23.10.2025 / Beynəlxalq konfranslar
“Müasir din təhsili modelləri: mənəvi dəyərlər və qlobal çağırışlar kontekstində” mövzusunda keçirilən beynəlxalq simpozium başa çatıb
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, tabeliyində fəaliyyət göstərən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu (Aİİ) və Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun (MDTF) birgə təşkilatçılığı ilə Bakı şəhərində “Müasir din təhsili modelləri: mənəvi dəyərlər və qlobal çağırışlar kontekstində” mövzusunda keçirilən beynəlxalq simpoziumun bağlanış mərasimi keçirilib.
Aİİ-nin rektoru Aqil Şirinov ikigünlük simpoziumun önəmli mövzuya həsr olunduğunu söyləyərək, tədbir iştirakçılarına təşəkkür edib. Qeyd edib ki, tədbirdə din təhsili sahəsində dinlənilən məruzələr, aparılan müzakirələr bu istiqamətdə daha uyğun modellərin təqdim edilməsinə öz töhfəsini verəcəkdir.
Rektor vurğulayıb ki, müzakirələrdən də məlum oldu ki, dini biliklər doğru mənbələrə əsaslanaraq şərh olunmalı, həmçinin müasir dövrün reallıqları da nəzərə alınaraq cəmiyyətə çatdırılmalıdır. Bildirib ki, din təhsilinin düzgün aparılması dinin özünü təhriflərdən qoruyacaq, milli-mənəvi vəhdətin təmin edilməsinə töhfə verəcək, cəmiyyəti radikal dini tendensiyalardan sığortalayacaq.
Daha sonra çıxış edən MDTF-nin icraçı direktoru Vüsal Göyüşov beynəlxalq simpoziumun müxtəlif ölkələrdən gələn alimlərin, ekspertlərin və mütəxəssislərin dərin təcrübələrinin paylaşılması üçün unikal platforma olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, alimlərin çıxışlarından da aydın oldu ki, hər bir ölkənin özünəməxsus din təhsili modeli mövcuddur. Bununla yanaşı, ortaq dəyərlərimiz də kifayət qədər çoxdur.
V. Göyüşov deyib ki, ölkəmiz qədim dini-mədəni irsi, multikultural və tolerant mühiti ilə bu mövzularda regional və qlobal əməkdaşlıq sahəsində aparıcı rol oynayır. Belə tədbirlər yalnız nəzəri müzakirələrlə məhdudlaşmır, həm də praktik araşdırmaların, yeni layihələrin, elmi tədqiqatların əsasını qoyur.
Türkiyənin Kilis 7 Aralık Universitetinin rektoru Zəkəriyyə Akman beynəlxalq simpoziumda iştirak edən 14 xarici ölkə iştirakçısı adından təşkilatçılara təşəkkürünü bildirib. Qeyd edib ki, beynəlxalq simpozium din təhsili sahəsində  yalnız elmi müzakirələr deyil, həm də təcrübələrin paylaşılması baxımından unikal bir platforma oldu.
Sonda məruzəçilərə sertifikatlar və hədiyyələr təqdim olunub.
Qeyd edək ki, “Müasir din təhsili modelləri: mənəvi dəyərlər və qlobal çağırışlar kontekstində” mövzusunda keçirilən beynəlxalq simpoziumda Azərbaycan da daxil olmaqla 15 ölkədən 70-dək mütəxəssis alim iştirak edib. Beynəlxalq simpoziuma təqdim edilən məqalələr kitab şəklində çap olunacaq.

Closing ceremony of the International Symposium on “Modern Models of Religious Education: In the Context of Spiritual Values and Global Challenges”
The closing ceremony of the international symposium on “Modern Models of Religious Education: In the Context of Spiritual Values and Global Challenges,” jointly organized by the State Committee on Affairs with Religious Associations, the Azerbaijan Institute of Theology (AIT), and the Foundation for the Promotion of Spiritual Values (FPSV), was held in Baku.
AIT Rector Agil Shirinov expressed gratitude to participants, emphasizing the importance of the two-day symposium and noting that the discussions and presentations would contribute to the development of more effective models in religious education. He highlighted that religious knowledge must be interpreted from the authentic sources and adapted to modern realities, ensuring the protection of religion from distortions, promoting national-moral unity, and shielding society from radical religious trends.
Vusal Goyushov, Executive Director of FPSV, stressed that the symposium provided a unique platform for scholars and experts from various countries to share their extensive experiences. He noted that while each nation has its unique model of religious education, there are numerous shared values among them. He emphasized that Azerbaijan, with its rich religious and cultural heritage, multicultural and tolerant environment, plays a leading role in regional and global cooperation on these topics. Such events go beyond theoretical discussions and lay the foundation for practical research, new projects, and scientific studies.
Zakariya Akman, Rector of Kilis 7 Aralık University in Türkiye, conveyed appreciation on behalf of participants from 14 foreign countries, highlighting that the symposium served not only as a platform for academic discussions but also for sharing practical experiences in religious education.
At the conclusion of the Symposium, certificates and gifts were presented to the speakers. Notably, around 70 experts and scholars from 15 countries, including Azerbaijan, participated in the International Symposium. The articles submitted for the symposium will be published in book form.