09.10.2024 / Memorandumlar
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi tabeliyindəki Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) ilə ABŞ-nin Briqam Yanq Universiteti arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb.
Sənədi Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov və Briqam Yanq Universitetinin dekanı Skott Miller imzalayıblar.
Memorandumun bəndlərində hər iki ali təhsil müəssisəsinin fakültə, kafedraları arasında qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa əsaslanan elmi-tədqiqat işlərinin aparılması, multikulturalizmi təşviq edən birgə layihələrin reallaşdırılması nəzərdə tutulub. Eyni zamanda professor-müəllim heyəti və tələbələrin hər iki ölkənin tarixi, mədəniyyəti ilə bağlı məlumatlandırılması məqsədilə tədbirlərin təşkili, qarşılıqlı akademik səfərlərin həyata keçirilməsi, dinlər və xarici dillərin öyrənilməsi sahəsində təcrübə mübadiləsi və  digər məsələlər öz əksini tapıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 9 fevral 2018-ci il tarixli Sərəncamına əsasən təsis edilən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu hal-hazırda İslamşünaslıq və Dinşünaslıq ixtisasları üzrə ölkədə tələbə qəbulu həyata keçirən yeganə ali dini təhsil müəssisəsidir. Aİİ-də, həmçinin magistratura və doktorantura səviyyəsində təhsil verilir.  İnstitutda təhsil dövlət hesabına həyata keçirilir. Ali təhsil müəssisəsinin hədəfi tədrisin müasir tələblər səviyyəsində qurulması məqsədilə dünyanın qabaqcıl universitetlərinin təcrübəsindən yararlanmaq, tələbə mübadiləsi aparmaq, o cümlədən ali məktəblər arasında əlaqələrin genişləndirilməsidir.

09.10.2024 / Memorandums
A memorandum was signed between the Azerbaijan Institute of Theology and Brigham Young University of the USA
A memorandum on cooperation was signed between the Azerbaijan Institute of Theology (AIT) under the State Committee on Affairs with Religious Associations and Brigham Young University of the United States.
The document was signed by Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, and Scott Miller, Dean of Brigham Young University.
The clauses of the memorandum envisage conducting scientific-research works based on mutually beneficial cooperation between the faculties and departments of both higher educational institutions, and implementing joint projects promoting multiculturalism. At the same time, in order to inform the faculty and students about the history and culture of both countries, the organization of events, the implementation of mutual academic visits, the exchange of experience in the field of learning religions and foreign languages, and other issues were reflected.
It should be noted that the Azerbaijan Institute of Theology, which was established according to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 9, 2018, is currently the only higher religious educational institution in the country that accepts students in the fields of Islamic Studies and Religious Studies. At AIT, education is also provided at the master's and doctoral level. Education at the institute is carried out at the expense of the state. The goal of the higher educational institution is to take advantage of the experience of the leading universities of the world, to exchange students, including the expansion of relations between higher education institutions, in order to establish education at the level of modern requirements.