Forum işini multikulturalizm və dini təhsilə həsr olunmuş panellərlə davam etdirib
Azərbaycan Din Xadimlərinin Forumunun “Azərbaycan multikulturalizmi: təcrübə, ənənə və müasir çağırışlar” mövzusuna həsr olunmuş III panelinə Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin icraçı direktoru Rəvan Həsənov moderatorluq edib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının professoru, kulturoloq Fuad Məmmədov müasir dünyada sülh və qarşılıqlı anlaşma üçün dinlərarası dialoq, elmi biliklər və mənəvi inkişafın vacib olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, həm intellektual, həm də əxlaqi baxımdan inkişaf etmiş cəmiyyət qurmaq Azərbaycanın gələcək strategiyasının əsas hədəflərindən biridir. Bu istiqamətdə həyata keçirilən siyasət ölkəmizin həm milli, həm də beynəlxalq səviyyədə dayanıqlı inkişafı və sülhə töhfəsini təmin edən əsas amillərdəndir.
Bakı şəhəri Dağ Yəhudiləri dini icmasının sədri Milix Yevdayev müxtəlif millətlərin və konfessiyaların nümayəndələrinin tarix boyu sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşadığı Azərbaycanda multikulturalizmin əsrlərdir həyat tərzinə çevrildiyini vurğulayıb. Bildirib ki, ölkəmizdə müxtəlif xalqların, millətlərin və konfessiyaların mədəniyyətinin, tarixinin, adət-ənənələrinin saxlanılması və qorunması istiqamətində böyük işlər görülür.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycanda Katolik Kilsəsinin apostol prefekti yepiskop Vladimir Fekete Azərbaycan cəmiyyətində tolerantlıq və multikulturalizm mədəniyyətinin xalqın mənəvi ənənələri ilə ayrılmaz şəkildə bağlı olduğunu diqqətə çatdırıb. Yepiskop təəssüf hissi ilə qeyd edib ki, ki, dünyanın bəzi inkişaf etmiş ölkələrində dinin cəmiyyətdəki roluna münasibət siyasətçilərin etimadsızlığı və önyarğıları əsasında formalaşır, dini dəyərlər cəmiyyət həyatından sıxışdırılır. Lakin Azərbaycan dünyəvi bir dövlət kimi dinin insan həyatındakı əhəmiyyətini qəbul edir. Prezident İlham Əliyevin birbaşa dəstəyi ilə tarixi məscidlər bərpa olunur, yeni məscidlər, kilsələr, sinaqoqlar inşa edilir.
Rus Pravoslav Kilsəsinin Bakı və Azərbaycan Yeparxiyasının rəhbəri Yepiskop Aleksiy (Smirnov) Azərbaycandakı tolerantlıq mühitinin unikallığı barədə danışıb. Vurğulayıb ki, Azərbaycan Respublikasında müasir multikulturalizm modeli və tolerantlıq siyasəti bu çətin dövrdə dinlərarası ksenofobiya və radikalizmlə bağlı zəmanəmizin neqativ çağırışlarına necə qalib gəlməyin mümkün olduğunu nümayiş etdirir.
AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun baş direktoru, fəlsəfə elmləri doktoru, professor İlham Məmmədzadə bildirib ki, multikulturalizm mövzusu mütəxəssislər, xüsusilə, beynəlxalq münasibətlər, demokratiya, millət, vətəndaş cəmiyyəti və dövlətlərin inkişafı problemlərinin tədqiqatçıları üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu gün hamı belə bir yekdil fikirdədir ki, multikulturalizm mövzusu mütləq tədqiq edilməli, bu sahədə müəyyən bir siyasət və ideologiya olmalıdır.
