28.10.2024 / Görüşlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov oktyabrın 28-də ABŞ-nin Dinlərarası Qonşuluq Şəbəkəsinin nümayəndə heyətinin üzvləri ilə görüşüb.
Komitə sədri görüşdə ölkəmizdəki dialoq mühiti və çoxəsrlik tolerantlıq ənənələrindən söz açaraq Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə multikultural dəyərlərin qorunması sahəsində həyata keçirilən dövlət siyasəti barədə məlumat verib. Bildirib ki, dini etiqad azadlığının təmin edilməsi və dini icmaların fəaliyyəti üçün əlverişli şəraitin yaradılması dövlətin din siyasətinin prioritetləri sırasında yer alır. Azərbaycanda müxtəlif dini konfessiyaları təmsil edən 950-dən çox dini icma fəaliyyət göstərir, bütün dinlərə məxsus abidələr qorunur. Söhbət zamanı ABŞ-yə səfərini xatırladan Ramin Məmmədov əməkdaşlıq münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsinə yönələn bütün səylərin xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Dinlərarası Qonşuluq Şəbəkəsinin həmtəsisçisi, Qlobal Məsələlər İnstitutunun prezidenti və Texasdakı “Nortvud” kilsəsinin baş pastoru Bob Roberts nümayəndə heyəti üzvlərinin ölkəmizdə olduqları qısa müddət ərzində birgəyaşayış mühitinə canlı şahidlik etdiklərini qeyd edib. Səfər çərçivəsində Dinlərarası Qonşuluq Şəbəkəsi nümayəndələrinin Azərbaycanda fəaliyyət göstərən dini icmalarla birgə təşkil edəcəkləri tədbirdə qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlərin müzakirə olunacağını diqqətə çatdırıb.

The Chairman of the Committee met with the members of the US delegation
On October 28, Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, met with members of the delegation of the Interreligious Neighborhood Network of the United States.
At the meeting, the Chairman of the Committee spoke about the environment of dialogue and centuries-old traditions of tolerance in our country and informed about the state policy implemented in the field of protection of multicultural values under the leadership of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev. He said that ensuring freedom of religion and creating favorable conditions for the activity of religious communities are among the priorities of the state's religious policy. More than 950 religious communities representing various religious confessions operate in Azerbaijan, monuments belonging to all religions are protected. During the conversation, Ramin Mammadov recalled his visit to the United States and emphasized that all efforts aimed at further development of cooperative relations are of special importance.
Bob Roberts, co-founder of the Interreligious Neighborhood Network, president of the Institute of Global Affairs and senior pastor of the "Northwood" church in Texas, noted that the members of the delegation witnessed the atmosphere of coexistence during their short stay in our country. Within the framework of the visit, he pointed out that a number of issues of mutual interest will be discussed at the event organized by the representatives of the Interreligious Neighborhood Network together with the religious communities operating in Azerbaijan.