17.12.2024 / Beynəlxalq konfranslar
Rabat şəhərində keçirilən “Dinlərarası harmoniya: dinc birgəyaşayışın təşviqi” mövzusuna həsr edilən beynəlxalq konfrans işini yekunlaşdırıb
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi, İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ICESCO) və Azərbaycan Respublikasının Mərakeş Krallığındakı Səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə dekabrın 17-də Rabat şəhərində keçirilən “Dinlərarası harmoniya: dinc birgəyaşayışın təşviqi” mövzusunda beynəlxalq konfrans işini panel sessiyalarla davam etdirib.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aqil Şirinovun moderatorluğu ilə “Dini birgəyaşayışda ən yaxşı təcrübələr. Dini tolerantlıq və birgəyaşayışın Azərbaycan modelinin tədqiqi, uğurlu təşəbbüslərin və təcrübələrin işıqlandırılması” mövzusunda keçirilən ikinci sessiyada çıxış edən Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı, İctimai birliklər və dini qurumlar komitəsinin sədri Fazil Mustafa ölkəmizdə mədəniyyətlərarası dialoqun yüksək səviyyədə olduğuna diqqət çəkib. Bildirib ki, multikulturalizm xalqımız üçün həyat tərzidir. Bu mühitin yaranması ölkə Konstitusiyasında dünyəvi dövlət və din münasibətlərinin doğru tənzimlənməsi ilə birbaşa əlaqəlidir. Ermənistanın 30 il işğalda saxladığı Azərbaycan torpaqlarında, eləcə də hazırkı ərazisində yüzlərlə məscid və mədəni irs nümunələrini məhv etdiyini diqqətə çatdıran F.Müstafa bu prosesin əsas təbliğatçılarının da məhz Erməni-qriqorian Kilsəsinə mənsub din xadimləri olduqlarını vurğulayıb.
İtaliya Respublikasının “Global Christian-Muslim-Marian Committee” təşkilatının rəhbəri Nadir əl-Akkad bildirib ki, sülhsevər ölkələr bəşəriyyətin qurtuluşunu dilindən, dinindən, milliyyətindən asılı olmayaraq, xalqların əmin-amanlıq şəraitində birgəyaşayışında görür. Bu baxımdan, dünyada örnək kimi qəbul edilən multikulturalizm və tolerantlığın Azərbaycan modeli mühüm siyasi məna daşıyır.
Dünyanın dinlərarası münasibətlər məsələsində ciddi problemlərlə üz-üzə olduğunu deyən Rus Pravoslav Kilsəsinin Bakı və Azərbaycan Yeparxiyasının yepiskopu Aleksi (Smirnov) zorakılığa haqq qazandırmaq üçün çox vaxt dini ritorikadan istifadə edildiyini, radikalizm və ekstremizmin bunun təzahürü olduğunu bildirib. Azərbaycan dövlətinin din siyasətinin ən mühüm prinsiplərinin tolerantlıq, inanc və ibadətlərdəki fərqlərə hörmət bəsləmək olduğunu söyləyən yepiskop vurğulayıb ki, bu model ksenofobiya və radikalizmin artdığı müasir dövrdə neqativ çağırışlara qalib gəlməyin mümkün olduğunu sübut edir.
Heydər Əliyev Fondu Heydər Əliyev irsinin tədqiqi və təbliği şöbəsinin müdiri Cəmil Əliyev Fondun təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, idman, elm və texnologiya, ekologiya, sosial və digər sahələrdə müxtəlif layihələr həyata keçirərək yeni cəmiyyət quruculuğunda fəal iştirak etdiyini, ölkənin sosial-iqtisadi inkişafına töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Fondun əsas məqsədlərindən biri dini tolerantlığın bərqərar olmasına, qloballaşan dünyaya inteqrasiya prosesində milli-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanılmasına dəstək verməkdir.
“Zeytouni” Universitetinin professoru, Tunis Respublikasının keçmiş dini işlər naziri Abdeljalil Salem dünyanın mövcud problemlərinin həllində qarşılıqlı anlaşma və dialoqun önəmini diqqətə çatdırıb. O qeyd edib ki, dialoq dünyada əmin-amanlığa aparan alternativsiz yoldur və bütün cəmiyyətlər bu yolda həmrəylik göstərməlidirlər.
Avropa Yəhudilərinin Bakı dini icmasının ravvini Şneor Seqal uzun əsrlər boyu Azərbaycanda bir çox xalqların nümayəndələri arasında dostluq münasibətlərinin mövcud olması haqqında ətraflı məlumat verib.
Azərbaycan Respublikasında Katolik Kilsəsinin Apostol Prefekturasının general vikarisi Yozef Marek çıxışında Xristianlığın ölkəmizdə yayılmasının tarixi və Roma Katolik Kilsəsi ilə Azərbaycan arasında tarixi münasibətlər haqqında danışıb. Qeyd edib ki, Azərbaycandakı katolik icması hər zaman Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın dəstəyini hiss edir.
