Dövlət Komitəsinin sədri Cənubi Qafqaz və Gürcüstan Yevangelik-Lüteran kilsəsinin yepiskopu ilə görüşüb
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov iyulun 24-də Cənubi Qafqaz və Gürcüstan Yevangelik-Lüteran kilsəsinin yepiskopu Rolf Bayars ilə görüşüb.
Görüş zamanı Azərbaycandakı dinlərarası harmoniya, tolerantlıq və multikulturalizm ənənələri barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Dini icmalara dövlət tərəfindən göstərilən dəstək, konfessiyalar arasında qarşılıqlı hörmətin təşviqi istiqamətində atılan addımların dini müxtəlifliyin qorunub saxlanılmasında mühüm rol oynadığı qeyd edilib. Bildirilib ki, Azərbaycanın dinlərarası dialoqa verdiyi töhfələr nümunəvi xarakter daşıyır. Uğurlu multikulturalizm və tolerantlıq modelinə malik ölkəmizin bu sahədəki nailiyyətləri bütün dünyada maraq doğurur.
Söhbət əsnasında ölkəmizdəki bütün dini konfessiyalara, o cümlədən lüteran icmasına göstərilən diqqət və qayğıdan məmnunluq ifadə edilib.
Qeyd edək ki, görüşdə Almaniyanın Yena şəhərindəki Yevangelik lüteran dini icmasının üzvü, Xilaskar Yevangelik Lüteranların Bakı dini icmasının pastoru Lemke Qothard Günter Valter və “Xilaskar” Yevangelik-Lüteranların Bakı Dini icmasının sədri Vera Nesterova da iştirak ediblər.

Chairman of the State Committee met with bishop of the South Caucasus and Georgia Evangelical-Lutheran Church
On July 24, Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, met with bishop Rolf Baiers of the South Caucasus and Georgia Evangelical-Lutheran Church.
During the meeting, discussions centered on interfaith harmony, tolerance, and traditions of multiculturalism in Azerbaijan. The support provided by the state to religious communities and the promotion of mutual respect among different confessions were acknowledged as crucial factors in preserving religious diversity. It was emphasized that Azerbaijan’s contributions to interfaith dialogue serve as exemplary model.
The guests expressed appreciation for the attention and care extended to all religious communities, including the Lutheran community.
The meeting was also attended by Lemke Gothard Gunter Walter, pastor of the Evangelical Lutheran community in Baku, and Vera Nesterova, Chair of the “Savior” Evangelical-Lutheran community in Baku, as well as members of the Evangelical Lutheran community in Jena, Germany.