08.09.2025 / Görüşlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov sentyabrın 8-də İsrail Dövlətinin ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ronen Krausz ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə İsrail arasında mövcud dostluq münasibətlərinin önəminə toxunulub, xüsusilə dini və mədəniyyətlərarası dialoq sahəsində əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub. Komitə sədri İsrailin yeni səfirini ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyəti münasibətilə təbrik edərək, ona uğurlar arzulayıb. Ramin Məmmədov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə multikultural dəyərlərə və dini dözümlülüyə əsaslanan siyasət həyata keçirildiyini bildirib. Müxtəlif dinlərə mənsub icmaların sülh və qarşılıqlı hörmət şəraitində fəaliyyət göstərdiyini vurğulayıb.
Səfir Ronen Krausz ölkəmizdə yəhudi icmasının ənənələrinə göstərilən diqqət və qayğıdan məmnunluğunu ifadə edib. O, Azərbaycanda mövcud olan dini tolerantlıq mühitini yüksək qiymətləndirib və bu sahədə təcrübə mübadiləsinin vacibliyini qeyd edib.
Görüşdə həmçinin, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb və əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.

Chairman of the State Committee met with the Ambassador of Israel
On September 8, Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, met with Ronen Krausz, the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Israel to Azerbaijan.
The meeting underscored the importance of the friendly relations between Azerbaijan and Israel focusing on prospects for cooperation, particularly in the areas of religious and intercultural dialogue. Chairman Mammadov congratulated Ambassador Krausz on his new diplomatic appointment and wished him success. He emphasized that under President Ilham Aliyev’s leadership, Azerbaijan implements policies based on multicultural values and religious tolerance, ensuring that communities of different faiths operate in an atmosphere of peace and mutual respect.
Ambassador Krausz expressed satisfaction with the attention and care given to the Jewish community in Azerbaijan and praised the country’s tolerant religious environment, highlighting the importance of exchanging experience in this area. Other matters of mutual interest were also discussed, and opportunities for cooperation were explored.