Dövlət Komitəsinin sədri BMT-nin tədbirlərində iştirak edib
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov dekabrın 14-də Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Ər-Riyad şəhərində təşkil edilən BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının 11-ci Qlobal Forumunun açılış mərasimində və BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının Dostları Qrupunun Yüksək səviyyəli iclasında iştirak edib.
Forumun açılış mərasimində Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının xarici işlər naziri Feysəl bin Fərhan Al Səud, BMT-nin Baş katibi Antonio Quterreş, BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının ali nümayəndəsi, BMT-nin İslamofobiya məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi Migel Moratinos, İspaniyanın inklüzivlik, sosial təhlükəsizlik və miqrasiya naziri Elma Saiz Delqado və Tükiyənin keçmiş Baş naziri, Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sabiq sədri Binəli Yıldırımın çıxışları dinlənilib.
Forumda Azərbaycanı mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə təmsil ediblər.
Qeyd edək ki, tədbirdə dövlət və hökumət başçıları, beynəlxalq və regional təşkilatların rəhbərləri, dini liderlər, eləcə də özəl sektor, gənclər, incəsənət, idman, akademik dairələrin təmsilçiləri və media nümayəndələri iştirak ediblər. “BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı: Bəşəriyyət üçün dialoqun 20 ili - Çoxqütblü dünyada qarşılıqlı hörmət və anlaşmanın yeni dövrünə doğru” mövzusunda keçirilən builki Forum Alyansın yaranmasının 20 illiyinə və üçüncü onilliyə daxil olması münasibətilə davamlı sülhün təmin edilməsi istiqamətində gələcək fəaliyyət planının müəyyənləşdirilməsinə həsr olunub.

16.12.2025 / International Conferences
On December 14, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations Ramin Mammadov participated in the opening ceremony of the 11th Global Forum of the United Nations Alliance of Civilizations (UNAOC) and in the High-Level Meeting of the Group of Friends of the UNAOC, held in Riyadh, Kingdom of Saudi Arabia.
Speeches at the opening ceremony were delivered by Saudi Arabia’s Minister of Foreign Affairs Prince Faisal bin Farhan Al Saud, UN Secretary-General António Guterres, High Representative of the UNAOC and UN Special Envoy to Combat Islamophobia Miguel Moratinos, Spain’s Minister of Inclusion, Social Security and Migration Elma Saiz Delgado, and former Prime Minister of Türkiye and former Speaker of the Grand National Assembly of Türkiye Binali Yıldırım.
Azerbaijan was represented at the Forum by Minister of Culture Adil Karimli, Chairman of the State Committee Ramin Mammadov, and Chairman of the Caucasus Muslims Board Sheikh-ul-Islam Allahshukur Pashazadeh.
The event brought together heads of state and government, leaders of international and regional organizations, religious figures, as well as representatives of the private sector, youth, arts, sports, academia, and media. This year’s Forum held under the theme “United Nations Alliance of Civilizations: 20 Years of Dialogue for Humanity – Towards a New Era of Mutual Respect and Understanding in a Multipolar World” was dedicated to marking the 20th anniversary of the Alliance and defining future action plans for ensuring sustainable peace as it enters its third decade.