“Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində Heydər Əliyev Fondunun xalqımıza məxsus mədəni-dini irsin yenidən dirçəldilməsi istiqamətindəki fəaliyyəti xüsusi qeyd olunmalıdır”. Bu fikirləri Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı yap.org.az saytına müsahibəsində bildirib. Komitə sədri deyib ki, 30 illik işğaldan sonra azad olunan ərazilərdə Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə xalqımıza məxsus tarixi-dini abidələrin bərpası işlərinə başlanılıb: “Prezident İlham Əliyev tərəfindən Şuşada yeni məscidin təməlinin qoyulması, Yuxarı Gövhər Ağa məscidinin təmir olunması, Zəngilanda erməni vandallığına məruz qalan məscidin, eləcə də Ağdamda “Qiyaslı” məscidinin yenidən qurulması işlərinə başlanılması, “Qazançı” kilsəsində bərpa işlərinin aparılması və s. Azərbaycan dövlətinin milli-mənəvi, tolerant dəyərləri yüksək qiymətləndirdiyini göstərir”.
Mübariz Qurbanlı qeyd edib ki, bu il oktyabrın 3-də Prezident İlham Əliyevin Tərtər rayonunun Talış kəndinə səfəri zamanı orada ermənilərin dağıtdığı alban-udi və rus-pravoslav kilsələrində olması, hər iki ibadətgahda təmir və bərpa işlərinin aparılacağını bildirməsi Azərbaycan dövlətinin bütün dinlərə hörmətlə yanaşdığını ifadə edir.

"The activity of the Heydar Aliyev Foundation in the liberated territories of Azerbaijan aimed at reviving the cultural and religious heritage belonging to our people should particularly be emphasized." The Chairman of the State Committee on Religious Associations Mubariz Gurbanli has said in his interview to yap.org.az.
At initiative of First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva, restoration of historical and religious sites belonging to our people has begun in the territories liberated after 30 years of occupation, the Chairman expressed. “Laying foundation of a new mosque in Shusha by President Ilham Aliyev, restoration of the “Yukhari Govhar Agha Mosque”, reconstruction of the mosque in Zangilan which was subjected to Armenian vandalism, reconstruction of the “Giyasli” Mosque in Agdam, carrying out restoration works in “Gazanchi” Church and so forth, show that Azerbaijani state highly appreciates national-moral, and tolerant values”.
Mubariz Gurbanli noted that during the visit to the Talish village of Tartar district on October 3, President Ilham Aliyev had visited the Albanian-Udi church destroyed by the Armenians and Russian Orthodox church and had said that restoration and reconstruction works would carry out. This states that the Azerbaijani state respects all religions.