04.11.2024 / Görüşlər
Noyabrın 4-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Müqəddəs Taxt-Tacın Şərq Kilsələri üzrə Dikasteriyasının Prefekti kardinal Klaudio Qucerotti ilə görüşüb.
Azərbaycan ilə Vatikan arasında ikitərəfli əlaqələrin uğurlu inkişafına toxunan Komitə sədri ölkəmizin multikultural mühiti haqqında danışıb. Bildirib ki, tarixən etnik-dini tolerantlıq məkanı olan Azərbaycanda heç zaman milli və dini ayrı-seçkilik səbəbindən münaqişələr baş verməyib. Bu ənənənin qorunub-saxlanılmasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin böyük xidmətləri olub. Bu gün Prezident İlham Əliyev həmin siyasəti uğurla davam etdirir.
Vatikanla ikitərəfli əlaqələrin dərinləşməsində Heydər Əliyev Fondunun xüsusi rolunun olduğunu vurğulayan Ramin Məmmədov qeyd edib ki, Fond nəinki Azərbaycanda, eləcə də ölkə hüdudlarından kənarda müxtəlif maddi-mədəniyyət abidələrinin qorunması, bərpası və yenidən qurulması istiqamətində mühüm layihələr həyata keçirir.
Ramin Məmmədov əlavə edib ki, bu gün Azərbaycan sivilizasiyalararası, mədəniyyətlərarası dialoqun inkişafına öz töhfəsini verir. Dövlət ilə dini icmalar arasındakı münasibətlər dini etiqad azadlığı, sosial ədalət və qarşılıqlı dialoq prinsipləri əsasında qurulub. Bu prinsiplər cəmiyyətin dinc və harmonik mühitdə yaşamasına müsbət təsir göstərir.
Dinlərarası dialoq və əməkdaşlığın gücləndirilməsinin zəruriliyini vurğulayan kardinal Klaudio Qucerotti Azərbaycanda dinə hörmət və dövlət qayğısının, eləcə də müxtəlif din mənsublarına münasibətdə dözümlülüyün digər ölkələr üçün nümunə olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, harmoniyanın hökm sürdüyü mühit dini icmalar arasında anlayış və əməkdaşlığı gücləndirmək üçün böyük imkanlar yaradır. O, Azərbaycanda bütün dini icmalara, o cümlədən katolik icmasına göstərilən diqqətin, kilsə və məbədlərin bərpası istiqamətində görülən işlərin yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayıb.
Klaudio Qucerotti Azərbaycanın dini tolerantlıq sahəsindəki uğurlarını alqışlayaraq, birgə layihələrin həyata keçirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb. COP29 ərəfəsində “Dünya dinləri yaşıl planet naminə” şüarı altında keçiriləcək Dini Liderlərin Qlobal Sammitinin ekoloji böhranlarla mübarizədə din xadimlərinin rolunun artırılması işinə müsbət təsir göstərəcəyinə əminliyini ifadə edib.

04.11.2024 / Meetings
On November 4, Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations   met with Cardinal Claudio Gucerotti, Prefect of the Dicastery for Eastern Churches of the Holy See.
Touching on the successful development of bilateral relations between Azerbaijan and the Vatican, the Chairman of the Committee spoke about the multicultural environment of our country. He said that there have never been conflicts due to national and religious discrimination in Azerbaijan, which is historically a place of ethnic-religious tolerance. National Leader Heydar Aliyev made great contributions to the preservation of this tradition. Today, President Ilham Aliyev continues this policy successfully.
Emphasizing the special role of the Heydar Aliyev Foundation in the deepening of bilateral relations with the Vatican, Ramin Mammadov noted that the Foundation implements important projects in the direction of protection, restoration and reconstruction of various material and cultural monuments not only in Azerbaijan, but also abroad.
Ramin Mammadov added that today Azerbaijan contributes to the development of intercivilizational and intercultural dialogue. Relations between the state and religious communities are based on the principles of religious freedom, social justice and mutual dialogue. These principles have a positive effect on the society living in a peaceful and harmonious environment.
Emphasizing the need to strengthen interreligious dialogue and cooperation, Cardinal Claudio Gucerotti said that Azerbaijan's respect for religion and state concern, as well as tolerance towards members of different religions, are an example for other countries. He noted that the environment where harmony prevails creates great opportunities for strengthening understanding and cooperation between religious communities. He emphasized that the attention given to all religious communities, including the Catholic community, and the work done in the direction of restoration of churches and temples in Azerbaijan are highly appreciated.
Claudio Gucerotti applauded the successes of Azerbaijan in the field of religious tolerance and drew attention to the importance of implementing joint projects. He expressed confidence that the Global Summit of Religious Leaders, which will be held on the eve of COP29 under the slogan "World religions for the sake of a green planet", will have a positive effect on the work of increasing the role of religious leaders in the fight against environmental crises.