Hər iki sessiya başa çatdıqdan sonra açıq müzakirələr aparılıb, auditoriyanın sualları cavablandırılıb və şərhlər dinlənilib.
ICESCO-nun Baş direktoru Salim Əl-Malik "Dinlərarası harmoniya: Dinc birgəyaşayışın təşviqi" mövzusunda təşkil olunan beynəlxalq konfransın yekununda çıxış edərək bir neçə mühüm məsələni vurğulayıb. O, dinlərarası dialoqun və harmoniya prinsipinin müasir dünyada dinc birgəyaşayışın təmin edilməsi üçün əhəmiyyətini qeyd edib. Ayrıca, dinlərarası əməkdaşlığın həm mədəniyyətlərin qarşılıqlı anlayışını artırmağa, həm də zorakılığın və ekstremizmin qarşısının alınmasına yardımçı olduğunu ifadə edib. Salim Əl-Malik bu cür beynəlxalq tədbirlərin insanların bir-birini anlaması və birgə yaşaması üçün daha açıq və tolerant bir cəmiyyət qurmağa yönəlmiş mühüm addımlar olduğunu vurğulayıb.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib, müzakirə olunan mövzuların aktuallığını vurğulayıb. Bildirib ki, Azərbaycan tolerant və multikultural mühiti, İslam dəyərlərinə hörmət və sədaqətinə görə ICESCO ilə eyni dəyər və prinsipləri bölüşür. Dövlət Komitəsi müxtəlif təşəbbüslərlə Azərbaycanın nümunəvi dini harmoniya modelini təbliğ etmək və inklüziv dini siyasətin effektivliyini nümayiş etdirmək üçün yerli və beynəlxalq tərəfdaşlarla sıx əməkdaşlıq edir. Komitə sədri İslam aləminin zəngin mədəni irsinin qorunmasında böyük uğurları olan, dünya miqyasında çox önəmli nüfuza malik bir təşkilat kimi ICESCO-ya yüksək səviyyəli əməkdaşlığa görə minnətdarlığını ifadə edib.
Azərbaycan Respublikasının Mərakeş Krallığındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, Azərbaycanın ICESCO yanında daimi nümayəndəsi Nazim Səmədov bildirib ki, müasir dünyada humanist ideyaların təşviqi və multikultural həyat tərzinin təbliği baxımından önəm kəsb edən belə tədbirlərin davamlı keçirilməsi zəruridir. Səfir konfransda aparılan müzakirələrin və verilən konstruktiv təkliflərin dünyada dinlərarası dialoqun təbliğinə, mədəniyyətlərarası harmoniyanın güclənməsinə, sülhə və qarşılıqlı anlaşmaya töhfələr verəcəyinə əminliyini qeyd edib.
Qeyd edək ki, konfransda Azərbaycan Respublikası və Mərakeş Krallığının dövlət və hökumət qurumlarının, beynəlxalq təşkilatlar,  diplomatik korpus və vətəndaş cəmiyyəti institutlarının nümayəndələri, dini liderlər, siyasətçilər, alim və tədqiqatçılar iştirak ediblər.  Konfransın məqsədi dinc birgəyaşayışın, qarşılıqlı hörmət və dini tolerantlığın vacibliyini, Azərbaycanın dini müxtəliflik modelini təşviq etmək, dini liderlər, siyasətçilər və alimlər arasında dialoqu və əməkdaşlığı gücləndirmək, dini dözümsüzlüyü aradan qaldırmaq istiqamətində ən yaxşı təcrübələri bölüşməkdir.
Konfrans çərçivəsində təşkil edilən “Ortaq bəşəri dəyərlər, müxtəlif dinlər” adlı sərgidə Azərbaycanda mövcud olan dini müxtəliflik və tolerantlığa, eləcə də ICESCO tərəfindən mədəniyyət paytaxtı kimi tanınan Şuşaya aid fotolar nümayiş etdirilib.

17.12.2024 / International Conferences
The international conference dedicated to the theme "Interreligious harmony: promotion of peaceful coexistence" held in Rabat concluded its work
The international conference on "Interreligious harmony: Promotion of peaceful coexistence" held in Rabat on December 17, jointly organized by the State Committee for Work with Religious Organizations, the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO) and the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Kingdom of Morocco continued its work with panel sessions.
