Komitə sədri Özbəkistan nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Dekabrın 23-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Azərbaycan Din Xadimlərinin II Forumunda iştirak məqsədilə ölkəmizə səfər edən Özbəkistan Respublikası Dövlət müşavirinin müavini, Özbəkistan Beynəlxalq İslam Akademiyasının rektoru Müzəffər Kamilovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Özbəkistan arasında bütün istiqamətlərdə mövcud olan ənənəvi sıx əməkdaşlıqdan və qarşılıqlı dəstəkdən məmnunluq ifadə olunub, həmçinin dini sahədə əməkdaşlığın gələcək perspektivləri, həyata keçirilə biləcək layihələr ətrafında müzakirələr aparılıb.
Komitə sədri Ramin Məmmədov bildirib ki, müasir dövrdə ali dəyərlərdən biri kimi qəbul edilən dini tolerantlıq Azərbaycan cəmiyyəti üçün birgəyaşayış normasıdır. Ölkəmizdə milli, dini zəmində ayrı-seçkilik və qarşıdurma hallarının olmaması, qarşılıqlı etimada, hörmətə əsaslanan mütərəqqi milli-mədəni, o cümlədən dini münasibətlərin qurulması Azərbaycanı bu sahədə ən yaxşı nümunəyə çevirib.
Özbəkistan Respublikası Dövlət müşavirinin müavini, Özbəkistan Beynəlxalq İslam Akademiyasının rektoru Müzəffər Kamilov bildirib ki, dini dialoq, qarşılıqlı anlaşma, tolerantlıq və həmrəylik təkcə region üçün deyil, qlobal miqyasda da böyük aktuallıq daşıyır. Azərbaycan Din Xadimlərinin II Forumu bu baxımdan fikir və təcrübə mübadiləsi üçün mühüm platforma olmaqla yanaşı, dinin sülhə, sabitliyə və cəmiyyətin mənəvi inkişafına töhfə verən bir dəyər kimi təqdim edilməsinə xidmət edir.

Chairman of the State Committee met with Uzbek Delegation
On December 23, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations Ramin Mammadov met with the delegation led by Muzaffar Kamilov, Deputy State Advisor of the Republic of Uzbekistan and Rector of the International Islamic Academy of Uzbekistan, who was visiting Azerbaijan to participate in the Second Forum of Religious Figures of Azerbaijan.
The meeting highlighted the satisfaction with the traditionally close cooperation and mutual support between Azerbaijan and Uzbekistan across all areas. Discussions focused on future prospects for cooperation in the religious sphere and potential joint projects.
Chairman Mammadov stated that religious tolerance, recognized today as a paramount value, is a norm of coexistence for Azerbaijani society. He emphasized that the absence of discrimination and conflict on ethnic or religious grounds, along with the establishment of progressive national, cultural and religious relations based on mutual trust and respect, has positioned Azerbaijan as a leading example in this field.
Muzaffar Kamilov noted that religious dialogue, mutual understanding, tolerance, and solidarity are of great relevance not only regionally but also globally. M.Kamilov emphasized that the Second Forum of Religious Figures of Azerbaijan serves as an important platform for the exchange of ideas and experiences, promoting religion as a value contributing to peace, stability, and the moral development of society.