğı göstərildiyini, heç bir fərq qoyulmadan bütün dini konfessiyaların fəaliyyətinə şərait yaradıldığını deyən Komitə sədri, eyni zamanda Azərbaycanın bütün dinlərin mənsublarını birliyə, vəhdətə səsləyən, İslam həmrəyliyinə çağırış edən təşəbbüsləri barədə məlumat verib.
Özbəkistan Prezidentinin müşaviri Ruslanbek Davletov bildirib ki, tolerantlığın qorunması, İslam irsinin yaşadılması, gələcək nəsillərə ötürülməsi Özbəkistanda da dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərdən biridir və ölkələrimiz bu məsələyə eyni prizmadan yanaşır.
Dini İşlər Komitəsinin sədri Sodik Toşboyev Azərbaycan və Özbəkistanın multikultural dəyərləri, tolerant mühiti ilə mədəniyyətlərarası dialoqun təkmilləşməsinə zəmin yaratdığını vurğulayıb. İki ölkə arasında dostluq münasibətlərinin inkişafını bütövlükdə İslam həmrəyliyinin təşviqi və möhkəmləndirilməsinə mühüm töhfə kimi qiymətləndirib.
Özbəkistan Müsəlmanları İdarəsinin sədri, müfti Şeyx Nuriddin Kholiqnazar mənəvi birliyimizin qorunmasının, dini-mənəvi əlaqələrin inkişafının önəmi barədə danışıb.

30.04.2025 / Foreign Visits
Within the framework of his visit to Uzbekistan, Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, met on April 30 with Ruslanbek Davletov, Advisor to the President of the Republic of Uzbekistan; Sodik Toshboyev, Chairman of the Committee on Religious Affairs; and Sheikh Nuriddin Kholiqnazar, Chairman of the Muslim Board of Uzbekistan and Mufti.
During the meeting, the significance of the close friendship between Azerbaijan and Uzbekistan was emphasized, highlighting the successful development of multifaceted relations across all spheres between the two brotherly countries. Discussions focused on expanding cooperation in the field of religion and the importance of exchanging experiences in this area.
Chairman Mammadov spoke about the religious landscape in Azerbaijan, noting that the country’s state-religion model is grounded in a strong state, civic identity, national and moral values, and the traditions of multiculturalism. He emphasized that the foundation of this model was laid by the National Leader Heydar Aliyev and further refined through the policies of President Ilham Aliyev.
He added that the state pays consistent attention to religion, creating favorable conditions for the activities of all religious communities without distinction. The Chairman also informed the participants about Azerbaijan’s initiatives that unite followers of all religions, call for Islamic solidarity, and promote interfaith unity.
Ruslanbek Davletov, Advisor to the President of Uzbekistan, stated that maintaining tolerance, preserving Islamic heritage, and passing it on to future generations are key priorities of the country’s state policy, noting that both countries share the similar perspective on these matters.
Sodik Toshboyev, Chairman of the Committee on Religious Affairs of Uzbekistan, underscored that multicultural values and tolerant environment of Azerbaijan and Uzbekistan provide a strong foundation for enhancing intercultural dialogue. He considered the development of friendship between the two countries as a significant contribution to promoting and strengthening Islamic solidarity.
Sheikh Nuriddin Kholiqnazar, Chairman of the Muslim Board of Uzbekistan, spoke on the importance of preserving our spiritual unity and developing religious and moral ties.