21.05.2025 / Memorandumlar
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ilə Türkiyənin Doqquz Eylül Universiteti arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu ilə Türkiyənin Doqquz Eylül Universiteti arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Anlaşma Memorandumunda balanslaşdırılmış iştiraka yönəlmiş tələbə mübadiləsi proqramları, təhsil və tədqiqat əməkdaşlığını inkişaf etdirmək üçün akademik heyət mübadiləsi, dərs materialları, elmi nəşrlər və digər tədris resurslarının paylaşılması, birgə tədqiqat layihələrinin araşdırılması, tədris və tədqiqat metodologiyalarının inkişafı, bilik və təcrübə mübadiləsi üçün akademik tədbirlərin təşkili nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun qarşısına qoyduğu məqsədlərdən biri də ali təhsil müəssisəsinin beynəlxalq miqyasında tanınmasına, eyni zamanda, dünya təcrübəsindən istifadə edərək yüksəkixtisaslı kadrlar hazırlanmasına nail olmaqdır. Bu istiqamətdə Aİİ ilahiyyat sahəsində tanınmış dünya universitetləri ilə əlaqələr yaradır, ikitərəfli əməkdaşlığa dair memorandumlar və müqavilələr imzalayır. Hazırda əməkdaşlıq müqavilələri çərçivəsində Aİİ-nin tələbələri xarici ölkə universitetlərində ilahiyyat sahəsi üzrə təhsillərini davam etdirirlər.

Memorandum of Understanding Signed between the Azerbaijan Institute of Theology and “Dokuz Eylul” University of Türkiye
A Memorandum of Understanding was signed between the Azerbaijan Institute of Theology, operating under the State Committee on Affairs with Religious Associations, and “Dokuz Eylul” University of the Republic of Türkiye.
The Memorandum outlines various initiatives, including student exchange programs based on balanced participation, academic staff exchanges to enhance education and research cooperation, the sharing of teaching materials, scientific publications, and other educational resources. It also aims to explore joint research projects, develop teaching and research methodologies, and organize academic events to facilitate the exchange of knowledge and experience.
One of the primary objectives of the Azerbaijan Institute of Theology is to enhance its international recognition and train highly qualified specialists by leveraging global experience. To this end, the Institute is establishing relationships with leading international universities in the field of theology and signing bilateral cooperation memoranda and agreements. Through these existing agreements, students of the Institute continue their theological studies at foreign universities.