With modertation of the rector of the Azerbaijan Institute of Theology, PhD in Theology, Associate Professor Agil Shirinov, Fazil Mustafa,  deputy of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the Committee of Public Unions and Religious Institutions speaking at the second session on the topic of "Research of the Azerbaijani model of religious tolerance and coexistence, highlighting of successful initiatives and practices", "Best practices in religious coexistence’, drew attention to the high level of intercultural dialogue in our country. He said that multiculturalism is a way of life for our people. The creation of this environment is directly related to the correct regulation of secular state and religious relations in the country's Constitution. Pointing out that Armenia has destroyed hundreds of mosques and examples of cultural heritage in the lands of Azerbaijan occupied by Armenia for 30 years, as well as in its current territory, F. Mustafa emphasized that the main propagandists of this process are religious figures belonging to the Armenian-Gregorian Church.
The head of the "Global Christian-Muslim-Marian Committee" organization of the Republic of Italy, Nadir al-Akkad, said that peace-loving countries see the salvation of humanity in the peaceful coexistence of peoples, regardless of their language, religion, or nationality. In this regard, the Azerbaijani model of multiculturalism and tolerance, which is accepted as an example in the world, has an important political meaning.
Stating that the world is facing serious problems in the matter of inter-religious relations, Bishop Alexi (Smirnov) of the Baku and Azerbaijan Diocese of the Russian Orthodox Church said that religious rhetoric is often used to justify violence, and radicalism and extremism are manifestations of this. Saying that the most important principles of the religious policy of the Azerbaijan state are tolerance, respect for differences in faith and worship, the bishop emphasized that this model proves that it is possible to overcome negative challenges in the modern era, when xenophobia and radicalism are increasing.
Heydar Aliyev Foundation, Head of Heydar Aliyev Heritage Research and Promotion Department, Jamil Aliyev, drew the attention that the Foundation actively participates in the construction of a new society by implementing various projects in education, health, culture, sports, science and technology, ecology, social and other fields, and contributes to the socio-economic development of the country. He noted that one of the main goals of the Foundation is to support the establishment of religious tolerance and the preservation of national and moral values in the process of integration into the globalized world.
Professor of "Zeytouni" University, former Minister of Religious Affairs of the Republic of Tunisia Abdeljalil Salem emphasized the importance of mutual understanding and dialogue in solving the current problems of the world. He noted that dialogue is the only way to peace in the world, and all societies should show solidarity on this path.
Rabbi Shneor Segal of the Baku religious community of European Jews gave detailed information about the existence of friendly relations between representatives of many nations in Azerbaijan for many centuries.
Joseph Marek, vicar general of the Apostolic Prefecture of the Catholic Church in the Republic of Azerbaijan, spoke about the history of the spread of Christianity in our country and the historical relations between the Roman Catholic Church and Azerbaijan. He noted that the Catholic community in Azerbaijan always feels the support of President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva.
After both sessions, open discussions were held, audience questions were answered and comments were heard.
Director General of ICESCO, Salim Al-Malik, made a speech at the end of the international conference on "Interreligious Harmony: Promoting Peaceful Coexistence" and emphasized several important issues. He noted the importance of interreligious dialogue and the principle of harmony for ensuring peaceful coexistence in the modern world. In addition, he stated that interreligious cooperation helps both to increase the mutual understanding of cultures and to prevent violence and extremism. Salim Al-Malik emphasized that such international events are important steps aimed at building a more open and tolerant society for people to understand each other and live together.
Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee for Work with Religious Organizations, noted the importance of the event and emphasized the relevance of the topics discussed. He said that Azerbaijan shares the same values and principles with ICESCO due to its tolerant and multicultural environment, respect and loyalty to Islamic values. The State Committee works closely with local and international partners to promote Azerbaijan's exemplary model of religious harmony and demonstrate the effectiveness of inclusive religious policy through various initiatives. The chairman of the committee expressed his gratitude to ICESCO for its high-level cooperation as an organization with a very important reputation worldwide, which has great success in protecting the rich cultural heritage of the Islamic world.
Nazim Samadov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of Morocco, Permanent Representative of Azerbaijan to ICESCO, said that it is necessary to hold such events, which are important in the modern world in terms of promoting humanist ideas and promoting a multicultural lifestyle. The ambassador expressed his confidence that the discussions and constructive proposals made at the conference will contribute to the promotion of interreligious dialogue, strengthening of intercultural harmony, peace and mutual understanding.
It should be noted that representatives of the state and government institutions of the Republic of Azerbaijan and the Kingdom of Morocco, international organizations, diplomatic corps and civil society institutions, religious leaders, politicians, scientists and researchers participated in the conference. The purpose of the conference is to promote the importance of peaceful coexistence, mutual respect and religious tolerance, to promote the religious diversity model of Azerbaijan, to strengthen the dialogue and cooperation between religious leaders, politicians and scientists, and to share the best practices in the direction of eliminating religious intolerance.
The exhibition "Common Human Values, Different Religions" organized within the framework of the conference featured photos related to religious diversity and tolerance in Azerbaijan, as well as Shusha, recognized as a cultural capital by ICESCO.