Azərbaycanda fəaliyyət göstərən dini konfessiyaların rəhbərləri ABŞ Dövlət Departamentinə müraciət ünvanlayıblar.
Müraciətdə deyilir: “Biz – Azərbaycanda fəaliyyət göstərən dini konfessiya rəhbərləri Məşvərət Şurasının üzvləri ABŞ-ın Beynəlxalq Din Azadlığı Komissiyasının (USCIRF) hesabatına istinadən Dövlət Departamentinin ölkəmizi 2023-cü ildə dini etiqad azadlığı üzrə “xüsusi izləmə siyahısı”na salmaq barədə qərarını qətiyyətlə pisləyir, bunu birmənalı şəkildə subyektiv və qərəzli yanaşma hesab edirik. Etiraz bəyanatımızın məramı Azərbaycan reallıqlarına istinadən obyektiv mövqe ifadə etməkdir.
Hazırda Azərbaycanda işğaldan azad olunmuş Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirilən yenidənqurma və bərpa işlərinə, məcburi köçkünlərin öz dədə-baba yurdlarına qayıdışı prosesinə beynəlxalq ictimaiyyətin humanitar və mənəvi dəstəyini gözlədiyimiz bir zamanda revanşist erməni dairələrinin haqsız, yalan və iftira dolu iddialarından qaynaqlanan bu kimi qərəzli hesabatlarla qarşılaşmağımızı ədalətsizlik kimi dəyərləndiririk.
Əfsuslar olsun ki, beynəlxalq hüquq çərçivəsində dünya birliyi tərəfindən tanınan ərazi bütövlüyünü bərpa etmiş Azərbaycana qarşı ABŞ Konqresinin qərarı ilə 907-ci maddənin yenidən tətbiqinin ardınca dini etiqad sahəsinə dair qərəzli hesabat və siyahı gündəmə gəlmişdir. Burada diqqətçəkən məqam bundan ibarətdir ki, 2022-ci ilin analoji hesabatında Azərbaycana dair müsbət tendensiyalar etiraf edildiyi halda, 2023-cü ildə Azərbaycanın hansısa şübhəli izləmə siyahısına salınması nədən vacib sayıldı? Buradan görünən odur ki, Azərbaycanın zəfərləri, dövlət bayrağımızın Xankəndidə ucaldılması, ölkəmizin müstəqil siyasəti müəyyən dairələri narahat edir.
Biz birmənalı şəkildə bəyan edirik ki, Azərbaycanın dini-mənəvi həyatında, dövlət-din münasibətləri müstəvisində heç bir problem mövcud deyil. Hesabatdakı iddiaların əksinə, Azərbaycan hüquqi-demokratik, milli-mənəvi dəyərlərinə ehtiram bəsləyən dünyəvi dövlət olaraq dini icmaların normal fəaliyyətinə hər cür şərait yaradır.
Azərbaycanda multikulturalizm dövlət siyasəti olaraq həyata keçirilir, heç bir fərq qoyulmadan, milli, dini, irqi ayrı-seçkilik edilmədən biz cəmiyyətin ictimai həyatında təmsil olunur, iştirak edirik. Ölkədə fəaliyyət göstərən bütün dini konfessiya və icmalara dövlət tərəfindən hər il müvafiq maddi yardım ayrılır, dini ibadət və ayinlərimiz sərbəst icra olunur, dövlət başçımız bayramlarımıza və mərasimlərimizə özəl diqqətlə yanaşır, ölkədaxili və beynəlxalq tədbirlərdə nümayəndələrimiz birgə iştirak edir. Dini ibadət məkanlarımıza gəlincə, ölkəmizdə müstəqillik dönəmində son illər ərzində tarixi məscid və ziyarətgahlarla yanaşı, kilsə və sinaqoqlar da təmir olunmuş, yeniləri inşa edilmişdir. Heydər Əliyev Fondunun həyata keçirdiyi “Tolerantlıq ünvanı – Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində ölkəmizin bölgələrində, o cümlədən xaricdə onlarla tarixi-dini abidə bərpa olunmuş və yenidən qurulmuşdur.
