24.04.2024 / Memorandumlar
Aprelin 24-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Qırğız Respublikasının Prezidenti Sadır Japarovun iştirakı ilə Azərbaycan-Qırğızıstan sənədlərinin imzalanması mərasimi olub.
Qırğız Respublikası Prezidentinin səfəri çərçivəsində eyni zamanda, Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi ilə Qırğız Respublikasının Dini İşlər üzrə Dövlət Komissiyası arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memorandumu Dövlət Komitəsi adından sədr Ramin Məmmədov, qarşı tərəfdən isə müvafiq qurumun direktoru Toyqonbay Abdıkarov imzalayıblar.
Sənəd din sahəsində dövlət siyasətinin aparılması üzrə məlumat və təcrübə mübadiləsi, dini təhsil müəssisələri arasında tərəfdaşlığın dəstəklənməsi və digər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər üzrə əməkdaşlığı özündə əks etdirir.

A memorandum on cooperation in the religious field was signed between Azerbaijan and Kyrgyzstan
On April 24, the signing ceremony of the Azerbaijan-Kyrgyzstan documents was held with the participation of Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan and Sadyr Japarov, the President of Kyrgyzstan.
As part of the visit of the President of Kyrgyzstan, a Memorandum of Understanding was signed between the State Committee on Affairs with Religious Associations of the Republic of Azerbaijan and the State Commission for Religious Affairs of Kyrgyzstan. The memorandum was signed by the chairman Ramin Mammadov on behalf of the State Committee, and by Toygonbay Abdikarov, the director of the relevant institution.
The document reflects the exchange of information and experience on the conduct of state policy in the field of religion, the support of partnership between religious educational institutions and cooperation on other issues of mutual interest.