Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı Trend-in suallarını cavablandırıb:
- Mübariz müəllim, təmir-bərpa işləri adı altında ermənilər Şuşadakı “Yuxarı Gövhər ağa” məscidinin daxili interyerində ciddi dəyişikliklər ediblər. Bunu son günlər məscidin mediada yayılmış şəkilləri də təsdiqləyir. Açıq-aydın görünür ki, bərpa adı altında tariximiz saxtalaşdırılır. Belə halların qarşısını almaq üçün hansı tədbirlər görülür?
- Ermənistanın Azərbaycana qarşı ərazi iddiası, onun işğalçı müharibə yolu ilə apardığı təcavüzkar siyasəti illərdir davam edir. Ermənilərin torpaqlarımıza təcavüzü nəticəsində yüzminlərlə soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün həyatı yaşamağa məhkum edilib. Azərbaycanın tarixi abidələrinə münasibətdə də erməni vandalizmi özünü göstərir. Ermənilər işğal altında olan ərazilərimizdə yüzlərlə tarixi-dini abidəmizi məhv ediblər. Onlar bu yolla bizim minilliklər boyu yaşadığımız torpaqlardan həm tarixi keçmişimizi, həm də mənəvi yaddaşımızı silmək istəyirlər.
Onu da deyim ki, işğal altındakı torpaqlarımızda müəyyənləşdirdiyimiz tarixi-dini abidələrin sayı 403-dür. Onlardan 67-si məscid, 144-ü məbəd, 192-si isə ziyarətgahdır. Bu mədəniyyət nümunələri təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütövlükdə bəşəriyyətə aiddir. Bu baxımdan xalqımızın çoxəsrlik tarixi keçmişindən yadigar qalmış tarix və mədəniyyət abidələrinin mühafizəsi həm də beynəlxalq əhəmiyyət kəsb edən məsələdir. Bu, təkcə Azərbaycana yaxud İslam mədəniyyətinə deyil, bəşər mədəniyyətinə qarşı təcavüzdür. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev bu günlərdə Rusiyanın Soçi şəhərində keçirilən “Valday” Beynəlxalq Diskussiya Klubunun XVI illik iclasındakı çıxışı zamanı Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını işğal etdiyini, etnik təmizləmə siyasəti apardığını, beynəlxalq hüquq normalarına məhəl qoyulmadığını bir daha dünya ictimaiyyətinə çatdırdı.
“Yuxarı Gövhər ağa” məscidi üzərində yerləşən və Azərbaycan dilində yazılmış lövhənin ermənilər tərəfindən sökülməsi, əvəzində erməni dilində “Tarixi-mədəni abidə, Yuxarı məscid, 1883, dövlət tərəfindən qorunur” sözlərini əks etdirən lövhə vurulması ilə qane olmayan ermənilər məscidin görünüşündə də dəyişiklik etməkdən çəkinməyiblər. Bu, Azərbaycan xalqının mirasına qarşı yönəldilmiş vandallıq hərəkətlərinin davamı kimi başa düşülməlidir.
Erməni işğalçılarının özbaşınalığı nəticəsində tarix və mədəniyyət abidələrimizin dağıdılması və qəsdən korlanması "Silahlı münaqişə baş verdikdə mədəni dəyərlərin qorunması haqqında" 1954-cü il Haaqa Konvensiyasına, "Arxeoloji irsin mühafizəsi haqqında" 1992-ci il Avropa Konvensiyasına, habelə "Ümumdünya mədəni və təbii irsin mühafizəsi haqqında" UNESCO-nun 1972-ci il Konvensiyasına ziddir. Buna baxmayaraq, işğalçılar yurd yerlərimizdə qanunsuz apardıqları arxeoloji qazıntı işlərini davam etdirir, tarixi abidələrimizi, məscidləri dağıdır, tarixi-mədəni irsimizi isə saxtalaşdırırlar.