Qeyd olunmalıdır ki, ABŞ-ın Beynəlxalq Din Azadlığı Komissiyası 2022-ci il hesabatında Ermənistan tərəfindən vaxtilə işğal altında olmuş ərazilərdə 403 tarixi və dini abidənin olmasını və 67 məsciddən 63-nün tamamilə dağıdılması, dördünün isə qismən dağıdılmasını və yararsız hala düşdüyünü təsdiq etmişdir. Azərbaycanın 30 ilə yaxın müddətdə işğal olunmuş ərazilərində məscidlərlə bərabər xristian məbədləri və digər bölgələrdəki qədim Qafqaz alban kilsələri qəsb edilmiş, onların mənşəyi dəyişdirilərək qriqoryanlaşdırılmış, Xocavənd pravoslav kilsəsi isə dağıdılmışdır.
Təəccüblüdür ki, bu vandalizm hallarını törətmiş və 30 il ərzində əzəli Azərbaycan torpaqlarını işğal altında saxlamış Ermənistana qarşı Dövlət Departamenti tərəfindən hər hansı qınaq ifadə olunmamış, onu öz “qara siyahısı”na daxil etməmişdir. 2022-ci il hesabatında qeyd olunub ki, Azərbaycan dəfələrlə beynəlxalq səviyyədə, o cümlədən BMT Baş Assambleyasında onilliklər ərzində Ermənistanın Azərbaycanda törətdiyi vandalizm aktlarına hüquqi qiymət verilməsi, UNESCO-nun regionda mədəni irsin qorunması məsələlərinin qiymətləndirilməsi və məsləhətləşməsi üzrə müstəqil, şəffaf missiyasını dəstəkləməyə çağırmış, lakin nə UNESCO, nə də Beynəlxalq Din Azadlığı Komissiyası bu təkliflərə hələ də cavab verməmişdir.
Bizi narahat edən daha bir məsələ 2023-cü il hesabatında erməni dini abidələrinin qorunacağına dair şübhələrin ifadə olunmasıdır. Halbuki ərazilərimiz Ermənistanın işğalında olan dövrdə, müharibə dönəmində və bu gün də Bakının mərkəzi meydanında erməni kilsəsi dövlət tərəfindən qorunmaqdadır, hətta 2010-cu ildə erməni katolikosu şəxsən ziyarət edərək orada ibadət ayini həyata keçirmiş, kilsə nəzdində kitabxana ilə tanış olmuşdur. ABŞ rəsmilərinə obyektivlik naminə Ermənistanda tarixən azərbaycanlılara məxsus dini abidələrin dağıdılması faktlarını araşdırmağı məsləhət görərdik. Sülh müqaviləsi bağlanmasında vasitəçi olmağa iddialı dövlət məsələlərə qərəzsiz yanaşmalıdır.
Hesabat tərtib edənlərin diqqətinə çatdırmaq istərdik ki, Azərbaycanın dinlərarası mühitini, dini vəziyyətini izləmək üçün həyata keçirilən gündəlik tədbirlərdə iştirak etmək, dini konfessiyaların həyat və fəaliyyəti ilə yerində tanış olmaq, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə səfərlər etmək lazımdır. Əminik ki, diplomatik korpus nümayəndələrinin azad olunmuş Şuşaya və s. şəhərlərinə çoxsaylı səfərlərində amerikalı diplomatlar da iştirak etsəydilər, orada məscidlərlə yanaşı xristian və digər dinlərə məxsus məbədlərin necə qayğı ilə bərpa olunduğunun canlı şahidi olardılar və ABŞ diplomatlarının hesabatlarında bu faktlar öz əksini tapardı. Azərbaycanı peyklər vasitəsilə deyil, dost səfərləri ilə öyrənmək saxta, məkrli erməni qarayaxmalarının təsirindən azad, obyektiv münasibət nümayiş etdirməni təmin edərdi.
