Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Gündüz İsmayılov iyulun 12-də ABŞ Dövlət Departamentinin Beynəlxalq Din Azadlığı İdarəsinin (BDAİ) beynəlxalq dini azadlıqlar və xüsusi tapşırıqlar üzrə səfirinin müavini Ceyson Maklarni ilə görüşüb.
Ölkəmizdəki tolerantlıq və həmrəylik mühiti barədə danışan sədr müavini bildirib ki, bu mühitin qorunması və möhkəmləndirilməsi, insanların dini etiqad azadlığının yüksək səviyyədə təmin olunması, dini təhlükəsizliyin bərqərar olması dövlətin qarşısında duran başlıca vəzifələrdən biridir. Azərbaycanda bütün dini konfessiyalar hərtərəfli diqqət və qayğı ilə əhatə olunur, zərərli dini ideyalar yaymayan, dinlərarası münasibətlərə xələl gətirəcək şəkildə fəaliyyət göstərməyən bütün dini icmalara zəruri şərait yaradılıb. Həmçinin hər il dövlət büdcəsindən ölkədə mövcud dini konfessiyaların fəaliyyətinin dəstəklənməsi məqsədilə həm İslam, həm də qeyri-islam dini icmalarına maliyyə yardımı ayrılır. Gündüz İsmayılov vurğulayıb ki, bu gün Azərbaycan təkcə sosial-iqtisadi uğurlarına, hərbi-siyasi potensialına görə deyil, eyni zamanda vicdan azadlığının və multikultural mühitin təmin edilməsi, yüzilliklər ərzində formalaşmış tolerantlıq ənənələrinin qorunması, eləcə də tarixi-dini abidələrin bərpasına görə regionun aparıcı dövlətidir.
Görüş zamanı ABŞ Dövlət Departamentinin Beynəlxalq Din Azadlığı ilə bağlı 2023-cü il üzrə hesabatına da toxunan sədr müavini Azərbaycan reallıqlarının təhrif edildiyini diqqətə çatdırıb.
Ətraflı məlumata görə minnətdarlığını bildirən qonaq dini qurumların qeydiyyatı, fəaliyyəti, habelə digər müfaviq məsələlərlə bağlı fikirlərini bölüşüb.
BDAİ-nin Şərqi və Cənubi Avropa ölkələri üzrə müşaviri Sonya Fernandes, ABŞ-nin Azərbaycandakı səfirinin siyasi məsələlər üzrə müşaviri Dayana Braun və Dövlət Komitəsinin rəsmilərinin iştirak etdiyi görüşdə tərəfləri maraqlandıran bir sıra digər məsələlər də müzakirə olunub.

Gunduz Ismayilov, Deputy Chairman of Azerbaijan's State Committee for Work with Religious Organizations, met with Jason Mclnerney, Deputy to the Ambassador for International Religious Freedoms and Special Assignments of the International Religious Freedom Office (IRFO) of the US State Department.
Speaking about the environment of tolerance and solidarity in our country, Deputy Chairman said that protecting and strengthening this environment, ensuring people's religious freedom and maintaining security of worshippers is one of the state's main tasks. In Azerbaijan comprehensive attention and respect is given to all religious denominations and necessary conditions have been created for those communities that don’t spread spreading harmful religious ideas and do not carry out such activities that could negatively affect interreligious relations. Mr. Ismayilov noted that every year financial assistance is allocated from the state budget to both Islamic and non-Islamic religious communities to support the activities of the existing religious denominations in the country. Mr. Ismayilov also emphasized that nowadays Azerbaijan is the leading state of the region not only due to its socio-economic success and military-political potential but also to the protection of freedom of conscience, multiculturalism and centuries-old traditions of tolerance, as well as in terms of restoration of historical and religious monuments.
During the meeting, Deputy Chairman also touched upon the 2023 report of the US State Department on International Religious Freedoms and pointed out that the realities of Azerbaijan were distorted.
Expressing his gratitude for the detailed information, the guest shared his views on the registration and activity of religious institutions, as well as other relevant issues.
A number of other issues of mutual interest were also discussed during the meeting, which was attended by Sonya Fernandes, Advisor for Eastern and Southern European countries of IRFO, Diana Brown, Advisor on Political Issues of the US Ambassador to Azerbaijan and officials of the State Committee.