26.02.2021 / Açıqlama
Komitə sədri: “Ermənilər Qarabağda Qafqaz Albaniyasına aid abidələri qriqoryanlaşdırmağa çalışıblar”
"Ermənilər işğal olunmuş ərazilərdə faktiki olaraq bütün dini-tarixi abidələri məhv ediblər".
Bunu APA-ya açıqlamasında Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı bildirib.
Onun sözlərinə görə, Qarabağ ərazisində 67 məsciddən demək olar, hamısı dağıdılıb, bir məscid isə görüntü üçün Azərbaycana aid olmasını dəyişdirməklə saxlanılıb: "Faktiki olaraq barbar hərəkətlərə yol vermişdilər. Bundan başqa, orada Qafqaz Albaniyasına aid tarixi-dini abidələri qriqoryanlaşdırmağa çalışıblar. Bunu saxtalaşdırmaq üçün müxtəlif addımlar atıblar. Bunlar hamısı faktdır. Eyni zamanda tarixi-dini mədəniyyət abidələri dağıdılıb, bunlar haqqında məlumatlar Mədəniyyət Nazirliyi xətti ilə, o cümlədən digər qurumlar tərəfindən toplanıb. Müvafiq sənəd hazırlanıb. Prezident İlham Əliyev də bir neçə dəfə işğaldan azad olunmuş ərazilərə səfərləri zamanı orada olan tarixi-dini abidələrin hamısının Xristianlığa aid, Qafqaz Albaniyasına aid, o cümlədən İslama aid abidələrin bərpa olunacağını bildirib. Bununla bağlı xarici ekspertlər də iştirak edib. Heydər Əliyev Fondu bununla bağlı geniş proqram həyata keçirməkdədir. Dağlıq Qarabağda bütün dini - tarixi abidələr öz yerini tapacaq. Bizim üçün orada Qafqaz Albaniyasına aid olan tarixi dini abidələrin faktiki olaraq Qafqaz Albaniyasına aid olduğunu bir daha göstərməkdir. Bu, bəlli bir məsələdir. 1836-cı ildə Çarın fərmanı ilə Qafqaz Albaniyasına aid olan kilsələr ermənilərin Apostol kilsəsinə verilib. Orada belə də yazılıb - Erməni Apostol Kilsəsinə verilsin. Əgər bunlar ermənilərə aid idisə, niyə ermənilərə verilib yazılıb? Bu, erməniyə aid deyildi. Ona görə də bu məsələlər həllini tapacaq. Əsas məsələ torpaqların işğaldan azad olunması bizim üçün çox önəmli idi və bu məsələlər də həll olunacaq".

26.02.2021 / Disclosure
The Chairman of the Committee: “Armenians tried to gregorianize the sites belong to Caucasian Albania in Karabakh”
“In fact, Armenians have destroyed all religious and historical sites in the occupied territories."
Chairman of the State Committee on Religious Associations Mubariz Gurbanli told APA.
According to him, Armenians have destroyed almost all of the 67 mosques in Karabakh, they have kept one mosque by changing belonging to Azerbaijan for view: “In fact, they have committed barbaric acts. In addition, they tried to grigorianize the historical and religious sites belong to the Caucasian Albania, took various steps to falsify this, those are all facts. In the meantime, historical-religious cultural sites were destroyed, information on those sites was collected through the Ministry of Culture, and other agencies. A relevant document has been prepared. President Ilham Aliyev in his several visits to the liberated territories have said that all historical and religious sites belong to Christianity, Caucasian Albania, including Islam will be restored. Foreign experts also have attended on this point. The Heydar Aliyev Foundation is implementing an extensive program in this regard. All religious and historical monuments will find their place in Nagorno-Karabakh. For us, it is to show once again that the historical and religious monuments of Caucasian Albania actually belong to Caucasian Albania. This is a known issue. In 1836, by the Tsar's decree, the churches belong to Caucasian Albania were transferred to the Armenian Apostolic Church. It is written there like that-It shall be given to the Armenian Apostolic Church. If they belonged to Armenians, why were they given to Armenians? This did not belong to Armenian. Therefore, these issues will be resolved. The main issue, liberation of the occupied territories was important for us, and these issues will be resolved as well. "