DQİDK sədrinin məqaləsi nüfuzlu almandilli xəbər portallarında nəşr olunub
Azərbaycan öz regionunda tolerantlıq, multikulturalizm və dini müxtəlifliyi təşviq edir. Ermənistan isə BMT qətnamələrinə baxmayaraq aqressiv mövqeyi ilə dinlərarası dialoqa zərər vurur.
Bu fikirlər Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlının Türkiyənin TRT Meida qurumunun Almaniyada fəaliyyət göstərən rəqəmsal platformaları olan https://www.trtdeutsch.com və https://nex24.posts/ xəbər portallarında nəşr olunan məqaləsində yer alıb.
Məqalədə qeyd olunub ki, bu gün ölkə Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın həyata keçirdiyi dövlət-din modeli dünyəvilik, tolerantlıq və multikultural prinsiplərə söykənir. Azərbaycan haqlı olaraq hesab edir ki, qoruyub saxladığı və inkişaf etdirdiyi multikulturalizmə, tolerantlığa alternativ radikalizm, ekstremizm və terrordur. Ona görə də Azərbaycan öz tarixi irsini bu gün də yaşatmaqda və gələcək nəsillərə ötürməkdədir.
Azərbaycanın tarixi inkişafının xüsusiyyətləri, coğrafi mövqeyi, əhalisinin etnik tərkibi bu ərazidə müxtəlif dinlərin mövcudluğuna şərait yaradıb. Ayrı-ayrı dövrlərdə Bütpərəstlik, Zərdüştilik, İudaizm, Xristianlıq, İslam və bir çox başqa dini cərəyanlar ölkədə bu və ya digər dərəcədə yayıla bilib, bir-birinə qarşılıqlı təsir göstərib.
Komitə sədri diqqətə çatdırıb ki, iki əsrdir ölkəmizdə yaşayan almanlar da Azərbaycanı özlərinə vətən bilib və öz mədəni irslərini yaşadıblar. Azərbaycanda bir neçə Lüteran kilsəsi mövcuddur, o cümlədən ölkələrimiz arasında mədəni əlaqələrin möhkəmləndirilməsinə xidmət göstərən “Kapellhaus” Alman-Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi, onlarla protestant xristian dini icmaları fəaliyyət göstərir, o cümlədən Xilaskar yevangelik lüteran kilsəsi dini icması öz əcdadlarının ənənəsinə sadiq qalaraq Bakı Xilaskar Lüteran kilsəsində ibadət və ayinlərini həyata keçirirlər.
Azərbaycan dövləti cəmiyyətdə mövcud etnik-mədəni müxtəlifliyi, tolerantlıq və multikulturalizmi qorumaq üçün böyük layihələr – mədəniyyətlərarası və dinlərarası beynəlxalq forumlar həyata keçirməklə dinlərarası dialoqun təşviqi mərkəzinə çevrilib. Təsadüfi deyildir ki, İslam və Qərb sivilizasiyaları arasında dialoq və əməkdaşlığın inkişafı məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən irəli sürülmüş “Bakı Prosesi” təşəbbüsü İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Avropa Şurasına üzv dövlətləri eyni platformada birləşdirir ki, bu da sivilizasiyalar arasında dialoqa mühüm töhfədir.
Mübariz Qurbanlı vurğulayıb ki, regionda bu dinlərarası dialoqa və sülh şəraitində birgəyaşayışa təhdid Ermənistandır. Sovet İttifaqının dağılması ərəfəsində yaranmış geosiyasi gərginlikdən istifadə edərək ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərindən Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ bölgəsi və ətraf 7 rayonu işğal edilmiş,  bir milyondan artıq azərbaycanlı – xristian, yəhudi və digər dinlərin nümayəndələri də daxil -  qaçqın, məcburi köçkün taleyi yaşamağa vadar edilmiş, yüzlərlə dini abidə - məscidlər, kilsələr, ziyarətgahlar, qəbiristanlıqlar dağıdılmış, məscidlərimiz tövlə halına salınıb.
DQİDK sədri Azərbaycanın xristian irsini təkcə sərhədləri daxilində deyil, ondan kənarda da restavrasiya edərək qoruduğu diqqətə çatdırıb. O, Heydər Əliyev Fondunun xristian dini abidələrinin restavrasiyası sahəsində həyata keçirdiyi layihələrdən söz açıb.