ABŞ Dövlət katibinin bəyanatı Azərbaycanın nüfuzdan salınmasında, beynəlxalq siyasi və ictimai müstəvidə onun mənfi imicinin yaradılmasında maraqlı olan anti-Azərbaycan lobbiçilərin, eləcə də erməni revanşist təbliğatının nəticəsidir və bölgədə sülhün əldə olunması işinə xələl gətirir.
Aşkar faktdır ki, Azərbaycan 2020-ci ildə əzəli torpaqlarını işğaldan qurtardıqdan və 2023-cü ildə öz qanuni əraziləri üzərində tam suverenliyini bərpa etdikdən sonra erməni kilsəsinin rəhbərləri revanşizmin önündə gedir, aktiv şəkildə nifrət çağırışları ilə etnik dözümsüzlüyü təşviq edir, aqressiv separatizmi dəstəkləyirlər. Erməni dini liderləri öz xalqını sülhə dəvət etmək əvəzinə yeni müharibələrə, özgə ərazilərini işğala çağırırlar ki, bu da fundamental insan hüquq və azadlıqlarına, beynəlxalq hüquqa və dini dəyərlərə ziddir.
Hesabatda ölkəmizin dini kəsimində məzhəb ayrı-seçkiliyi ilə bağlı əsassız iddiaları, o cümlədən həqiqəti əks etdirməyən uydurma “statistikanın” müxtəlif xarici ölkə, beynəlxalq qurum hesabatlarına məkrli şəkildə daxil olunmasını qeyri-etik və təxribat hesab edirik. Dinlərarası harmoniya mühiti, multikultural həyat tərzi, tolerantlıq dəyərləri ilə tanınan Azərbaycanın son dövrlərdə birtərəfli erməni mövqeyindən çıxış edən qüvvələr və dini amildən fəal istifadə edən dairələr tərəfindən hədəfə alınmasını qətiyyətlə pisləyir, bu manipulyasiya hallarına son qoymağa çağırırıq. ABŞ Dövlət Departamentinin Azərbaycanı 2024-cü ildə dini etiqad azadlığı pozulmuş ölkələr qismində xüsusi izləmə siyahısına salmaq barədə qərarını birmənalı şəkildə rədd edirik. (Azərtac)

15.01.2024 / Statement
Consultative Council of Religious Confessions in Azerbaijan addressed an Appeal to the US Department of State
Appeal of the Consultative Council of Religious Confessions in Azerbaijan to the US Department of State
We, the Members of the Consultative Council of Religious Confessions in Azerbaijan, strongly condemn the decision of the US State Department to put our country to a special "watchlist" on religious freedom in 2023, based on the recommendations of the US Commission on International Religious Freedom (USCIRF), and consider it clearly as subjective and biased. With this protest statement we aim to show an objective position based on the realities of Azerbaijan.
We believe that at a time when we expect from the international community humanitarian and moral support to reconstruction and restoration of Karabakh and Eastern Zangezur liberated from occupation in Azerbaijan, as well as to the return of internally displaced persons to their homes, it unjust to encounter such biased decisions arising from unfair, false and slanderous allegations of revanchist Armenian circles.
Unfortunately, following the US Congress decision related to re-application of Article 907 against Azerbaijan, when it restored according to the International Law its territorial integrity recognized by the World Community, this time the biased report and the watchlist has put on agenda. It is noteworthy, why it became important to put Azerbaijan on that suspicious watchlist in 2023, while positive trends about Azerbaijan were acknowledged in the similar report of 2022 just a year ago? It seems here that the Azerbaijan`s victories, the raising of our national flag in Khankendi, and the independent policy of our country are causing concern of certain circles.
We unequivocally declare we have no problems in the religious and spiritual life or state-religion relations in Azerbaijan. In refutation of the claims reported in the above-mentioned recommendations, Azerbaijan, being a secular state that respects legal, democratic, national and spiritual values, provides every condition for the religious communities to carry out their activities in a normal way.
