Dövlət Komitəsində ABŞ-nin Dinlərarası Qonşuluq Şəbəkəsinin həmtəsisçisi ilə görüş keçirilib
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov mayın 27-də ABŞ-nin Dinlərarası Qonşuluq Şəbəkəsinin həmtəsisçisi Bob Robertslə görüşüb.
Komitə sədri ölkəmizdə həyata keçirilən dövlət-din siyasətinin əsas məqsədinin cəmiyyətdə milli və dini həmrəyliyin qorunub saxlanılması, radikal meyillərin qarşısının alınması və vəhdətin möhkəmləndirilməsi olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, cəmiyyətdə demokratik, hüquqi prinsiplərə əsaslanan birgəyaşayışa, yüksək dözümlülük mühitinin, multikultural dəyərlərin təşviqinə xüsusi əhəmiyyət verən Azərbaycan dövləti bütün dini konfessiyaların mədəni-mənəvi dəyərlərinin qorunub-saxlanılmasına böyük diqqət və qayğıyla yanaşır.
ABŞ-nin Dinlərarası Qonşuluq Şəbəkəsinin həmtəsisçisi Bob Roberts ölkəmizdəki mövcud dini harmoniya və tolerantlıq mühiti ilə bağlı təəssüratlarını bölüşüb. Vurğulayıb ki, fərqli din nümayəndələrinin dinc və qarşılıqlı anlaşma içində yaşadığı azsaylı ölkələrdən olan Azərbaycanda dinlərarası münasibətlərə verilən dəyər və göstərilən dövlət dəstəyi təqdirəlayiqdir.
Görüşdə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilərək, dinlərarası dialoqun inkişafı və etimadın gücləndirilməsi sahələrində birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

27.05.2025 / Meetings
On May 27, the Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, Ramin Mammadov, met with Bob Roberts, co-founder of the U.S. Multi-Faith Neighbors Network.
Chairman Mammadov highlighted that the primary goal of Azerbaijan’s state-religion policy is to preserve national and religious unity, prevent radical tendencies, and strengthen social cohesion. He emphasized that the Azerbaijani state values democratic coexistence based on legal principles, promotes a tolerant environment and multicultural values, and pays close attention to preserving the cultural and spiritual heritage of all religious communities.
Bob Roberts shared his impressions of the existing interfaith harmony and tolerant environment in Azerbaijan, noting that the country is one of the few where followers of different religions live peacefully and interact harmoniously. During the meeting, opportunities for cooperation were discussed, focusing on joint initiatives to advance interfaith dialogue and strengthen trust.