Azərbaycan torpaqlarında ermənilər tərəfindən nəinki İslam abidələri, eləcə də Qafqaz Albaniyasına aid olan abidələr təcavüzə məruz qalır. Ermənilər işğal olunmuş torpaqlarımızda bütün xristian abidələrinə qarşı da saxtalaşdırma, mənimsəmə aktları həyata keçirməkdə davam edirlər.
Biz bu məsələ ilə bağlı dəfələrlə beynəlxalq təşkilatlara müraciət ünvanlamışıq. Tələb etmişik ki, Ermənistan vandalizm əməllərinə görə birbaşa beynəlxalq hüquqi məsuliyyətə cəlb olunmalı, bu vəhşiliyə hüquqi qiymət verilməlidir. Biz beynəlxalq ictimaiyyətdən işğalçı Ermənistana layiq olduğu münasibəti göstərməsini tələb edirik. Bu istiqamətdə mümkün tədbirləri görürük.
- Təmir işlərinin İran şirkəti tərəfindən aparıldığı bildirilir. Bununla bağlı hansısa araşdırma aparılıbmı?
- Bizdə olan məlumata əsasən,”bərpa” işlərini İranın “Part Saman Cahan Co” şirkəti həyata keçirir. Hətta erməni tərəfi bildirib ki, “bərpa” üçün İran şirkətinin seçilməsi təsadüfi deyil. Çünki guya bu məscidin İran tarixi və mədəniyyəti ilə sıx bağlılığı var. Ümumiyyətlə, işğal altında qalmış Azərbaycan xalqına məxsus İslam inciləri məqsədli şəkildə İran mədəni irsinə mənsub abidələr kimi qələmə verilir. Məsələn, məlum olduğu kimi, İrəvandakı Göy məscidin Azərbaycana məxsus milli memarlıq uslubu dəyişdirilərək iranlaşdırılıb. Halbuki işğal altında qalmış bütün tarixi-mədəni abidələr Azərbaycan xalqına, onun mədəni irsinə məxsusudur. Tarixdən hamıya məlumdur ki, “Yuxarı Gövhər ağa” məscidi 1883-1884-cü illərdə İbrahimxəlil xanın qızı Gövhər ağanın tapşırığı ilə memar Kərbəlayı Səfixan Sultanhüseyn oğlu Qarabagi tərəfindən inşa edilib. İndiki məscidin yerində hələ Pənahəli xanın dövründə qarğı və qamışdan bir məscid tikilmişdi. Pənahəli хanın tikdirdiyi qarğı məscid 1768-ci ildə İbrahimxəlil xan tərəfindən daşla əvəz edilmişdi. Həmin məscid də minarəsiz, kasıb görünüşə malik idi. Görünür ki, elə məscidin bu görünüşü Gövhər ağanı qane etməyib və buna görə həmin məscidin yerində müasir dövrümüzə qədər gəlib çatmış “Yuхarı Gövhər ağa” məscidi kimi tanınan həmin bina inşa edilmişdi.
Erməni mətbuatının yazdığına görə, “Yuxarı Gövhər ağa” məscidinin “bərpası layihəsi” qondarma Artsax hökuməti, Ermənistandakı Tarixi Şərq Mirasının Dirçəlişi Fondu və İran-Ermənistan Dostluq Assosiasiyasının maddi və mənəvi dəstəyi ilə icra olunur. Ümumi restavrasiya, incə işləmələr və çini işlər iranlı incəsənət ustaları tərəfindən həyata keçirilir.
Onu da deyim ki, “Part Saman Cahan Co” şirkətinin rəhbəri Səid Nəhəvəndinin Ermənistanda memarlıq ixtisası üzrə ali təhsil aldığı bildirilir. Məncə, təkcə bu fakt çox şeyi deyir.
- İran tərəfinə bu barədə hansısa formada müraciət edilibmi?