“Dünyəvi dövlətdə dini təhsil modelləri: nəzəriyyə və praktika” mövzusunda keçirilən IV panelin moderatoru Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aqil Şirinov dini təhsilin istər dinin əsas prinsiplərinin doğru şəkildə cəmiyyətə çatdırılması, istərsə də dövlət təhlükəsizliyi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib. Bildirib ki, dinin səhv interpretasiyasının milli-mənəvi birliyə deyil, cəmiyyətin bölünməsinə səbəb olduğu da sirr deyil. Bu baxımdan, dini biliklərin səhih mənbələrə əsaslanaraq, həmçinin dövrümüzün reallıqlarını nəzərə alaraq, cəmiyyətə çatdırılması labüddür.
Azərbaycan Respublikası Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru, texnika elmləri doktoru, dosent Ülkər Səttarova vurğulayıb ki, dinin əsas prinsiplərinin cəmiyyətə doğru şəkildə çatdırılması, radikal düşüncələrin baş qaldıra bilməməsi üçün din təhsili olduqca vacibdir. Bu, həm də cəmiyyətin təhlükəsizliyi baxımından da böyük əhəmiyyət daşıyır. Çünki din cəmiyyətin mənəvi inkişafının əsas elementlərindəndir. Ancaq onun yanlış təqdimatı cəmiyyətdə parçalanmaya, qütbləşməyə gətirib çıxarır.
Cəmiyyətin ayrılmaz hissəsi olduğu üçün dinin öyrənilməsi və öyrədilməsinin həmişə aktual olduğunu deyən Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun müəllimi, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elvüsal Məmmədov dünyəvi dövlətlərdə tətbiq olunan din təhsilinin formaları haqqında ətraflı məlumat verib.
AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun Din və ictimai fikir şöbəsinin müdiri, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elnur Mustafayev din və dəyərlərin ictimai-siyasi hadisələrin tənzimlənməsində, ölkələrarası əlaqələrin qurulmasındakı rolundan danışıb. Qeyd edib ki, dini düşüncənin sağlam müstəvidə və milli-mənəvi dəyərlərimizə uyğun şəkildə formalaşdırılması üçün milli kadrlarımızı hazırlamaq zəruridir.
Bakı İlahiyyat Kollecinin direktoru, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Mehman İsmayılov dini təhsilin milli siyasət, ictimai kimlik və vətəndaşların fərqli yanaşmaları və s. kimi geniş sahəni əhatə edən məsələ olduğunu diqqətə çatdırıb. Dini təhsilin verilməsinin vacibliyinə toxunan M.İsmayılov bu məsələ ilə bağlı mövcud olan iki yanaşma – “dini təhsil” və “din haqqında təhsil” barədə geniş məlumat verib.
Hər bir cəmiyyətin özünəməxsus din anlayışı, modeli və praktikası olduğunu deyən Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin şöbə müdiri, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Rəşad İlyasov Qərb dünyasında bir çox din tədrisi modelləri olduğunu və bu modellərin birbaşa, yaxud dolayısı ilə kilsələrə bağlı olduğunu vurğulayıb.

Ravan Hasanov, Executive Director of the Baku International Multiculturalism Center, executive director of the Baku International Multiculturalism, moderated to the III panel of the "Azerbaijan Multiculturalism: Experience, Tradition and Modern Challenges" of the Azerbaijan Interior Ministry.
Professor of the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, the culturologist Fuad Mammadov said that inter-religious dialogue and spiritual development for peace and mutual understanding in the modern world. He noted that it is one of the main goals of the future strategy of Azerbaijan to establish both intellectually and morally developed society. Politics in this direction are one of the main factors that ensure sustainable development and peaceful contribution of our country to both national and international levels.
Milikh Yevdayev, chairman of the religious community of Baku, stressed that the representatives of various nations and confessions have become in peace and tranquility in peace and tranquility. He said that great work is being done in our country to maintain and preserve the culture, history of the culture, history, traditions of the culture of various nations, peoples and denominations.
Speaking later, the Catholic Church in the Catholic Church Bishop Vladimir Fekete noted that the culture of tolerance and multiculturalism in the Azerbaijani society is inseparable with the spiritual traditions of the people. Bishop regretted that the fact that the religious government in the world's developed countries is formed on the basis of politicians and religious values. However, Azerbaijan accepts the importance of religion as a secular state. With the direct support of President Ilham Aliyev, historical mosques are being restored, new mosques, churches and synagogues are being built.
