05.12.2025 / Görüşlər
Dekabrın 5-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov İsveç Krallığı Xarici İşlər Nazirliyinin Dinlərarası və Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə yeni təyin olunmuş xüsusi nümayəndəsi (səfiri) Kristian Kamill ilə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov təyinatı münasibətilə qonağı təbrik edərək xalqımızın əsrlərə söykənən birgəyaşayış ənənələri və müxtəlif dini konfessiyaların sülh şəraitində fəaliyyət göstərməsi üçün yaradılan şərait haqqında məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin uğurlu siyasəti nəticəsində multikulturalizm dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən birinə çevrilib və ölkəmiz dinlərarası dialoq sahəsində dünyada aparıcı mövqe tutur. Məscidlərlə yanaşı, kilsə və sinaqoqlar təmir-bərpa edilir, yeniləri inşa olunur, həmçinin dini icmalara, o cümlədən xristian icmalarına mütəmadi olaraq maliyyə yardımı ayrılır. Ramin Məmmədov diqqətə çatdırıb ki, bu yanaşma sayəsində ölkəmizdə bütün konfessiyalar arasında qarşılıqlı hörmət və əməkdaşlıq prinsiplərinə əsaslanan mühit formalaşıb.
İsveç Krallığı Xarici İşlər Nazirliyinin Dinlərarası və Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə yeni təyin olunmuş xüsusi nümayəndəsi (səfiri) Kristian Kamill Azərbaycanın multikultural dəyərlərin təşviqində oynadığı rolu və dəstəyini yüksək qiymətləndirdiyini qeyd edib. Bildirib ki, Azərbaycanın tolerantlıq modeli və dövlət rəhbərliyinin bu sahəyə göstərdiyi yüksək diqqət qlobal müstəvidə sülhün və qarşılıqlı anlaşmanın bərqərar olması üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Müasir dünyada barışın, sabitliyin təmin olunması üçün dialoq önəmlidir və Azərbaycanın bu sahədəki nümunəsi təqdirəlayiqdir.
İsveç Krallığının Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tobias Lorentzsonun da iştirak etdiyi görüşdə iki ölkə arasında müvafiq sahədə təcrübə mübadiləsinin aparılması, qarşılıqlı əməkdaşlıq və birgə layihələrin həyata keçirilməsi imkanları müzakirə olunub.

On December 5, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations Ramin Mammadov met with Christian Kamill, the newly appointed Special Envoy (Ambassador) for Interfaith and Intercultural Dialogue of the Ministry for Foreign Affairs of the Kingdom of Sweden.
Congratulating the guest on his appointment, Chairman Mammadov provided information on Azerbaijan’s centuries-old traditions of peaceful coexistence and the conditions created for the harmonious activity of various religious denominations. He noted that as a result of the successful policy pursued by President Ilham Aliyev, multiculturalism has become a key priority of state policy, positioning Azerbaijan as a global leader in interfaith dialogue. Alongside the restoration and construction of mosques, churches and synagogues, religious communities, including Christian ones, receive regular financial support. Chairman Mammadov emphasized that this approach has fostered an environment of mutual respect and cooperation among all confessions in the country.
Christian Kamill highly appreciated Azerbaijan’s role and support in promoting multicultural values, highlighting the significance of the state’s leadership in this area for establishing peace and mutual understanding globally. He stressed that dialogue is essential for ensuring peace and stability in the modern world and described Azerbaijan’s experience as exemplary.
The meeting, also attended by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Sweden to Azerbaijan Tobias Lorentzson, included discussions on opportunities for experience-sharing, bilateral cooperation, and the implementation of joint projects in relevant fields.