İyunun 12-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Gürcüstan Patriarxlığında görüş keçirib. Bütün Gürcüstan Katalikos-Patriarxının xorepiskopu, mitropolit Teodor ilə görüş zamanı Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov iki ölkə arasındakı dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinə diqqət çəkərək, dinlər və mədəniyyətlərarası dialoqun əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qarşılıqlı əlaqələrin bütün sahələrdə uğurla inkişaf etdiyini qeyd edən mitropolit Teodor bu səfərin əməkdaşlığın daha da dərinləşməsinə xidmət göstərəcəyinə əminliyini ifadə edib. Görüş əsnasında din sahəsində əlaqələrin genişləndirilməsi ilə bağlı məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Nümayəndə heyəti Tbilisidəki Cümə məscidində də olub. Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov, Azərbaycanın Gürcüstandakı səfiri Faiq Quliyev və nümayəndə heyətinin üzvləri Gürcüstan Müsəlmanları İdarəsinin din xadimləri ilə görüşüb, məscidə Azərbaycan dilində nəşr edilmiş “Qurani-Kərim” hədiyyə ediblər.
Görüşdə Azərbaycan ilə Gürcüstan arasındakı dostluq münasibətləri, ikitərəfli əlaqələrin inkişafında dini qurumların rolu ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
Azərbaycanın malik olduğu nümunəvi multikulturalizm və tolerantlıq modeli, ölkəmizdəki dövlət-din münasibətlərindən bəhs edən R.Məmmədov Prezident İlham Əliyevin dini sahəyə daim diqqət və qayğı göstərdiyini, bu münasibət sayəsində nümunəvi birgəyaşayış mühitinin daha da möhkəmləndiyini qeyd edib. Komitə sədri Gürcüstandakı həmvətənlərimizin azərbaycanlı kimliyinə, milli-mənəvi dəyərlərə bağlılığının, bu dəyərlərin qorunub saxlamasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Azərbaycan nümayəndə heyəti Tbilisidəki Botanika bağında görkəmli azərbaycanlıların dəfn olunduğu panteonu da ziyarət edib. Nümayəndə heyətinin üzvləri Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucuları - Fətəli Xan Xoyski, Həsən bəy Ağayev, böyük ədiblər - Mirzə Fətəli Axundov və onun ailə üzvləri, Mirzə Şəfi Vazehin məzarları üzərinə gül dəstələri düzüblər, onların xatirəsini ehtiramla yad ediblər.

The Delegation of The State Committee held a series of meetings in Tbilisi
On June 12, the delegation led by the Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, Ramin Mammadov, held a meeting at the Patriarchate of Georgia. Chairman of the State Committee Ramin Mammadov drew attention to the friendly and cooperative relations between the two countries and emphasized the importance of interreligious and intercultural dialogue during the meeting with the bishop of the Catholicos-Patriarch of All Georgia, Metropolitan Theodore.
Metropolitan Teodor noted that mutual relations are developing successfully in all fields, and expressed confidence that this visit will serve to further deepen cooperation. During the meeting, views were exchanged on issues related to the expansion of relations in the realm of religion.
The delegation also visited Juma Mosque in Tbilisi. Chairman of the State Committee Ramin Mammadov, Azerbaijani Ambassador to Georgia Faig Guliyev and members of the delegation met with religious figures of the Georgian Muslim Administration and presented the "Holy Quran" published in the Azerbaijani language to the mosque.
During the meeting, the friendly relations between Azerbaijan and Georgia, the role of religious institutions in the development of bilateral relations were discussed.
Talking about the exemplary model of multiculturalism and tolerance of Azerbaijan, state-religion relations in our country, R. Mammadov noted that President Ilham Aliyev always pays comprehensive attention to the religious sphere, and thanks to this attitude, the exemplary environment of coexistence is further strengthened. The Chairman of the Committee emphasized the importance of the commitment of our compatriots in Georgia to the Azerbaijani identity, national and moral values, and the preservation of these values.
The Azerbaijani delegation also visited the pantheon where prominent Azerbaijanis are buried in the Botanical Garden in Tbilisi. The members of the delegation laid flowers at the tombs of the founders of the Azerbaijan Democratic Republic - Fatali Khan Khoyski, Hasan Bey Agayev, great writers - Mirza Fatali Akhundov and his family members, Mirza Shafi Vazeh, and paid tribute to their memory.