The head of the Russian and Azerbaijani diocese of the Russian Orthodox Church Bishop Aleksiy (Smirnov) spoke about the uniqueness of the environment of the tolerance in Azerbaijan. He stressed that the model of modern multiculturalism and tolerance policy in the Republic of Azerbaijan demonstrates how to win the negative challenges of our time on inter-religious xenophobia and radicalism.
Director General of the Institute of Philosophy and Sociology, Phd, Professor Ilham Mammadzade, said that the topic of multiculturalism is of great importance especially for researchers of international relations, democracy, civil society and researchers of state development problems.
Today, everyone is a unanimous opinion that the subject of multiculturalism must be explored, there should be a certain policy and ideology in this area.
The IV panel moderator of the IV panel in the "Theory and Practice in the World of State", Doctor of Theology, Associate Professor Agil Shirinov said that the main principles of religious education are very important for the community and state security. He said that the wrong interpretation of religion as a cause of division of society, the national and moral union is not a secret. In this regard, based on the true sources a delivery of religious knowledge, also taking into account the realities of our time, is inevitable.
Saying that the study and teaching of religion is always relevant because it is an integral part of society, the teacher of the Azerbaijan Institute of Theology, doctor of philosophy, associate professor Elvusal Mammadov gave detailed information about the forms of religious education applied in secular states.
Elnur Mustafayev, head of the Religion and Public Opinion Section of the Institute of Oriental Studies of ANAS named after Academician Ziya Bunyadov, Doctor of Philosophy, Associate Professor Elnur Mustafayev spoke about the role of religion and values in the regulation of social and political events and the establishment of international relations. He noted that it is necessary to train our national personnel in order to form religious thinking on a healthy level and in accordance with our national and moral values.
Mehman Ismayilov, director of Baku Theological College, Doctor of Philosophy in Theology, said that religious education is related to national politics, social identity and different approaches of citizens, etc. pointed out that it is an issue covering a wide area. Touching on the importance of providing religious education, M. Ismayilov gave extensive information about the two existing approaches to this issue - "religious education" and "education about religion".
Saying that every society has its own concept, model and practice of religion, Head of Department of Baku International Multiculturalism Center, PhD in Theology, Rashad Ilyasov stressed that there are many religious teaching models in the Western world and these models are directly or indirectly connected to churches.
After the discussions on both panels, the questions of the clergy were answered.
Director of the State Agency for Science and Higher Education of the Republic of Azerbaijan, Associate Professor Ulker Sattarova stressed that the main principles of the religion are very important in the fact that radical thoughts can not be able to head to society. This is also of great importance in terms of society's safety. Because religion is one of the main elements of the moral development of society. However, its wrong presentation leads to splitting and polarization in society.
As the integral part of the society, the teacher of the Azerbaijan Institute of Theology, Philosophy, Associate Professor Elvusal Mammadov, who said that he is always relevant, gave detailed information about the forms of religious education applied in secular countries.
Head of the religion and public ideas department of the Institute of Oriental Studies named after the Academician of the Academician Ziya Bunyadov, Associate Professor Elnur Mustafayev spoke about the role of religion and values in the regulation of socio-political events and establishment of international relations. He noted that it is necessary to prepare our national staff to form religious thinking in the healthy level and our national and moral values. Director of Baku Theology College, Doctor of Philosophy in the Theology Mehman Ismayilov, national policies, public identity and citizens of religious education, etc. He noted that it was the issue that covers a wide area. Touching upon the importance of religious education, M. Ismayilov gave detailed information about the two approaches on this issue - "Religious Education" and "Religion Education".
Noting that every society has a unique concept of religion, the model and practice section chief of the Baku International Multiculturalism Center, PhD in theology Rashad Ilyasov said that many religious teaching models in the Western world and these models are related to churches directly or indirectly.