- Ermənilərin təmir-bərpa işləri bəhanəsi ilə “Yuxarı Gövhər ağa” məscidinin daxili interyerində ciddi dəyişiklik etməsi, tarixi abidənin bədii-estetik dəyərlərinə ciddi zərər vurması, guya bu abidənin Azərbaycan xalqına mənsub olmaması barədə iddialar irəli sürülməsi onların “özgələşdirmə və özününkiləşdirmə” siyasətini bir daha sübut edir. Qarşı tərəfin beynəlxalq humanitar hüququn bütün norma və prinsiplərini kobudcasına pozaraq məsciddə qanunsuz “təmir-bərpa işləri” aparması və hansısa xarici şirkəti cəlb etməsi Azərbaycanla yanaşı, bütün İslam dünyasına, dünya mədəniyyətinə qarşı qəsd deməkdir. Bu baxımdan qonşu, dost ölkə olan İranın hansısa şirkətinin bu prosesdə iştirakı bizi çox təəssüfləndirir. Biz bu barədə İranın müvafiq dövlət qurumlarının rəhbərlərinə, eləcə də ölkəmizdəki səfirliyinə dəfələrlə mövqeyimizi bildirmişik. Qeyd etmişik ki, ermənilərin işğalçılıq siyasəti nəticəsində İslam abidələrinin məhv edilməsi və ya tarixinin saxtalaşdırılması bütün İslam dünyasına qarşı yönəlmiş mənəvi terrordur. Hansısa müsəlman ölkəsinin və ya onun vətəndaşının bu mənəvi terrorda iştirakı qəbuledilməzdir. Üstəlik, bütün İslam dünyasının bir araya gəldiyi İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Ermənistanı işğalçı kimi tanıyıb. Bu faktdan sonra hansısa müsəlman ölkəsinin belə bir məsələdə ermənilərlə əməkdaşlığı nə dinimizin, nə beynəlxalq hüququn prinsiplərinə uyğundur. Ümid edirik ki, dost, qardaş İran bu ölkədə yaşayan ermənilərin İran-Azərbaycan münasibətlərinə xələl gətirmək niyyətinin qarşısını alacaqdır.

07.10.2019 / Interviews
Azerbaijani official: Mosque damaged by Armenia under pretext of repair testifies again to its aggressive policy
The Armenians have destroyed hundreds of historical and religious monuments in the occupied Azerbaijani territories, Chairman of the Azerbaijani State Committee for the Work with Religious Organizations Mubariz Gurbanli told Trend on Oct. 7.
“Thus, the Armenians want to obliterate the historical traces, the spiritual memory of the Azerbaijanis who lived for thousands of years in these territories,” the chairman said. “The Armenian vandalism is also observed in relation to the Azerbaijani historical monuments located in the occupied territories.”
“There are 403 historical and religious monuments in the occupied territories, including 67 mosques, 144 churches and 192 sanctuaries,” Gurbanli said. “These cultural samples belong not only to the Azerbaijani people, but to the entire humanity. From this point of view, protection of the monuments is of international importance. This is aggression not only against Azerbaijan, Islam, but also against the culture of mankind. Addressing the plenary session of the 16th Annual Meeting of the Valdai International Discussion Club held in the city of Sochi, the Russian Federation, Oct.3, Azerbaijan’s President Ilham Aliyev once again informed the international community about the occupation of Azerbaijani lands by Armenia, the policy of ethnic cleansing conducted by Armenia, as well as non-recognition of the international law by this country.”
“The Armenians not only dismantled the inscription on the Upper Govheraga Mosque in the Azerbaijani language and replaced it with a board with the words 'Historical and Cultural Monument, Upper Mosque, 1883, is protected by the state'. They also changed the facade of the mosque,” the chairman said. “This must be seen as a continuation of vandalism aimed at the heritage of the Azerbaijani people.”
Gurbanli stressed that the destruction and intentional damage to historical and cultural monuments as a result of the arbitrariness of the Armenian occupiers contradicts the 1954 Hague Convention for the protection of cultural property during armed conflict, the 1992 European Convention on the Protection of the Archaeological Heritage, and the Convention concerning the Protection of World Cultural and Natural Heritage adopted by the General Conference of UNESCO in 1972.
