13.03.2025 / Beynəlxalq konfranslar
Martın 12-də Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi və tabeliyindəki Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun təşkilatçılığı ilə Qars şəhərində iftar mərasimi təşkil edilib.
Mərasimdə Azərbaycan və Türkiyənin müvafiq qurumlarının rəsmiləri,  Türkiyə Böyük Millət Məclisinin millət vəkilləri, Qars Qeyri Hökumət Təşkilatlarının (dərnəklər) üzvləri, Qars Qafqaz Universitetinin rəhbərliyi,  diplomatik missiyaların nümayəndələri, yerli din xadimləri və icma üzvləri iştirak ediblər.
İftar mərasimində açılış nitqi ilə çıxış edən Qars Bələdiyyə başkanı prof. Dr. Ötüken Senger İslam aləmi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən müqəddəs Ramazan günlərində qardaş ölkə Azərbaycandan gələn nümayəndə heyəti ilə birgə iftar süfrəsində toplaşmaqdan məmnunluğunu ifadə edib.
Qars valisi Ziya Polat Ramazan ayının İslam aləmi üçün önəmi, həmçinin verilən iftar süfrəsinin həmrəyliyi, dostluq və əməkdaşlığı təşviq etdiyini vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov dil, din, mədəniyyət, milli-mənəvi dəyərlər baxımından doğma olan qardaş ölkələrin dövlət başçılarının səmimi dostluğu, siyasi iradəsi və qətiyyəti sayəsində münasibətlərin gündən-günə daha da möhkəmlənməsinin əhəmiyyətinə toxunub. Komitə sədri qeyd edib ki, ötən həftə möhtərəm Prezidentlərimiz arasında keçirilən görüş və bu görüşün nəticələri bütün dünyaya bir daha sübut etdi ki, Azərbaycanla Türkiyəni yalnız ortaq etnik və mədəni dəyərlər deyil, həm də ümumi iqtisadi və geosiyasi maraqlar birləşdirir.
Bildirib ki, Azərbaycan ilə Türkiyə arasında dini etiqad azadlığının təmin edilməsi, eləcə də dini təhsil sahəsində həyata keçirilən əməkdaşlığın gücləndirilməsi, təcrübə mübadiləsinin artırılması perspektivdə dayanan vacib məsələlərdəndir.
Çıxışların ardınca Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun tələbəsi Cəlal Cəfərli tərəfindən Quran tilavəti təqdim olunub. İftar mərasimində Qars vilayətinin müftisi Yavuz Yıldız və Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin nümayəndəsi Valeh Nəsirov Ramazan duaları səsləndiriblər.

State Committee organized Iftar ceremony in Kars on the occasion of Ramadan
On 12 March, the State Committee on Affairs with Religious Associations and the affiliated Foundation for the Promotion of Spiritual Values organized an iftar ceremony in Kars.
The event was attended by officials from Azerbaijan and Türkiye, members of the Grand National Assembly of Türkiye, representatives of Kars NGOs, leadership of Kars Caucasus University, diplomatic mission representatives, local religious leaders, and community members.
Prof. Dr. Otuken Senger, Mayor of Kars, delivered the opening speech, expressing his pleasure at gathering for iftar with the delegation from the brotherly country of Azerbaijan during the holy month of Ramadan, which holds special significance for the Islamic world.
Ziya Polat, Kars Governor, highlighted the importance of Ramadan for the Islamic world and emphasized that the shared iftar table fosters solidarity, friendship, and cooperation.
Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, spoke about the significance of the increasingly strengthened relations between the two fraternal countries, rooted in the sincere friendship, political will, and determination of their heads of state. He noted that the recent meeting between the Presidents of Azerbaijan and Türkiye further demonstrated to the world that the countries are bound not only by shared ethnic and cultural values but also by common economic and geopolitical interests.
He added that ensuring religious freedom and strengthening cooperation in religious education, as well as promoting experience exchange, remain key priorities for bilateral collaboration.
Following the speeches, Jalal Jafarli, a student of the Azerbaijan Institute of Theology, delivered a recitation of the Qur’an. Ramadan prayers were offered by Yavuz Yıldız, Mufti of Kars Province, and Valeh Nasirov, representative of the Caucasus Muslims Board, before the iftar table was opened.