25.02.2025 / Görüşlər
Fevralın 24-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov ABŞ-nin Beynəlxalq Din Azadlığı Komissiyasının nümayəndələri ilə görüşüb. Görüşdə Komissiyanın sədri Stiven Şnek, Araşdırma və Siyasət üzrə direktoru Qillermo Kantor, siyasi analitiki Dilan Şexnayder, müvəkkillər Viki Hartzler, Mohamed Elsanusi və ABŞ-nin Azərbaycandakı səfirliyinin Siyasi işlər şöbəsinin rəhbəri Mixail Seroka iştirak ediblər.
Dövlət Komitəsinin sədri ölkəmizdəki birgəyaşayış ənənəsi, dinlərarası harmoniya barədə ətraflı məlumat verərək, multikulturalizm və tolerantlıq kimi dəyərlərin Azərbaycan cəmiyyətinin həyat tərzi olduğunu bildirib. 957-si İslam, 38-i isə qeyri-islam olmaqla 995 dini icmanın dövlət qeydiyyatına alındığını deyən Ramin Məmmədov vurğulayıb ki,  Azərbaycan dini icmalara hər cür kömək göstərən, o cümlədən maddi dəstək verən azsaylı dövlətlərdəndir.
Komitə sədri bildirib ki, respublikada hüququn aliliyi prinsipi əsasında insanların dini etiqad azadlığı yüksək səviyyədə təmin edilir. Azərbaycanın bütün bölgələrində, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə İslam dini ilə bağlı tarixi abidələr, məscid, ziyarətgahlarla bərabər, xristian və yəhudi məbədlərinin tikintisi və bərpası həyata keçirilir.
Komissiyanın sədri Stiven Şnek səmimi qəbula görə təşəkkür edərək təmsil etdiyi qurum barədə məlumat verib. “Azərbaycanda İsa Məsihin Son Zaman Müqəddəsləri Kilsəsi” dini icmasının qeydiyyata alınmasını, Yehovanın Şahidləri dini icmasının fəaliyyətinə yaradılan şəraitin yüksək qiymətləndirildiyini vurğulayıb.
Görüş zamanı, Komissiya nümayəndələrinin ölkəmizdə dini etiqad azadlığının qorunması sahəsində vəziyyətlə bağlı sualları cavablandırılıb.

Chairman of the State Committee met with representatives of the U.S. Commission on International Religious Freedom
On February 24, the Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, Ramin Mammadov, hold meeting with representatives of the U.S. Commission on International Religious Freedom (USCIRF). The meeting included Commission Chairman Steven Schneck, Director for Research and Policy Guillermo Cantor, political analyst Dylan Schneider, commissioners Vicki Hartzler and Mohamed Elsanousi, as well as Michael Seroka, Head of the Political Affairs Section of the U.S. Embassy in Azerbaijan.
The Chairman provided detailed information about Azerbaijan’s traditions of coexistence and interfaith harmony, emphasizing that values such as multiculturalism and tolerance are integral to Azerbaijani society. He noted that there are 995 registered religious communities in the country—957 Islamic and 38 non-Islamic—highlighting Azerbaijan as one of the few states offering comprehensive support, including financial assistance, to religious organizations.
The Chairman further stressed that, based on the principle of the rule of law, freedom of religion and belief is well protected in Azerbaijan. In all regions, including those liberated from occupation, historical Islamic monuments, mosques, and pilgrimage sites are being preserved and restored alongside Christian and Jewish places of worship.
Commission Chairman Steven Schneck expressed gratitude for the warm reception and provided information about the Commission. He highlighted the registration of the “Church of Jesus Christ of Latter-day Saints” in Azerbaijan and praised the favorable conditions created for the Jehovah's Witnesses community.
During the meeting, the questions from the Commission representatives regarding the state of religious freedom in Azerbaijan were addressed.