“Despite this, the invaders continue to carry out illegal archaeological excavations on our territory, destroy historical monuments and mosques, and falsify our historical and cultural heritage,” the chairman said.
“Not only Islamic monuments, but also monuments of the period of Caucasian Albania are subjected to aggression in the occupied territories,” Gurbanli said. “The acts of falsification and misappropriation of all Christian monuments are committed in the occupied territories.”
“We have repeatedly sent the appeals to the international organizations on this issue,” the chairman said. “We demanded Armenia to be hold legally accountable for its vandalism. We want these atrocities to get an international assessment.”
Gurbanli stressed that according to the available information, the work in the Upper Govheraga Mosque has been carried out by the Iranian company Part Saman Cahan Co.
“The Armenian side even stressed that this choice is not random because supposedly this mosque is closely related to Iran’s history and culture,” the chairman added. “In general, the pearls of Islam belonging to the Azerbaijani people in the occupied Azerbaijani territories are purposefully set up for the monuments of the Iranian cultural heritage. For example, as is known, the Azerbaijani national-architectural style of the Blue Mosque in Yerevan has been set up for the Iranian style, although all the historical and cultural monuments in the occupied Azerbaijani territories belong to the Azerbaijani people and their cultural heritage.”
“During the period of Panah-Ali Khan’s power, a mosque was built of cane and reed in the place of this mosque," Gurbanli said. "The mosque was rebuilt by Ibrahim Khalil khan from stone in 1768. It is a well-known historical fact that in 1883-1884, the Upper Govheraga Mosque was built by architect Karbalai Safihan Sultanhuseyn oglu Garabagi upon the instructions of the daughter of Ibrahimkhalil Khan Govheraga.”
“initially, this mosque was without minarets and looked modestly,” the chairman said. “Apparently, Govheraga did not like it and therefore the 'Upper Mosque', which survived up till now, was built there. According to the Armenian press, the 'restoration project' of the Upper Govheraga Mosque is being implemented through the financial and moral support of the 'Artsakh government', the Armenian Revival of Oriental Historical Heritage Foundation and the Iran-Armenia Friendship Association.”
Gurbanli emphasized that according to the available information, head of Part Saman Cahan Co, Sayid Nahavandi, received a higher education as an architect in Armenia, and this is a significant fact.
“Great interior changes made by Armenians in the Upper Govheraga Mosque under the pretext of repair causing great damage to the monument, and the statements made by the Armenians that this monument allegedly does not belong to the Azerbaijani people testify again to the Armenia’s aggressive policy,” the chairman said.
“Carrying out illegal 'repair and restoration work' in the mosque, grossly violating all the norms and principles of international humanitarian law and attracting a foreign company to this process, along with an encroachment on the Azerbaijani culture, is also an attempt against the Islamic world and world culture,” Gurbanli said.
“From this point of view, the participation of a company of neighboring, friendly Iran in this process is extremely sad,” the chairman said. “On this occasion, we have repeatedly appealed to the leaders of the Iranian relevant state structures, as well as to the embassy of this country in Azerbaijan. The destruction of monuments and the falsification of history as a result of the Armenians’ aggressive policy is the moral terror directed against the entire Islamic world. The participation of any Muslim country or its citizen in this terror is unacceptable.”
Gurbanli also expressed hope that friendly, fraternal Iran will stop attempts of the Armenians living in the country to harm the Azerbaijan-Iran relations.
The conflict between the two South Caucasus countries began in 1988 when Armenia made territorial claims against Azerbaijan. As a result of the ensuing war, Armenian armed forces occupied 20 percent of Azerbaijan, including the Nagorno-Karabakh region and seven surrounding districts.
The 1994 ceasefire agreement was followed by peace negotiations. Armenia has not yet implemented four UN Security Council resolutions on withdrawal of its armed forces from Nagorno Karabakh and the surrounding districts.