İşğaldan azad edilmiş bölgələrdə mövcud olan Xristian abidələrinin mütləq əksəriyyəti qədim Azərbaycan dövləti olan Qafqaz Albaniyasına məxsus olduğunu da diqqətə çatdıran  M.Qurbanlı erməni işğalçılarının Alban Xristian abidələrini ya erməniləşdirərək erməni kilsəsi kimi təqdim etdiyini, ya da dağıtdığını qeyd edib.
Komitə sədri Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin heç vaxt dini xarakterə malik olmadığını vurğulayaraq erməni kilsəsi və din xadimlərinin hər zaman təcavüzü dəstəklədiyini, xristian təəssübkeşliyinə nail olmaq məqsədilə bu müharibəyə din xadimlərini cəlb etdiklərini, münaqişəni dini müstəvidə təqdim etməyə cəhd göstərdiklərini bildirib.

Azerbaijan promotes tolerance, multiculturalism and religious diversity in its region. However Armenia blows inter-religious dialogue with its aggressive stand in spite of UN resolutions.
Mubariz Gurbanli, Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) expressed these views on his article published by news portals https://www.trtdeutsch.com and https://nex24.news/ which are the Turkish TRT Media’s digital news platforms in Germany.
At present Azerbaijan’s state-religion model conducted under President Ilham Aliyev’s leadership is based on the secularism, tolerance and multicultural principles, underlined in the article. Azerbaijan believes rightly that radicalism, extremism and terrorism are alternatives to multiculturalism and tolerance that have been preserving and advancing. Therefore, Azerbaijan is still keeping the historical heritage alive and passing it on to future generations.
Azerbaijan’s historical development and its features, geographical position, ethnic composition of the population created the environment for the existence of various religions in this area. Paganism, Zoroastrianism, Judaism, Christianity, Islam and several other religious movements enabled to spread across the country to various extents, interacted with one another at different periods of time.
Germans have lived in Azerbaijan for two centuries, also considered Azerbaijan as their homeland, and preserved their cultural heritage. Several Lutheran churches are in Azerbaijan, German-Azerbaijani Cultural Center “Kapellhaus” that has been serving to strengthen cultural ties between our countries, and dozens of Protestant Christian denominations have been operating in Azerbaijan, as well as religious community of Baku Evangelical Lutheran Church of the Savior perform worship and rites in the Lutheran Church of the Saviour in Baku, as they being faithful to the traditions of their ancestors, the Chairman told.
Azerbaijan realized great projects – hosted international intercultural and interreligious forums aimed at preserving the existing ethnic and cultural diversity, tolerance and multiculturalism in the society, became the center for the promotion of interreligious dialogue. It is no coincidence that the "Baku process", initiated by President Ilham Aliyev aimed at promoting dialogue and cooperation between Islamic and Western civilizations unites the Organization of Islamic Cooperation and the Council of Europe on the same platform which is an important contribution to dialogue between civilizations.
Armenia occupied the Nagorno-Karabakh region of Azerbaijan and 7 adjacent districts by taking advantage of the geopolitical tensions during the collapse of the Soviet Union since early 1990s, more than one million Azerbaijanis - including Christians, Jews and other religions were forced to be refugees and IDPs, hundreds of religious monuments - mosques, churches, shrines, and cemeteries were destroyed, our mosques were used as stables, Mr. Gurbanli said in the article.
Mr. Gurbanli mentioned that Azerbaijan preserves and restores the Christian heritage not only within, but also beyond its borders. He spoke about the projects implemented by the Heydar Aliyev Foundation on the restoration of Christian religious sites.
Noting that vast majority of Christian sites in the liberated territories belong to the ancient Azerbaijani state of Caucasian Albania, M. Gurbanli noted that the Armenians either armenianized the Albanian Christian monuments and presented them as Armenian churches or destroyed them.
He stressed that the Armenian-Azerbaijani conflict has never been religious in nature, the Armenian Church and clergy have always supported aggression, involved them in the war in order to achieve Christian fanaticism and attempted to present the conflict on a religious level.