Azərbaycanda vicdan azadlığı yüksək səviyyədə təmin edilməklə, bütün dini konfessiyalara bərabərhüquqlu münasibət göstərilir. Hər kəs dini inancına görə sərbəstdir. Bu, bizim dövlət-din münasibətlərinin əsasını təşkil edir.
Bunu Trend-ə açıqlamasında Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Səyavuş Heydərov deyib.
O qeyd edib ki, İkinci Qarabağ Müharibəsi zamanı erməni işğalçıları, onların siyasi rəhbərləri müharibəyə dini çalar verməyə cəhd etdilər.
"Onlar bunu müsəlmən-xristian qarşıdurması kimi dünyaya təqdim etməyə çalışdılar. Qərb ölkələrindən dəstək almaq üçün belə bir yola əl atdılar. Lakin Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin dünya ictimaiyyətini, aparıcı kütləvi informasiya vasitələrini məlumatlandırması, həmçinin, ölkəmizdə dinlər arasında həmrəyliyin olması ermənilərin bu hərəkətini iflasa uğratdı. Hazırda dünyada mənəvi böhranın olması fikirləri səsləndirilir. Belə bir dövrdə Azərbaycanın yaratdığı bu həmrəylik strategiyası bu böhran üçün bir yol xəritəsi ola bilər", - deyə o bildirib.

Freedom of conscience are ensured in a high level in Azerbaijan and all religious confessions are treated equally. Everyone is free on his/her religious belief. This is the foundation of our state-religion relations.
Deputy Chairman of the State Committee on Religious Associations Sayavush Heydarov has said to “Trend” information agency.
During the Second Karabakh War the Armenian occupiers and their political leaders had attempted to give the war a religious connotation, the Deputy Chairman underlined.
“Armenians attempted to present it to the world as a Muslim-Christian confrontation with the aim of receiving support from western countries. However, informing the world community, leading media companies by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and existence of interreligious solidarity in our country led to failure of Armenians’ actions. There are thoughts about being moral crisis across the world at present. During this period, this solidarity strategy developed by Azerbaijan might be a road map for this crisis," he added.