Dövlət Komitəsinin sədri Türkiyə Cümhuriyyəti Diyanət İşləri İdarəsinin rəhbəri ilə görüşüb
Dekabrın 23-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Cümhuriyyəti Diyanət İşləri İdarəsinin sədri Safi Arpaquşun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə Türkiyə arasında dostluq, qardaşlıq və strateji müttəfiqlik münasibətlərinin bütün sahələrdə uğurla inkişaf etdiyi vurğulanıb. İki ölkə arasında dövlət-din münasibətləri kontekstində təcrübə mübadiləsinin əhəmiyyəti qeyd olunub, qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Komitə sədri Ramin Məmmədov Azərbaycan Din Xadimlərinin II Forumunun ölkəmizdə dini həmrəyliyin möhkəmləndirilməsi, sağlam dini düşüncənin təşviqi və dövlət-din münasibətlərinin konstitusion prinsiplər əsasında inkişafı ilə bağlı məsələlərin müzakirəsi üçün mühüm platforma olduğunu bildirib. Forumun mövzusunun dünyəvilik və vicdan azadlığının təşviqi baxımından aktual olduğu qeyd olunub.
Diyanət İşləri İdarəsinin sədri Safi Arpaquş Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının dini sahədə də nümunəvi əməkdaşlıqla möhkəmləndiyini qeyd edib. O, iki ölkənin müvafiq qurumları arasında əlaqələrin gələcəkdə də uğurla davam etdiriləcəyinə əminliyini ifadə edib. Forumun din xadimləri arasında təcrübə mübadiləsinin aparılması və onların peşəkar inkişafı baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildirib.

Chairman of the State Committee met with President of Religious Affairs (Diyanet) of the Republic of Türkiye
On December 23, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations Ramin Mammadov met with the delegation led by Safi Arpagush, President of Religious Affairs (Diyanet) of the Republic of Türkiye, during their official visit to Azerbaijan.
The meeting emphasized the successful development of friendship, brotherhood, and strategic alliance between Azerbaijan and Türkiye across all fields. The importance of experience-sharing in the context of state–religion relations was noted, and views were exchanged on opportunities to expand bilateral cooperation.
Chairman Mammadov stated that the Second Forum of Religious Figures of Azerbaijan serves as an important platform for discussing issues related to strengthening religious solidarity, promoting healthy religious thinking, and developing state–religion relations based on constitutional principles. He noted that the theme of the Forum is particularly relevant in terms of promoting secularism and freedom of conscience.
Safi Arpagush emphasized that Azerbaijani–Turkish brotherhood is further strengthened through exemplary cooperation in the religious sphere and expressed confidence that relations between the relevant institutions of the two countries will continue to thrive in the future. He highlighted the Forum’s special significance in facilitating experience-sharing and professional development among religious figures.