06.04.2021 / Müsahibələr
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlının israilli jurnalist Raşel Avrahama verdiyi müsahibə Qazaxıstanın ea-posts.kz portalında dərc edilib.
Mübariz Qurbanlı müsahibəsində Ermənistanın 30 ilə yaxın işğal altında saxladığı Dağlıq Qarabağ bölgəsindəki həm müsəlman, həm də xristian dini abidələrini dağıtması, o cümlədən mədəni irsi yerlə yeksan etməsi və bəzi beynəlxalq qurumların buna göz yummasını vurğulayıb.
Komitə sədri erməni işğalçıları tərəfindən Qafqazın mədəniyyət beşiyi  hesab olunan Qarabağdakı mədəni, tarixi və dini abidələrin dağıdılmasını İŞİD-in Suriyanın qədim şəhəri Palmira və İraqın Nimrud şəhərində törətdiyi dağıntılar ilə müqayisə edib.
Müsahibədə qeyd edilib ki, Ermənistan işğal altında olan ərazilərdə Azərbaycan xalqının irsini və izlərini silməyə çalışıb və bir çox şəhər və kənd adlarını dəyişdirib. Lakin, Azərbaycanın böyük qələbəsi ilə işğal altından azad olunan torpaqlarda artıq dövlət tərəfindən kəndlərin, şəhərlərin, eləcə də dini abidələrin, məscidlərin tikintisi və bərpası üzrə layihəyə başlanıldığı vurğulanıb.

News portal of Kazakhstan ea-news.kz has published the Chairman of the State Committee on Religious Associations Mubariz Gurbanli's interview to Israeli journalist Rachel Abraham.
In his interview, Mubariz Gurbanli stressed that Armenia had destroyed both Muslim and Christian religious sites in the Nagorno-Karabakh region, which had been under the occupation for nearly 30 years, as well as the destruction of cultural heritage, and several international organizations closed their eyes to it.
The Chairman compared the destruction of cultural, historical and religious monuments in Karabakh, the cradle of culture in the Caucasus with the ancient Syrian city of Palmyra, the ancient city of Nimrud in Iraq that were destroyed by the ISIS.
Armenia tried to erase the cultural heritage, traces of the Azerbaijani people in the occupied territories, and changed the names of a number of cities and village.
However, in the lands liberated from occupation with the great victory of Azerbaijan, the project has already launched by the state in order to build and restore villages, cities, as well as religious sites and mosques, emphasized in the interview.