İyulun 17-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sahib Nağıyev “Columbia International University”nin prezidenti Bill Cons ilə görüşüb.
Görüş zamanı qonağa Azərbaycandakı nümunəvi dövlət-din münasibətləri, Konstitusiyada təsbit edilmiş vicdan azadlığı, dinlərarası harmoniya, ayrı-ayrı dini konfessiyalar arasında qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan əməkdaşlıq münasibətləri haqqında məlumat verilib.
Qonaq vurğulayıb ki, Azərbaycanda dini konfessiya nümayəndələrinin dostluq şəraitində yaşamaları, “Alov” xristian dini icması da daxil olmaqla qeyri-müsəlman icmalarına göstərilən diqqət, məscid, ziyarətgahların, yəhudi, xristian məbədlərinin bərpası və təmiri Azərbaycan reallıqlarını, tolerantlıq mühitini əks etdirən göstəricilərdir.
Görüşdə, eyni zamanda Komitənin tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun xarici ölkələrin ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrinin gücləndirilməsinin önəmi, ikitərəfli əməkdaşlıq çərçivəsində birgə layihələrin həyata keçirilməsi, elm, təhsil sahəsində beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və digər məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

17.07.2024 / Meetings
On July 17, Sahib Nagiyev, the deputy chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, met with Bill Jones, the president of "Columbia International University".
During the meeting, the guest was informed about exemplary state-religion relations in Azerbaijan, freedom of conscience established in the Constitution, interreligious harmony, mutual respect and trust-based cooperation between different religious denominations.
The guest emphasized that the friendly living of representatives of religious confessions in Azerbaijan, the attention shown to non-Muslim communities, including the "Alov" Christian religious community, the restoration and repair of mosques, sanctuaries, Jewish and Christian temples are indicators that reflect the realities of Azerbaijan and the environment of tolerance.
At the meeting, views were exchanged on the importance of strengthening the relations of the Azerbaijan Institute of Theology, which operates under the Committee, with higher education institutions of foreign countries, implementation of joint projects within the framework of bilateral cooperation, study of international experience in the field of science and education, and other issues.