06.12.2024 / Görüşlər
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov dekabrın 6-da Amerika Dini Azadlıq Mərkəzinin rəhbəri, eyni zamanda Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin ABŞ-də təsisçi icraçı direktoru Janna Skot ilə görüşüb.
Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin tolerantlıq ənənələrinin və multikultural dəyərlərin inkişafına xüsusi diqqət göstərdiyini vurğulayan Komitə sədri ölkəmizdə dövlət-din münasibətlərinin möhkəm təməllərə əsaslandığını bildirib. Qeyd edib ki, fərqli mədəniyyətlərə mənsub insanların bir arada yaşamaları, özlərini sosial həyatın bir hissəsi kimi hiss etmələri cəmiyyətin daha inklüziv, dinamik olmasına kömək edir. Ramin Məmmədov bildirib ki, ölkəmiz bu prinsipə xüsusi önəm verir. Azərbaycanda cəmiyyətin həyat tərzi kimi qəbul etdiyi multikulturalizm, dinlərarası harmoniyanın təşviqi dövlət siyasətinin prioritet istiqamətidir.
Qonağa Azərbaycanda tolerantlıq sahəsində görülən işlər və həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verilib.
Janna Skot mədəniyyətlərarası əlaqələrin yerli və qlobal səviyyədə müxtəlif aspektlərdə inkişaf etdirilməsinin əsas məqsədinin fərqli mədəniyyətlər arasında müsbət münasibətlər qurmaq, sosial əlaqələri gücləndirmək və insan hüquqları ilə bağlı anlayışları genişləndirmək olduğunu deyib. Azərbaycanda müxtəlif mədəniyyət və din mənsublarının harmonik və sülh şəraitində yaşamalarını, ölkəmizin multikulturalizm mühitinin mütərəqqi bir modeli kimi təbliği istiqamətində görülən işləri müsbət dəyərləndirib.

The Chairman of the State Committee met with the head of the American Center for Religious Freedom
On December 6, Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, met with the head of the American Center for Religious Freedom, as well as the founding executive director of the Baku International Multiculturalism Center in the United States, Janna Scott.
Emphasizing that the President of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev pays special attention to the development of tolerance traditions and multicultural values, the Chairman of the Committee said that the state-religion relations in our country are based on solid foundations. He noted that the coexistence of people belonging to different cultures and feeling themselves as a part of social life helps to make the society more inclusive and dynamic. Ramin Mammadov said that our country attaches special importance to this principle. Multiculturalism, accepted as a way of life by society in Azerbaijan, promotion of interreligious harmony is a priority direction of state policy.
The guest was informed about the works and implemented projects in the field of tolerance in Azerbaijan.
Janna Scott said that the main goal of developing intercultural relations in various aspects at the local and global level is to establish positive relations between different cultures, strengthen social relations and expand the understanding of human rights. He positively evaluated the work done in the direction of promoting the harmonious and peaceful living of members of different cultures and religions in Azerbaijan, as a progressive model of the multiculturalism environment of our country.