Gürcüstanda yaşayan soydaşlarımız üçün Tbilisidə iftar süfrəsi təşkil edilib
Martın 17-də Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycanın Gürcüstandakı səfirliyi və Komitənin tabeliyindəki Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə Tbilisidə iftar mərasimi təşkil edilib.
Mərasimdə Azərbaycan və Gürcüstanın müvafiq qurumlarının nümayəndələri, yerli icra orqanlarının rəhbərləri, Bütün Gürcüstan Müsəlmanları İdarəsinin təmsilçiləri, din xadimləri və icma üzvləri iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının Gürcüstandakı Fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Faiq Quliyev Ramazan ayı münasibətilə iştirakçıları təbrik edərək, Azərbaycanın İslam dəyərlərinə və həmrəyliyinə böyük önəm və töhfə verən əsas ölkələrdən biri olduğunu, dini tolerantlığın ölkəmizdə həyat tərzinə çevrildiyini bildirib. Eyni zamanda iftar mərasiminin həmrəyliyi nümayiş etdirmək, dostluq və əməkdaşlığı təşviq etmək baxımından önəmini vurğulayıb.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov xalqlarımız arasında tarixən mövcud olan dostluq, qardaşlıq əlaqələrinin əhəmiyyətini qeyd edib. Vurğulayıb ki, Azərbaycan və Gürcüstan liderlərinin müdrik siyasəti dövlətlərin təhlükəsizliyinin etibarlı şəkildə qorunmasına, uğurlu sosial-iqtisadi inkişaf modellərinin qurulmasına imkan yaradıb. Soydaşlarımızın Gürcüstan cəmiyyətinə inteqrasiyası, onların dini etiqad azadlıqlarını təmin etmək üçün yaradılan şəraitin təqdirəlayiq olduğunu bildirib. Bu tədbirlərin ortaq dəyərlərə əsaslanan dostluq, birlik və həmrəylik bağlarını daha da möhkəmləndirəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Gürcüstanın Dini Məsələlər üzrə Dövlət Agentliyin sədri Zaza Vaşakmadze Azərbaycan və Gürcüstanın rəngarəng mədəni xüsusiyyətlərə məxsus müxtəlif millətlər və dinlərin nümayəndələrinin bir yerdə, qardaşlıq və mehriban qonşuluq şəraitində yaşadığı ölkələr olduğunu qeyd edib. Rustavi və Tbilisidə təşkil edilən iftar mərasimlərinin uğurlu dialoq, ortaq fikirlər və qarşılıqlı hörmətin bariz nümunəsi olduğunu söyləyib.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı, Azərbaycan-Gürcüstan parlamentlərarası İşçi Qrupunun rəhbəri, Milli Məclisin Müdafiə, təhlükəsizlik və korrupsiya ilə mübarizə komitəsinin sədri Arzu Nağıyev iki ölkə arasında əməkdaşlığın iqtisadi, sosial və siyasi baxımdan nümunəvi xarakter daşıdığını diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru Aqil Şirinov Aİİ-nin fəaliyyət istiqamətləri barədə tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb. İnstitutun Gürcüstanın dini təhsil müəssisələri ilə səmərəli əməkdaşlıq münasibətləri barədə danışıb.
Bütün Gürcüstan Müsəlmanları İdarəsinin Qərbi Gürcüstan üzrə müftisi Adəm Şantadze çıxışında həmrəylik, dostluq, qardaşlıq, habelə xeyirxahlıq baxımından iftar təşəbbüsünün əhəmiyyətini vurğulayıb, ölkələrimiz arasında dini sahədə əməkdaşlığın təkmilləşməsinin önəmi barədə fikirlərlərini bildirib.
Bütün Gürcüstan Müsəlmanları İdarəsinin əməkdaşı Vidadi Qurbanov Ramazan duası səsləndirdikdən və Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbəsi Cəlal Cəfərli tərəfindən Quran tilavəti təqdim olunduqdan sonra mərasim iştirakçıları üçün iftar süfrəsi açılıb.

18.03.2025 / International Conferences
On 17 March, the State Committee on Affairs with Religious Associations, together with the Embassy of Azerbaijan in Georgia and the affiliated Foundation for the Promotion of Spiritual Values, organized an iftar ceremony in Tbilisi.
The event was attended by representatives of Azerbaijani and Georgian institutions, heads of local executive authorities, representatives of the Spiritual Administration of Muslims of Georgia, religious leaders, and community members.
Faiq Guliyev, Ambassador of Azerbaijan to Georgia, congratulated participants on Ramadan and emphasized Azerbaijan’s significant role in supporting Islamic values and solidarity, noting that religious tolerance is deeply embedded in the country’s way of life. He also highlighted the importance of the iftar in demonstrating solidarity and fostering friendship and cooperation.
Chairman Ramin Mammadov stressed the longstanding friendship and fraternal relations between the peoples of Azerbaijan and Georgia. He noted that the wise policies of the  leaders of both countries have ensured state security and successful socio-economic development. He also commended the integration of Azerbaijani compatriots into Georgian society and the conditions created to guarantee their religious freedom, expressing confidence that such events strengthen bonds of friendship and shared values.
Zaza Vashakmadze, Chair of the State Agency for Religious Affairs of Georgia, noted that both Azerbaijan and Georgia are home to diverse peoples and religions living together in brotherhood and neighborly relations. He stated that the iftar ceremonies in Rustavi and Tbilisi were exemplary of successful dialogue, mutual understanding, and respect.
Arzu Naghiyev, Chairman of the Committee on Defense, Security, and Anti-Corruption of the Milli Mejlis (National Assembly) of Azerbaijan, highlighted the exemplary economic, social, and political nature of cooperation between the two countries.
Agil Shirinov, Rector of the Azerbaijan Institute of Theology, informed participants about the Institute’s activities and its effective cooperation with religious educational institutions in Georgia.
Adam Shantadze, Mufti of Western Georgia of the Spiritual Administration of Muslims of Georgia, emphasized the importance of the iftar initiative for solidarity, friendship, and benevolence, and spoke about the significance of improving religious cooperation between the two countries.
After Ramadan prayers by Vidadi Gurbanov, and a Qur’an recitation by Jalal Jafarli, the iftar table was opened for all participants.