Dövlət Komitəsində İran səfiri ilə görüş keçirilib
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov sentyabrın 8-də İranın ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Müctəba Dəmirçilu ilə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və İran İslam Respublikasının Prezidenti Məsud Pezeşkianın rəhbərliyi ilə iki ölkə arasında əlaqələrin daha da dərinləşməsi bütün sahələrdə əməkdaşlığın inkişafına müsbət dinamika verir.
Görüş zamanı Azərbaycanda mövcud olan dini tolerantlıq və multikultural mühit, müxtəlif dini konfessiyaların azad və təhlükəsiz fəaliyyəti üçün yaradılmış şərait barədə ətraflı məlumat verilib. Ramin Məmmədov vurğulayıb ki, Azərbaycanda mövcud olan müxtəlif dini icmalar üçün dövlət tərəfindən bərabər şərait yaradılıb. Eyni zamanda, ölkəmizdə dinə yüksək səviyyədə dövlət qayğısı bütün konfessiyaları əhatə edir. Dövlətin din siyasəti ibadət evlərinin təmiri, bərpası və əsaslı şəkildə qurulması, yenilərinin tikilməsi, dini icmalara maliyyə yardımının göstərilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdə öz təzahürünü tapır.
Dostluq, qonşuluq və qardaşlıq münasibətlərinin möhkəmləndirilməsinin önəminə toxunan səfir Müctəba Dəmirçilu İran Prezidenti Məsud Pezeşkianın Azərbaycana səfəri və Prezident İlham Əliyevlə görüşünün əhəmiyyətindən danışıb. Həmçinin dini və mədəni sahədə ikitərəfli əlaqələrin inkişafı üçün yeni perspektivlərin mövcud olduğunu deyib.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər, o cümlədən dini təhsil sahəsində əməkdaşlıq barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

08.09.2025 / Meetings
On September 8, Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, met with Mojtaba Damirchilu, the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Azerbaijan.
The Chairman highlighted that under the leadership of President Ilham Aliyev of Azerbaijan and President Masoud Pezeshkian of Iran, bilateral relations between the two countries continue to deepen, fostering positive dynamics for cooperation across all sectors.
During the meeting, detailed information was provided about the religious tolerance and multicultural environment in Azerbaijan, as well as the conditions established for the free and secure functioning of various religious communities. Ramin Mammadov emphasized that the State ensures equal conditions for all religious communities in Azerbaijan and provides comprehensive support to all confessions. He noted that state policy regarding religion is reflected in the renovation, restoration, and construction of places of worship, along with financial support to religious communities.
Ambassador Mojtaba Damirchilu stressed the importance of strengthening friendship, neighborhood, and brotherhood relations between the two countries. He discussed the significance of Iranian President Masoud Pezeshkian’s visit to Azerbaijan and his meeting with President Ilham Aliyev, noting the new opportunities for the development of bilateral cooperation in the religious and cultural spheres.
Other matters of mutual interest, including cooperation in the field of religious education, were also discussed during the meeting.