In Azerbaijan, multiculturalism is implemented as a State policy, so we are represented and participate in the public life of the society with no any distinctions or national, religious and ethnic discrimination. All the religious denominations and communities in the country annually receive appropriate financial support from the State, and freely perform their religious worship and rites. The Head of our State pays particular attention to our Holy days and Ceremonies. Our representatives participate together in the local and international events. As for our religious worship cites, churches and synagogues were renovated along with the historical mosques and shrines, and new ones were built during the independence age in our country. Within the framework of Heydar Aliyev Foundation's project "Azerbaijan - Address of Tolerance", dozens of historical and religious monuments have been restored and reconstructed in the regions of our country and abroad.
It should be noted that in 2022 the International Religious Freedom Commission Report of the USA has confirmed that there are 403 historical and religious monuments in the territories that were once occupied by Armenia, and that 63 out of 67 mosques have been completely destroyed, while four others have been partially destroyed and become unusable. Along with the mosques, Christian and ancient Caucasian Albanian churches in other regions were usurped, their origin was falsified and Gregorianized in the territories of Azerbaijan occupied for almost 30 years, while the Khojavand Christian Orthodox Church was destroyed. It is disappointing that the State Department did not express any condemnation of Armenia for commitment of those cases of vandalism, for 30-years-long occupation of the ancestral Azerbaijani lands and did not put it in its "blacklist". It was noted in the 2022 Report that Azerbaijan has repeatedly called on the international level, including in the UN General Assembly, to provide legal assessment of the acts of vandalism committed by Armenia in Azerbaijan for decades, to support the independent transparent UNESCO mission for the assessment and consultations of cultural heritage protection issues in the region. But neither UNESCO, nor the International Commission on Religious Freedom has yet responded to those proposals.
Another issue of our concern in the 2023 Report is the expression of doubts about the protection of Armenian religious monuments. However, the Armenian church located in the central square of Baku was under protection of the State during the the period of occupation of our territories by Armenia, then during the war, and it is protected today. For the sake of objectivity, we would advise US officials to investigate the facts of destruction of religious monuments that historically belong to Azerbaijanis in Armenia. A State which is pretending to be a mediator in the conclusion of a peace agreement should approach issues impartially.
We would like to draw the attention of the report compilers that it is necessary to participate in the daily events carried out to monitor the interreligious environment and religious situation of Azerbaijan, to get acquainted with the life and activities of religious denominations, and to visit our territories liberated from occupation. Surely, if the American diplomats had joined numerous visits of other representatives of the diplomatic corps to the liberated Shusha and other cities, they would have witnessed how carefully the Christian and other religious temples are restored along with the mosques, so these facts would have been reflected in the certain reports of the US diplomats. Observing Azerbaijan not from space satellites, but through friendly visits, would ensure an objective approach, free from the influence of false and insidious Armenian smears.
The statement of the US Secretary of State is the result of anti-Azerbaijani lobbyists interested in discreditation of Azerbaijan and creation of its negative image at the international political and social level. It is a consequence of Armenian revanchist propaganda, and it undermines the peace process in the Region.
Obviously, after liberation of the Azerbaijani ancestral lands from occupation in 2020 and total restoration of Azerbaijan`s sovereignty over its legal territories in 2023, now the leaders of the Armenian Church are on the forefront of revanchism, actively promoting ethnic intolerance, calling to hatred and supporting aggressive separatism. Instead of calling their people to peace, Armenian religious leaders are calling for new wars and seizure of foreign territories. All this is contrary to fundamental human rights, freedoms, the International Law and Religious values.
We consider the baseless claims of sectarian discrimination in the religious sector of our country, and the insidious inclusion of false "statistics" that do not reflect the reality to the reports of some foreign countries and international institutions, as unethical and provocative. We strongly condemn the recent targeting of Azerbaijan, known for its interreligious harmony environment, multicultural lifestyle, and values of tolerance, by forces acting from a one-sided Armenian position and circles actively using the religious factor, and we call on to put an end to these cases of manipulation. We unequivocally reject the US State Department`s decision to put Azerbaijan on the 2024 special watchlist of countries with violated religious freedom.